Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12!
#2
(07-07-2014, 12:05 PM)Koypi link Wrote: Η έλλειψη αποθηκευτικού χώρου στην πόλη (εκτός και αν το ανεβάζεις με σχοινί από το μπαλκόνι και το κρεμάς στο ταβάνι του σαλονιού για να μην πω για το κατέβασμα ;D ) αρχικά με έβαλε στη λογική να αγοράσω ένα φουσκωτό. Δε θα χρειαζόταν να αγοράσω σχάρα για το αυτοκίνητο, δε θα έπιανε πολύ χώρο στην αποθήκη κοκ. Αναζητώντας το στο Internet αλλά και στα μαγαζιά, ανακάλυψα ότι η μία εταιρεία κατηγορεί την άλλη για τις κόλλες και τις ραφές της και θέλει αρκετά «ειδική» μεταχείριση ώστε να σου κρατήσει. Να μην το αφήνεις φουσκωμένο στον ήλιο να προσέχεις στα βράχια να προσέχεις τα ξύλα που ίσως έχει η παραλία και και και. Μίλησα και με κάποιους που πουλάνε τα δικά τους μεταχειρισμένα (για να μάθω κυρίως το λόγο για τον οποίο τα πουλάνε) και αποθαρρύνθηκα ακόμα περισσότερο (όχι ότι ήμουν τόσο ενθουσιασμένος με την ιδέα του φουσκωτού) αλλά και μόνο το φούσκωσε, ξεφούσκωσε, στέγνωσε, ξαναφούσκωσε, πλύνε, ξαναστέγνωσε, ξαναξεφούσκωσε, μάζεψε κτλ δε με πολυτρέλαναν σαν προοπτική για κάτι που το θέλω σαν χόμπυ, να περνάω καλά δηλαδή να γουστάρω πώς να το πω. Διαπίστωσα επίσης ότι δεν έχει ουσιαστική διαφορά τιμής αλλά και βάρους από τα μη φουσκωτά οπότε με αυτά και με αυτά η ιδέα του φουσκωτού, παρά τους περιορισμούς της αποθήκευσης που έχω, πήγε περίπατο.

Άν και φαίνεται να ΄χεις καταλήξει, αναφέρω την ένστασή μου σχετικά με τα φουσκωτά για να προσθέσω την εμπειρία μου από τη συμβίωση μαζί τους. O χρήστης ενός καλής ποιότητας φουσκωτού λειτουργεί στο 90% των περιπτώσεων όπως με τα hard shell. Τα σκάφη που διαθέτω, τα 2 εκ των οποίων συμπλήρωσαν φέτος δεκαετία στα χέρια μου, τα έχουμε χρησιμοποιήσει σε θάλασσα και ποτάμια, τα σέρνουμε σε πετρώδεις ακτές φορτωμένα για να τα βάλουμε μέσα, ο πάτος τους ξύνεται μονίμως σε ρηχά σημεία των καταβάσεων, το καλοκαίρι τα πιτσιρίκια μου τα χρησιμοποιούν αναποδογυρισμένα ώς πλατφόρμες για βουτιές(όχι μόνο τα μικρά Tongue) και ειδικά τα 2 διθέσια έχω να τα πλύνω πάνω από 3 χρόνια. Σαφώς και πρέπει να είσαι προσεκτικός με τον ήλιο και το φούσκωμα. Μας έχουν ανοίξει ραφές από 2 σκάφη (από τα οκτώ). Αυτό έχει να κάνει με τον χρήστη και την εξοικείωση που αποκτάς. Επίσης είναι ελαφρύτερα από SOT.
Το βασικό τους μειονέκτημα βέβαια είναι η ταχύτητα πλεύσης η οποία είναι μικρότερη από ένα hard shell.
Επισημαίνω ότι δεν είμαι έμπορος, τα σκαφάκια τα αποκτήσαμε ώς παρέα από το 2004 έως και το 2008, και έιμαστε ιδιαιτέρως ευχαριστημένοι γι΄αυτό που ζητάμε.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! - by thanassis - 07-08-2014, 05:39 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)