Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
τι τρόμπα ?
#11
Στα πέντε χρόνια που βγάζω σι-καγιάκ είχα πάντα την τρόμπα περασμένη στα λάστιχα εμπρός μου,  δίπλα στον πλωτήρα κουπιού.
Αυτό όμως γινόταν μόνο από διάθεση τήρησης των παραδεκτών κανόνων,  γιατί στην ουσία η χρηστικότητά της δεν με έπεισε ποτέ.  Η παροχή είναι μικρή και απασχολεί τα δύο χέρια ακριβώς τότε που τα χρειάζεσαι για στηρίξεις με το κουπί σου.
Ευτυχώς δεν την λειτούργησα ποτέ σε πραγματικές συνθήκες,  ώσπου φέτος την έχασα  –  έφυγε παρθένα και…  καλή της ώρα όπου βρίσκεται !
Δεν σκοπεύω να ξαναγοράσω,  ένα κομμένο πλαστικό μπουκάλι νερού σφηνωμένο ανάμεσα στα πλευρά του καθίσματος και το κύτος μου αφήνει περισσότερη αίσθηση ασφάλειας -  δίνει συναγωνίσιμη παροχή,  το χειρίζεσαι με το ένα χέρι και μπορείς να το χάνεις όσο συχνά θέλεις...  αφού διατίθεται σε αφθονία και στην πιο ερημική παραλία...!
Reply
#12
Συμφωνώ με τον Γιώργο.
Εγώ έχω κόψει ένα μεγάλο μπουκάλι από υγρό απορυπαντικό με χερούλι και είναι ακόμα πιο εύκολο στη χρήση και με μεγάλη χωρητικότητα. Μέσα του φυλάω και το σφουγγάρι.
Reply
#13
(11-06-2012, 06:29 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: Ευτυχώς δεν την λειτούργησα ποτέ σε πραγματικές συνθήκες,  ώσπου φέτος την έχασα  –  έφυγε παρθένα και…  καλή της ώρα όπου βρίσκεται !

To ενιαύσιο μερτικό της θάλασσας... Εγώ πλέον μετά από τόσα αντικείμενα που μου έχει πάρει όλα αυτά τα χρόνια, πετάω μόνος μου πράγματα μέσα, εν είδει προσφορών. ;D

Επί του θέματος, είμαι ήδη έτοιμος να κάνω εγκατάσταση ηλεκτρικής αντλίας, η οποία θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι μέρος του στάνταρ εξοπλισμού σε κάθε offshore σκάφος.

Έχοντας δουλέψει εκτεταμένα self-rescue με υγρή έξοδο και επανείσοδο σε καιρό >5, έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα, ως προς τη χρήση της χειροκίνητης αντλίας:

- Κατά πρώτον θα πρέπει να είναι δεμένη μέσω ελαστικού κορδονιού με το ντεκ και επιπλέον να φέρει ειδικό μαξιλαράκι (πολυουρεθάνης νομίζω είναι) που της προσφέρει πλευστότητα. Υπάρχουν δύο τύποι, με το μαξιλαράκι και χωρίς, προτιμήστε τον πρώτο. Στις δύσκολες συνθήκες που θα τη χρειαστούμε είναι πάρα πολύ εύκολο να τη χάσουμε.
- Όχι απόλυτα συναφές με την αντλία, αλλά μετά την επανείσοδο στο κόκπιτ θα πρέπει να φέρουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα το σκάφος όρτσα στον καιρό, πριν ξεκινήσουμε την απάντληση. Δεν κλείνουμε την ποδιά πριν ξεκινήσουμε την απάντληση -γιατί θα πρέπει να την ξανανοίξουμε που σημαίνει χάσιμο χρόνου, και εδώ μετράει και το δευτερόλεπτο-, εκτός και αν διαθέτουμε ειδική ποδιά με άνοιγμα για την αντλία.
- Εφόσον έχουμε φέρει το σκάφος όρτσα, θα βοηθούσε ίσως να ρίξουμε και την πλωτή άγκυρα για να μας κρατήσει εκεί, ενόσω κάνουμε την απάντληση. Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι έχουμε κάνει εξάσκηση πολλές φορές και δεν ψαχνόμαστε εκείνη την ώρα, γιατί μπορεί τα πράγματα να μπλέξουν ακόμα περισσότερο.
- Η απάντληση προϋποθέτει δυνατά χέρια και αντοχή. Με τον αναμενόμενο όγκο νερού μετά από την επανείσοδο, μπορεί να χρειαστούν και 4-5 λεπτά γρήγορου, συνεχούς τρομπαρίσματος, για μία πλήρη αποστράγγιση του κόκπιτ. Αν σκεφτούμε ότι μπορεί να έχουμε ήδη στην πλάτη μας κάμποσα μίλια πορείας, καταλαβαίνουμε πόσο απαιτητική διαδικασία μπορεί να είναι αυτή.
- Πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος εκ νέου ανατροπής και η πιθανότητα είναι ανάλογη του κυματισμού και των εν γένει συνθηκών. Στηρίξεις δεν είναι δυνατόν να έχουμε, για προφανείς λόγους.
- Υπάρχει, τέλος, περίπτωση η θάλασσα να είναι τόση πολλή, που να μπαίνει ζωντανή μέσα, να αδειάζεις ένα και να μπαίνουν δέκα. Εκεί δεν έχει καν νόημα η όλη διαδικασία.

Για όλους τους παραπάνω λόγους, η ηλεκτρική αντλία είναι κάτι παραπάνω από επιβεβλημένη και η χειροκίνητη ας υπάρχει απλώς για back-up.

[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#14
Εξαιροντας την εμπειρια απο  ποταμια, δεν εχω εκτεθει σε συνθηκες σαν αυτες που περιγρραφειι
ο Paimei, οποτε υποθετω, η ασφαλεια που εχεις με μια ηλ/κη τρομπα ειναι μεγαλυτερη. Μια ποδοκινητη θα εξυπηρετουσε σε αναλογο βαθμο;
Reply
#15
φίλε γιώργο και εγώ την είχα πάρει γιατί ακριβώς ήταν ένα από τα "καθώς πρέπει" του εξοπλισμού... ωστόσο πράγματι ήταν περισσότερο επικίνδυνη με την ασταθεια που δημιουργεί ενώ σου έβγαινε και η πίστη για να αδειάσεις τα νερά, όπως εύστοχα παρατηρεί ο άγγελος, που δεν άδειαζει και καλά εάν δεν έχεις και ένα σφουγγάρι ...
Εάν αντλώντας έπερνε λίγο αέρα με αποτέλεσμα να εκτοξεύεται το πόμολο απότομα και να χάνεται η ισσοροπία με αποτέλεσμα την εκ νέου ανατροπή...

για τους λόγους ότι δεν κάνω ακόμα διασχίσεις και δεν ανοίγομαι ούτε βγαίνω σε πανω από 3 μποφώρ, δεν σκέφτομαι να πάρω επί του παρόντος, με το σφουγγάρι βολεύομαι μια χαρά
Ωστόσο, στο επόμενο μου σκάφος που θα πάρω (θεού θέλοντος και τροϊκας επιρέποντος...) θα σκεφτώ να ζητήσω εγκατάσταση ηλεκτρικής τρόμπας από τον κατασκευαστη για να μειώσω τις πιθανότητες για αστοχία και για τραυματισμό του σκάφους, αλλά και να μην ρισκάρω την εγγύηση...
συμφωνώ απόλυτα με τον άγγελο ότι για κάποιον που ανοίγεται και κάνει διασχίσεις είναι "στανταρ" η ηλεκτρική τρόμπα.... ακόμα και να μην ανατραπείς η διείσδυση νερου σε μεγάλο κυματισμό δεν μπορεί να αποφευχθεί (πιστεύω να μην κάνω λάθος, αλλά δεν έχω ακούσει για μηδενική εισροή νερού) και τότε είναι που ούτε τα χέρια σου μπορείς να αφήσεις ούτε να τρομπάρεις με το πόδι...
Reply
#16
από ότι έχω καταλάβει αυτή με το πόδι λειτουοργεί αντίστοιχα με την χειροκίνητη, δηλαδή απαιτεί πολύ ενέργεια και χρόνο... ωστόσ μιλώ χωρίς πείρα...
είναι κανείς που να έχει ή να έχει χειιρστεί ποδοκίνητη???
Reply
#17
Αναδύεται τώρα στο μυαλό μου ένας σκεπτικισμός…
Η τεχνολογία είναι σήμερα έτοιμη και πρόθυμη να μας παρέχει τα μάτια της Παναγιάς,  έλα όμως που η Ιδέα του καγιάκ καθεαυτή παραμένει στη βάση της σύμφυτη με τον πρωτογονισμό ?
Παρεισφρέει  έτσι μία αντίφαση και αξιωματικά θεωρώ,  ότι κάθε αντίφαση που αφήνεται να λειτουργεί συστηματικά κρύβει πίσω της μία απειλή,  κάπου στο βάθος καραδοκεί ένα αδιέξοδο.
Και μη μου αντιτάξει κάποιος ότι πρόκειται για δοκιμασμένες μεθόδους,  γιατί προσωπικά πολύ αμφιβάλλω αν ακόμα και ο λαμπερός διεθνής καγιακικός κόσμος είναι αρκετά ώριμος για να επεξεργάζεται τέτοιες λεπτές  έννοιες.
Για να σας το πω σχηματικά,  αν στα δύσκολα η ενέργεια της μπαταρίας λιγωθεί, ή το ηλεκτρικό κύκλωμα πάρει υγρασία,  ή η εισαγωγή στομώσει από φύκια,  ή η φτερωτή φρακάρει από χοντρόκοκκη  άμμο,  τότε δεν θα φταίει η περιστασιακή ατυχία – προβάλλει εδώ ολοζώντανη μία αιτιότητα νομοτελειακής ισχύος !
Υπακούοντας σε αυτή τη λογική πρέπει πιστεύω να στρεφόμαστε πάντοτε στις απλούστερες,  αυθεντικές και ατόφιες διεξόδους.
Και δείτε  -στο προκείμενο-  η παραδοσιακή εμπειρογνωμοσύνη έχει ήδη δώσει ολοκληρωμένες και βέβαιες απαντήσεις.
Τα αναποδογυρισμένα  -γνήσια-  θαλασσινά καγιάκ είναι σχεδιασμένα να αδειάζουν εντελώς μόλις ανασηκωθούν για ελάχιστες στιγμές από την πλώρη τους,  ενώ ταυτόχρονα επιδείχνουν αυτόματη ικανότητα να ανακαθίζονται  όρθια !
Και ενώ στην παρουσία συντρόφου  -που στις μεγάλες εκστρατείες με παραφορτωμένα σκάφη είναι δεδομένη-  η διαδικασία είναι αληθινά εύκολη,  ακόμα και αβοήθητος ο καγιάκερ μπορεί να ολοκληρώνει επιτυχώς την τεχνική με την άνωση που του προσφέρει το pfd και ο πλωτήρας κουπιού.
Ένας φουσκωμένος ασκός από τομάρι ζώου,  ένα θολωτό σκεύος και ένα απορροφητικό συσσωμάτωμα εν είδει σπόγγου ήταν,  νομίζω,  τα αξεσουάρ και του αρχαιότερου Ινουι…
Reply
#18
(11-07-2012, 09:23 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: Τα αναποδογυρισμένα  -γνήσια-  θαλασσινά καγιάκ είναι σχεδιασμένα να αδειάζουν εντελώς μόλις ανασηκωθούν για ελάχιστες στιγμές από την πλώρη τους,  ενώ ταυτόχρονα επιδείχνουν αυτόματη ικανότητα να ανακαθίζονται  όρθια !

Πανεύκολο με μπουνάτσα, το σκάφος άδειο και τον κωπηλάτη ξεκούραστο, εξαιρετικά δύσκολο με το σκάφος φορτωμένο, με θάλασσα και με τον κωπηλάτη να πρέπει να μεριμνήσει και για το τελευταίο, διαθέσιμο απόθεμα ισχύος, στο πλαίσιο της ενεργειακής του οικονομίας.

Προσωπικά δεν το βλέπω καθόλου ρομαντικά το όλο ζήτημα, κατά παράβαση ίσως του παραδοσιακού πνεύματος, αλλά όταν σου τύχει η αβαρία δεν έχεις καμία πολυτέλεια για περιττούς  συναισθηματισμούς (και το λέω αυτό χωρίς καμία νύξη ως προς το πνεύμα των γραφομένων σου Γιώργο). Απλώς θέλεις να περατώσεις γρήγορα όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες και να φύγεις να πας στην ευχή του Θεού.

Η τεχνολογία υπάρχει και είναι στην υπηρεσία μας για να κάνει τη ζωή μας ευκολότερη. Και ο σπόγγος ή όποια άλλη μέθοδος αποστράγγισης αποτελούσαν στην εποχή των Ινουί, τη διαθέσιμη τεχνολογία απάντλησης. Άλλωστε, σε ένα τόσο διαδραστικό, εξ ορισμού, άθλημα όσο αυτό, αυτό που προέχει είναι να μπορείς απερίσπαστος να αφοσιωθείς στην τέχνη του κωπηλατείν και του πλοηγείσθαι... η τέχνη του "τρομπάρειν" ας υπάρχει ως εφεδρεία σε περίπτωση που, όπως σωστά επισημαίνεις, τα ηλεκτρικά αστοχήσουν.

[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#19
Φίλε Περίβλεπτε. Αγαπητοί φίλοι.

Να επισημάνω πρώτα κάποιες ιδιαιτερότητες των διπλών καγιάκ σε σχέση με τα μονά.

1.Το διπλό είναι πολύ βαρύτερο άρα ποιo δύσκολο να το σηκώσουμε κολυμπώντας.
  Έχουμε όμως και την βοήθεια του δεύτερου. 
2.Το διπλό έχει περισσότερο χώρο άρα το νερό που πρέπει να αδειάσουμε είναι πολύ περισσότερο.
  Έχουμε πάλι την βοήθεια του δεύτερου που αδειάζει ταυτοχρόνως ή που στηρίζει όσο ο άλλος    αδειάζει.
3.Το διπλό  έχει διπλάσιο μήκος και μεγαλύτερο πλάτος στο κόκπιτ με αποτέλεσμα:
    στην καλοσύνη το νερό  άλλοτε να λιμνάζει πλώρα άλλοτε πρύμα  ανάλογα με το φόρτωμα 
ή στο κύμα να κινήται συνεχώς από την πλώρη στην πρύμη και πίσω.

Η δική μου εμπειρία.
1.Μου είναι αδύνατον να σηκώσω το καγιάκ από την πλώρη με το ένα χέρι ενώ κολυμπάω. Πρέπει να το σηκώνω και με τα δύο χέρια. Έτσι δεν μπορώ να χρησιμοποιώ τον πλωτήρα του κουπιού ταυτοχρόνως.
  Έχω όμως την βοήθεια του δεύτερου ο οποίος κολυμπά πίσω μου και με κρατά από την μέση  προσθέτοντας πλευστότητα.
2+3. Το περισσότερο νερό σε συνδυασμό με τον πολύ μεγαλύτερο χώρο που έχει για να κινηθεί μέσα    στο κόκπιτ προκαλεί πάρα πολύ μεγάλη αστάθεια.
  Η άντληση του νερού (που κινείται συνεχώς από την πλώρη στην  πρύμη και ανάποδα) με τρόμπα  χειροκίνητη, είναι πάρα πολύ  δύσκολη. (Για το δικό μου καγιάκ αδύνατη).


Με την ελάχιστη εμπειρία μου, μόνο από το δικό μου τάντεμ, θα πρότεινα.
Να εγκαταστήσεις ηλεκτρική ή ποδοκίνητη αντλία.
Να εξασκηθείς όσο πιο πολύ μπορείς στο άδειασμα. Νομίζω πως θα πρέπει εσύ και όποιος άλλος σε
συντροφεύει  στο καγιάκ, να μπορείς να αδειάζεις το περισσότερο νερό από το κόκπιτ πριν την επανείσοδο.
  Τέλος ένα μεγάλο σφουγγάρι και το κομμένο μπουκάλι απορρυπαντικού με το χερούλι θα σε βοηθήσουν πολύ σε περίπτωση βλάβης της αντλίας ή και ταυτόχρονα με αυτήν.

  Ελπίζω να βοήθησα.
  Αλέξης

 
Reply
#20
(11-06-2012, 11:00 PM)hakem link Wrote: από ότι έχω καταλάβει αυτή με το πόδι λειτουοργεί αντίστοιχα με την χειροκίνητη, δηλαδή απαιτεί πολύ ενέργεια και χρόνο... ωστόσ μιλώ χωρίς πείρα...
είναι κανείς που να έχει ή να έχει χειιρστεί ποδοκίνητη???

επειδή δεν πήρα απάντηση, έχει κανένας ή έχει χειριστεί κανένας ποδοκίνητη τρόμπα για να μας πει την εμπειρία του;;;;;
πόσο χρηστική είναι, πόσο γρήγορα μπορείς να βγάλεις τα νερά, πόσο χώρο πιάνει στo cockpit και εάν δυσκολεύει την κίνηση των ποδιών, εάν η ισσοροπία μειώνεται κατά τη διάρκεια της άντλησης και εάν τα ελεύθερα χέρια βοηθάν στο να κρατάς αντιστήριξη, κλπ ... ή οτιδήποτε άλλο θα έκανε σαφές τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα σχετικά με τις άλλες τρόμπες;;;
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)