The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage



Sea-kayak.gr Forums
Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Περί καγιάκ (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Thread: Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! (/showthread.php?tid=610)

Pages: 1 2


Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! - Koypi - 07-07-2014

Έχω πολύ καλή σχέση με τη θάλασσα και το να αποκτήσω kayak είναι κάτι που το επιθυμούσα αρκετά χρόνια! Οι συνθήκες (ευτυχώς) ωρίμασαν και ξεκίνησα επιτέλους την αναζήτηση για την απόκτηση του πολυπόθητου σκάφους!

Η έλλειψη αποθηκευτικού χώρου στην πόλη (εκτός και αν το ανεβάζεις με σχοινί από το μπαλκόνι και το κρεμάς στο ταβάνι του σαλονιού για να μην πω για το κατέβασμα ;D ) αρχικά με έβαλε στη λογική να αγοράσω ένα φουσκωτό. Δε θα χρειαζόταν να αγοράσω σχάρα για το αυτοκίνητο, δε θα έπιανε πολύ χώρο στην αποθήκη κοκ. Αναζητώντας το στο Internet αλλά και στα μαγαζιά, ανακάλυψα ότι η μία εταιρεία κατηγορεί την άλλη για τις κόλλες και τις ραφές της και θέλει αρκετά «ειδική» μεταχείριση ώστε να σου κρατήσει. Να μην το αφήνεις φουσκωμένο στον ήλιο να προσέχεις στα βράχια να προσέχεις τα ξύλα που ίσως έχει η παραλία και και και. Μίλησα και με κάποιους που πουλάνε τα δικά τους μεταχειρισμένα (για να μάθω κυρίως το λόγο για τον οποίο τα πουλάνε) και αποθαρρύνθηκα ακόμα περισσότερο (όχι ότι ήμουν τόσο ενθουσιασμένος με την ιδέα του φουσκωτού) αλλά και μόνο το φούσκωσε, ξεφούσκωσε, στέγνωσε, ξαναφούσκωσε, πλύνε, ξαναστέγνωσε, ξαναξεφούσκωσε, μάζεψε κτλ δε με πολυτρέλαναν σαν προοπτική για κάτι που το θέλω σαν χόμπυ, να περνάω καλά δηλαδή να γουστάρω πώς να το πω. Διαπίστωσα επίσης ότι δεν έχει ουσιαστική διαφορά τιμής αλλά και βάρους από τα μη φουσκωτά οπότε με αυτά και με αυτά η ιδέα του φουσκωτού, παρά τους περιορισμούς της αποθήκευσης που έχω, πήγε περίπατο.

Κάπου εκεί βρήκα αυτό το πραγματικά πολύ καλό forum και διαβάζοντας αρκετά ξεκίνησα να κοιτάζω τις επιλογές μου πιο σοβαρά μιας και θέλω να το αποκτήσω το συντομότερο! Εδώ υπάρχουν πολλά θέματα που κάλυψαν πολλές από τις απορίες μου όμως όσο καλά και να έμαθα τη θεωρία αν δεν συνοδεύεται και από ίδια πείρα δεν κάνουμε σωστή δουλειά και σίγουρα δε μπορούμε να αξιολογήσουμε κάτι που δεν έχουμε δοκιμάσει. Smile

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από kayak (μαθαίνω γρήγορα όμως) οπότε χρειάζομαι κάτι που να βοηθήσει την «είσοδό» μου και κυρίως στην παραμονή μου στο μαγικό του κόσμο και όχι να με αποθαρρύνει γιατί δε θα είναι για μένα (είτε γιατί δεν έχω τεχνική ακόμα είτε γιατί θα είναι κάτι εντελώς «παιδικό»). Επίσης δεν ψάχνω κάτι φτηνιάρικο αλλά ούτε κάτι εξαιρετικά ακριβό (budget γύρω στα 900 - 1000 ευρώ όλα μαζί κουπιά κτλ).

Αναζητώ λοιπόν ένα σκάφος όχι για να το φορτώσω να πάω κάποια πολυήμερη θαλάσσια εκδρομή ή να ξανοιχτώ στα πελάγη ή τουλάχιστον όχι ακόμα. Το θέλω περισσότερο για διαδρομές κοντά στην παραλία, για την άσκηση, την επαφή με τη φύση αλλά και για χαβαλέ. Να με βοηθάει να περνάω καλά και να αναζητώ περισσότερα δηλαδή. Με ενδιαφέρει πολύ η θέση του να είναι καλή ώστε να μην επιβαρύνεται η μέση μου αν αποφασίσω να το χρησιμοποιήσω για πολλές ώρες. Ίσως κάνω και καμιά συρτή (δεν είμαι ο μεγάλος ψαράς, όμως ποτέ δεν ξέρεις), αλλά δε θα έπαιρνα kayak με καθαρό προσανατολισμό το ψάρεμα ή με το ψάρεμα σαν μοναδικό κριτήριο. Βασικότατο να έχει τις προδιαγραφές να πηγαίνει ίσια και να μην παλεύω λες και καβάλησα φουσκωτή βάρκα από τα Jumbo με 12 μποφόρ ;D ;D .  Τα περισσότερα που κατά καιρούς νοίκιαζα  πήγαιναν μονόπατα και ήταν αρκετά κουραστικά. Επίσης τα περισσότερα kayak έχουν πολλές επιλογές τις οποίες σαν εντελώς αρχάριος δε είμαι σε θέση να αξιολογήσω πόσο σημαντικές ή απαραίτητες είναι. Σαν πχ να θέλεις να αγοράσεις daewoo matiz 52 άλογα αλλά μόνο αν έχει launch control για να κάνεις καλύτερες εκκινήσεις, το οποίο αν οδηγήσεις το αυτοκίνητο θα καταλάβεις ότι όχι μόνο δε χρειάζεται αλλά είναι και εντελώς άχρηστο να το έχεις όσο καλό και αν είναι σε κάποιο άλλο αυτοκίνητο το συγκεκριμένο «αξεσουάρ». Επίσης δεν γνωρίζω αν κάποιο kayak δίνει πολλά για τα λεφτά του και αν αυτά τα πολλά είναι ποιοτικά ή θα μου μείνουν σύντομα στο χέρι. Το μάλλον κλασσικό μπέρδεμα του newbie δηλαδή.. 

Είμαι 1,80 ύψος, 80 κιλά περίπου και αναζητώ μονό SOT kayak το οποίο να μην ξεφεύγει πολύ σε βάρος ή μήκος (3,60μ) ώστε να μπορώ να το κουμαντάρω εύκολα ή σχετικά εύκολα τόσο στην θάλασσα όσο και στην ξηρά, ενώ ταυτόχρονα θα ικανοποιεί και όσα γίνεται περισσότερα από όσα αναφέρω παραπάνω.

Έχω βρει τα Moken 12 της Feel Free,  το Ocean kayak Prowler 13 (αν και ξεφεύγει λίγο σε μήκος με 4,10μ. οπότε είναι εκτός ανταγωνισμού), το Riot Escape 12 και το Tarpon 120. Κάποια κατάφερα να τα δω και από κοντά.

Κάποια πρόταση ανάμεσα σε αυτά ή για κάποιο άλλο σκάφος από κάποιον που τα έχει χρησιμοποιήσει και θα μπορούσε να με συμβούλεψει - ξεμπερδέψει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υ.Γ.: Συγγνώμη για το μακροσκελές post!


Απ: Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! - thanassis - 07-08-2014

(07-07-2014, 12:05 PM)Koypi link Wrote: Η έλλειψη αποθηκευτικού χώρου στην πόλη (εκτός και αν το ανεβάζεις με σχοινί από το μπαλκόνι και το κρεμάς στο ταβάνι του σαλονιού για να μην πω για το κατέβασμα ;D ) αρχικά με έβαλε στη λογική να αγοράσω ένα φουσκωτό. Δε θα χρειαζόταν να αγοράσω σχάρα για το αυτοκίνητο, δε θα έπιανε πολύ χώρο στην αποθήκη κοκ. Αναζητώντας το στο Internet αλλά και στα μαγαζιά, ανακάλυψα ότι η μία εταιρεία κατηγορεί την άλλη για τις κόλλες και τις ραφές της και θέλει αρκετά «ειδική» μεταχείριση ώστε να σου κρατήσει. Να μην το αφήνεις φουσκωμένο στον ήλιο να προσέχεις στα βράχια να προσέχεις τα ξύλα που ίσως έχει η παραλία και και και. Μίλησα και με κάποιους που πουλάνε τα δικά τους μεταχειρισμένα (για να μάθω κυρίως το λόγο για τον οποίο τα πουλάνε) και αποθαρρύνθηκα ακόμα περισσότερο (όχι ότι ήμουν τόσο ενθουσιασμένος με την ιδέα του φουσκωτού) αλλά και μόνο το φούσκωσε, ξεφούσκωσε, στέγνωσε, ξαναφούσκωσε, πλύνε, ξαναστέγνωσε, ξαναξεφούσκωσε, μάζεψε κτλ δε με πολυτρέλαναν σαν προοπτική για κάτι που το θέλω σαν χόμπυ, να περνάω καλά δηλαδή να γουστάρω πώς να το πω. Διαπίστωσα επίσης ότι δεν έχει ουσιαστική διαφορά τιμής αλλά και βάρους από τα μη φουσκωτά οπότε με αυτά και με αυτά η ιδέα του φουσκωτού, παρά τους περιορισμούς της αποθήκευσης που έχω, πήγε περίπατο.

Άν και φαίνεται να ΄χεις καταλήξει, αναφέρω την ένστασή μου σχετικά με τα φουσκωτά για να προσθέσω την εμπειρία μου από τη συμβίωση μαζί τους. O χρήστης ενός καλής ποιότητας φουσκωτού λειτουργεί στο 90% των περιπτώσεων όπως με τα hard shell. Τα σκάφη που διαθέτω, τα 2 εκ των οποίων συμπλήρωσαν φέτος δεκαετία στα χέρια μου, τα έχουμε χρησιμοποιήσει σε θάλασσα και ποτάμια, τα σέρνουμε σε πετρώδεις ακτές φορτωμένα για να τα βάλουμε μέσα, ο πάτος τους ξύνεται μονίμως σε ρηχά σημεία των καταβάσεων, το καλοκαίρι τα πιτσιρίκια μου τα χρησιμοποιούν αναποδογυρισμένα ώς πλατφόρμες για βουτιές(όχι μόνο τα μικρά Tongue) και ειδικά τα 2 διθέσια έχω να τα πλύνω πάνω από 3 χρόνια. Σαφώς και πρέπει να είσαι προσεκτικός με τον ήλιο και το φούσκωμα. Μας έχουν ανοίξει ραφές από 2 σκάφη (από τα οκτώ). Αυτό έχει να κάνει με τον χρήστη και την εξοικείωση που αποκτάς. Επίσης είναι ελαφρύτερα από SOT.
Το βασικό τους μειονέκτημα βέβαια είναι η ταχύτητα πλεύσης η οποία είναι μικρότερη από ένα hard shell.
Επισημαίνω ότι δεν είμαι έμπορος, τα σκαφάκια τα αποκτήσαμε ώς παρέα από το 2004 έως και το 2008, και έιμαστε ιδιαιτέρως ευχαριστημένοι γι΄αυτό που ζητάμε.


Απ: Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! - ermis - 07-08-2014

Επειδή ψάχνω κι εγώ φουσκωτό καγιάκ, έχω βρεί το συγκεκριμένο http://www.zpro.eu.com/en/pago-pag335/
Ποιά η γνώμη σας? Σα σχήμα το βλέπω αρκετά πρακτικό. Απο αντοχή τί λέει? Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο για χρήση στη θάλασσα και ναναι και 2πλό?



Απ: Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! - thanassis - 07-08-2014

Θα προτιμούσα να μην πάρω θέση όσον αφορά τα γενικότερα προϊόντα που κυκλοφορούν. Άλλωστε δεν έχω τη δυνατότητα δοκιμής όπως επίσης τα κριτήριά μου πιθανόν να είναι διαφορετικά από τα δικά σου. Η προηγούμενη αναφορά γίνεται για τα σκάφη που αναφέρονται στο προφίλ μου. Έχω εμπειρία επίσης από διάφορα σκάφη WW της AquaDesign και καποια Sprauboote τα οποία δεν κάνουν για θάλασσα. Δοκίμασα επίσης ένα Stearns και μερικά Sevylor τα οποία, εάν αποδεχθείς κάποια πράγματα είναι καλά.

Ως γενική προτροπή: αφού ξεχωρίσεις τη χρήση που θέλεις, προτίμησε υλικό που να πλησιάζει τουλάχιστον, το Hypalon. Για να το ελέγξεις ζήτα την αντίστοιχη κόλα για επισκευές (δεν αναφέρομαι στο κιτ επισκευής που περιλαμβάνεται συνήθως κατά την αγορά). Επίσης, φρόντισε να έχει καλες κόντρες για τα πόδια. Εάν καλοβλέπεις και ποτάμια πανω από WW2 να έχει αρκετές οπές αδειάσματος στο πάτωμα. Και μην "ψαρώνεις" από προσφορές του τύπου "...και τα κουπιά δωρεάν".

Σ.Σ.: ξέχασα να αναφέρω...το είχα και πρόσφατο, τη χρήση των καγιάκ ώς τραπέζι/καναπές στις καταβάσεις με τα παιδιά μου. Εξηγώ: βάζεις ανάποδα ένα διθέσιο στη μέση, και άλλα δυο εμπρός και πίσω. Έχεις μια "τραπεζαρία" στην οποία κάθονται και γευματίζουν 8 άτομα. Σημειωτέον ότι δεν μας απασχολεί το έδαφος από πέτρες/κλαδια κτλ. Μας απασχολούν βέβαια οι φίλοι οι οποίοι δεν είναι εξοικειωμένοι και προσπαθούν να κόψουν το λουκανικάκι στη λαδόκολα με μαχαίρι πανω στο σκαφάκι.... :-X


Απ: Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! - Koypi - 07-08-2014

(07-08-2014, 05:39 AM)thanassis link Wrote: Άν και φαίνεται να ΄χεις καταλήξει, αναφέρω την ένστασή μου σχετικά με τα φουσκωτά για να προσθέσω την εμπειρία μου από τη συμβίωση μαζί τους. O χρήστης ενός καλής ποιότητας φουσκωτού λειτουργεί στο 90% των περιπτώσεων όπως με τα hard shell. Τα σκάφη που διαθέτω, τα 2 εκ των οποίων συμπλήρωσαν φέτος δεκαετία στα χέρια μου, τα έχουμε χρησιμοποιήσει σε θάλασσα και ποτάμια, τα σέρνουμε σε πετρώδεις ακτές φορτωμένα για να τα βάλουμε μέσα, ο πάτος τους ξύνεται μονίμως σε ρηχά σημεία των καταβάσεων, το καλοκαίρι τα πιτσιρίκια μου τα χρησιμοποιούν αναποδογυρισμένα ώς πλατφόρμες για βουτιές(όχι μόνο τα μικρά Tongue) και ειδικά τα 2 διθέσια έχω να τα πλύνω πάνω από 3 χρόνια. Σαφώς και πρέπει να είσαι προσεκτικός με τον ήλιο και το φούσκωμα. Μας έχουν ανοίξει ραφές από 2 σκάφη (από τα οκτώ). Αυτό έχει να κάνει με τον χρήστη και την εξοικείωση που αποκτάς. Επίσης είναι ελαφρύτερα από SOT.
Το βασικό τους μειονέκτημα βέβαια είναι η ταχύτητα πλεύσης η οποία είναι μικρότερη από ένα hard shell.
Επισημαίνω ότι δεν είμαι έμπορος, τα σκαφάκια τα αποκτήσαμε ώς παρέα από το 2004 έως και το 2008, και έιμαστε ιδιαιτέρως ευχαριστημένοι γι΄αυτό που ζητάμε.

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντησή σου!  Κάπου μέσα στο φόρουμ είχα ξαναδιαβάσει για την πλωτή εξέδρα και τις βουτιές μικρών και μεγάλων που έλεγες και να είσαι σίγουρος ζήλεψα! ;D ;D .

Έχω χρησιμοποιήσει φουσκωτό μόνο σε ποτάμι αλλά εκεί τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από τη θάλασσα! Εκεί το να πέσεις πάνω στο βράχο για να γυρίσεις είναι μέρος του προγράμματος αλλά δεν το πολυκάνεις για να παρατείνεις τη ζωή του φουσκωτού.

Σίγουρα έχουν διαφορές από τα hard shell αλλά και οι έμποροι (όσοι τουλάχιστον πήγα μέχρι τώρα) δεν ασολούνται με αυτά και κάποιοι πουλάνε ποταμίσια για τη θάλασσα. Ένας μίλησε σωστά με τα υπέρ και τα κατά και μάλιστα στο στήσαμε εκείνη τη στιγμή μαζί για να μου δείξει τα τι και πως ακόμα αν του είχα πει οτι δεν θα το αγόραζα. Μου είπε ότι ανάλογα με τη χρήση μπορεί να κρατήσει από 3-10 χρόνια τουλάχιστον όπως ανέφερες και εσύ.

(07-08-2014, 07:43 AM)thanassis link Wrote: Σ.Σ.: ξέχασα να αναφέρω...το είχα και πρόσφατο, τη χρήση των καγιάκ ώς τραπέζι/καναπές στις καταβάσεις με τα παιδιά μου. Εξηγώ: βάζεις ανάποδα ένα διθέσιο στη μέση, και άλλα δυο εμπρός και πίσω. Έχεις μια "τραπεζαρία" στην οποία κάθονται και γευματίζουν 8 άτομα. Σημειωτέον ότι δεν μας απασχολεί το έδαφος από πέτρες/κλαδια κτλ. Μας απασχολούν βέβαια οι φίλοι οι οποίοι δεν είναι εξοικειωμένοι και προσπαθούν να κόψουν το λουκανικάκι στη λαδόκολα με μαχαίρι πανω στο σκαφάκι.... :-X

Η παρεά είναι πάντοτε πάνω απόλα! Δε είναι μόνο η ταχύτητα πλεύσης να πω την αλήθεια μου, όσο η σταθερότητα και το να κάνω το γούστο μου με τη λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία ή απογοήτευση. Σκέψου να πρέπει να φορτώνω να ξεφορτώνω τα πάντα και μετά να στήσω και το φουσκωτό για να κάνω το κέφι μου. Οι υπόλοιποι δεν έχουν την ίδια τρέλα με εμένα οπότε η εισαγωγή τους θα αργήσει λιγάκι... Πρώτη φορά που ήθελα να πάρω καγιακ ήταν όταν ανέβηκα σε ένα κανό της κακιάς ώρας και αυτό ήταν 18 χρόνια πριν!  Smile Απωθημένο που ήρθε όμως για να μείνει! ;D


Αναφορικά με τα όσα έχω δει ως τώρα έχω να πω τα εξής:

Τα τρία ειναι στα 3,70 μήκος εκτός από το Ocean που πάει στα 4,10μ
Όλα ειναι στα 900 περίπου ευρώ (καινούργια) εκτός από το Riot Escape που είναι λίγο κάτω από τα 700.

Μέσα στη θάλασσα είναι μία άλλη υπόθεση το καθένα. Έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει τις εντυπώσεις του;

Εξω από αυτή πόσο εύκολο είναι να κουμαντάρεις 4,10 πχ;  Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να μην προτιμήσω ένα σκάφος 4,10 και να πάω στα 3,70;


Απ: Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! - ermis - 07-08-2014

Εχω νοικιάσει πολλές φορές καγιάκ και έχω δοκιμάσει να το σηκώσω λίγο για πλάκα. Το να σηκώσεις 27+ κιλά (2θέσιο) στην οροφή του αυτοκινήτου, δεν ειναι και τόσο απλό (είδικα αν δεν εχεις 2ο άτομο και να ειναι και ψηλό). Γι αυτό κατέληξα στα φουσκωτά με τα οποία μπορείς να κάνεις το κέφι σου και που φουσκωμένο που λέει ο λόγος, το πετάς και πάνω στη σχάρα. Τώρα το φούσκωμα γίνεται σε λίγα λεπτά με μια ηλεκτρική τρόμπα. Το θέλω μόνο για θάλασσα, κοντινές βόλτες κατα μήκος της ακτής, μιας και στο ποτάμι δεν ειναι και τόσο απλό και χρειάζεται παρέα που να γνωρίζει τα κατατόπια.


Απ: Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! - Koypi - 07-09-2014

Το βάρος που αναφέρεις με απασχόλησε και εμένα. Για να το κάνει κάποιος μόνος του νομίζω ότι και να πάρεις δεν θα είναι τόσο εύκολο. Αν υπάρχει δεύτερο άτομο θα είναι παιχνιδάκι. Συνήθεια είναι. Κάθε αυτοκίνητο θέλει τον τρόπο του. Αν τον βρεις θα είναι παιχνιδάκι.

Σήμερα θα πάω να δω κάποια ακόμα από κοντά αν και μάλλον έχω καταλήξει Smile


Απ: Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! - moctezuma - 07-09-2014


(07-09-2014, 08:18 AM)Koypi link Wrote: Κάθε αυτοκίνητο θέλει τον τρόπο του. Αν τον βρεις θα είναι παιχνιδάκι.

Ακριβώς αυτό!! Κι εγώ πέρσυ πριν πάρω ένα Moken 12, είχα τους ενδοιασμούς μου πώς θα το φορτώνω κτλ. (δισκοκήλη γαρ...)

Τελικά τα πάντα είναι θέμα τρόπου...τώρα δε το σκέφτομαι καν. Και για να μαστε και on topic, έχω δοκιμάσει αρκετά SOT, και στα χέρια μου έπεσε μάλλον κατά τύχη το Moken.

Και με το παραπάνω ικανοποιημένος για τη χρήση που προορίζεται. Φοβερή αρχική ευστάθεια (στέκεσαι όρθιος) - προφανώς, 75cm είν´ αυτά! Καλοδουλεμένο σε όλες του τις λεπτομέρειες απ´ τα ταμπούκια μέχρι τις ενσωματωμένες χειρολαβές και τη ρόδα στο πίσω μέρος. 

Αν ψώνιζα τώρα καινούριο ωστόσο, το Riot θα ήταν ο ένας σοβαρός υποψήφιος. Με τη διαφορά τιμής να πέφτει σε εξοπλισμό. Θα ήθελα όμως να το έβλεπα από κοντα για μια βόλτα για να έχω καλύτερη άποψη.

Κι επειδή τυχαίνει να είμαστε πατριώτες, αν υπάρχει οτιδήποτε που θέλεις να δείς σχετικά με το Moken, πολύ ευχαρίστως να σε ξεναγήσω. Κι όταν με το καλό καταλήξεις κανονίζουμε βαρκάδα.




Απ: Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! - Koypi - 07-10-2014

Σήμερα θα πάω να ρίξω μια τελευταία ματιά και να πάρω την τελική απόφαση! Το Moken μου άρεσε επειδή έχει την πίσω ρόδα (ευκολία τη μετακίνηση δηλαδή) η οποία είναι συμπαγής, αλλά και η ποιότητα κατασκευής του είναι απλά τρομερή! Η διαφορά τιμής όμως σε σχέση με το Ocean kayak Prowler 13 είναι πολύ μικρή οπότε.... Smile


Απ: Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! - dan - 07-10-2014

(07-10-2014, 07:41 AM)Koypi link Wrote: Η διαφορά τιμής όμως σε σχέση με το Ocean kayak Prowler 13 είναι πολύ μικρή οπότε.... Smile

Τα 4,1 μέτρα του prowler θα σε βοηθήσουν σημαντικά σε μεγαλύτερες διαδρομές.
Η διαφορά απο τα 3,6 είναι σημαντική.
(αργότερα βέβαια ούτε τα 4 θα σου φτάνουν αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία ...!)
καλή συνέχεια