The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/printthread.php 207 get_post_attachments



Sea-kayak.gr Forums
τι τρόμπα ? - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Περί καγιάκ (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Thread: τι τρόμπα ? (/showthread.php?tid=242)

Pages: 1 2 3


τι τρόμπα ? - perivleptos - 09-25-2012

Πρέπει να πάρω οπωσδήποτε τρόμπα.... και στην θάλασσα και στο ποτάμι, διαπίστωσα πως μεγάλη ποσότητα νερού παραμένει μέσα στο διπλό sit in όταν τούτο τουμπάρει...όσο κι'αν προσπάθησα να το γυρίσω γρήγορα (με τα χέρια φυσικά...όχι roll ...δεν ξέρω αν ποτέ καταφέρουμε να κάνουμε....το είδα μόνο σε video). 
Τι είδη τρόμπας υπάρχουν, τι πρέπει να προσέξω στην αγορά της ?


Απ: τι τρόμπα ? - skaz96 - 09-25-2012

(09-25-2012, 12:48 PM)perivleptos link Wrote: Πρέπει να πάρω οπωσδήποτε τρόμπα.... και στην θάλασσα και στο ποτάμι, διαπίστωσα πως μεγάλη ποσότητα νερού παραμένει μέσα στο διπλό sit in όταν τούτο τουμπάρει...όσο κι'αν προσπάθησα να το γυρίσω γρήγορα (με τα χέρια φυσικά...όχι roll ...δεν ξέρω αν ποτέ καταφέρουμε να κάνουμε....το είδα μόνο σε video). 
Τι είδη τρόμπας υπάρχουν, τι πρέπει να προσέξω στην αγορά της ?
Θέλεις ηλεκτρικη,ποδότρομπα ή τρομπα χειρος;


Απ: τι τρόμπα ? - perivleptos - 09-25-2012

Νομίζω χειρός!! Η ηλεκτρική απαιτεί κάποια μόνιμη εγκατάσταση? Η ποδοτρόμπα πως είναι?


Απ: τι τρόμπα ? - thanassis - 09-25-2012

http://myweb.cableone.net/bcanderson/Boatz/Bilgepump/Bilgepump.html

μελετησε αυτό είναι σχετικά ευκολη η κατασκευή.


Απ: τι τρόμπα ? - stelios - 09-25-2012

Στο διπλό η ηλεκτρική θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.


Απ: τι τρόμπα ? - thanassis - 11-03-2012

Η απόλυτη rat-pump.
1. Νεοπρέν βαλβίδα από pad ποντικιού.
2. Μπανέλα σκηνής
3. Σκουπόξυλο πλαστικό
4. Βίδα (...είναι καινούργια...ναι την αγόρασα).
5. Σωλήνες stock από φίλο υδραυλικό.
6. "Μακαρόνι" κολύμβησης.

....Μου αρέσει ή δεν μου αρέσει η ανακύκλωση.....??


Απ: τι τρόμπα ? - isserfik - 11-03-2012

Εγώ αγόρασα μία φθηνή χειρός από αυτές που έχουν όλα τα μαγαζιά με ναυτηλιακά και επειδή ήταν λίγο μακρία για χρήση στο kayak την έκοψα. Μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημμα. Μερικές φορές μόνο χρειάζεται να λιπένω το έμβολο. 


Απ: τι τρόμπα ? - hakem Chalkidiki - 11-05-2012

Καλά φίλε θανάση, έχεις ξεπεράσει και τον Κύρο Γρανάζη!  Wink

είχα πάρει και γώ μία απλή τρόμπα από ναυτιλιακά η οποία χάλασε μετά από κανά χρόνο (μάλλον από την πολλύ άμμο που είχε τραβήξει μαζί με το νερό), και από τότε βολεύομαι με το σφουγγάρι!
έχω παρει ένα μεγάλο και μου κάνει πολύ καλή δουλειά, οπότε δεν ξανααγόρασα τρόμπα... αυτό που θα σκεφτόμουν πιπθανώς μελλοντικά είναι η ηλεκτρονική τρόμπα η οποία πρέπει να "καραλέει"...
και επειδή η εγκατάστασή της απαιτεί λίγη "χειροτεχνία" θα θέλαμε τα φώτα των μαστόρων της παρέας!!!

βρήκα αυτό στο youtube, που το καγιακ φένεται να είναι composite.
σε πλαστικό - πολυαιθυλένιο θα μπορούσαν να γινουν αυτές οι τρύπες;;;

How to Fit an Electric Bilge Pump " Magnetx" Sea Kayak Mirage 580


Απ: τι τρόμπα ? - thanassis - 11-05-2012

Επειδή είναι άδικο να κλέβεις τη δόξα άλλων, αναλυτικά σχέδια για κατασκευή τέτοιας τρόμπας υπάρχουν διαθέσιμα στο ιντερνετ. Στη δικιά μου περίπτωση απλά αντέγραψα την τρόμπα που κάνεις μετάγγιση λαδιού.
Με ηλεκτρικές τρόμπες δέν έχω ασχοληθεί. Το άνοιγμα τρύπας σε πολυπροπυλένιο είναι ευκολότερο από το fiberglash. Υποθέτω ότι το σφραγιστικό που δίνει η εταιρία θα είναι συμβατό με το υλικό. Γενικά με το πολυπροπυλένιο-αιθυλένιο υπάρχουν προβλήματα στην εφαρμογή κόλας ή σφραγιστικών. Θα μπορούσε βέβαια το σημείο αυτό να σφραγίσει με μια φλάντζα από φύλλο λάστιχου ακόμα και νεοπρέν.
....Μήπως όμως θα πρέπει να το ξανασκεφτείς? Αφού έως τώρα εξυπηρετείσαι με ένα απλό σφουγγάρι μήπως πρέπει απλώς να αγοράσεις ή να κατασκευάσεις μια χειροκίνητη? Θα απφύγεις την πολυπλοκότητα, το βάρος και θα κρατήσεις την ευχαρίστηση οτι το σκάφος σου το κυβερνάς εσύ από την αρχή έως το τέλος, χωρίς τη συμμετοχή καμιάς μηχανής.
Από την άλλη βέβαια εάν εκτίθεσαι συχνά σε ανοιχτές θάλασσες, διασχείσεις, surf κτλ αντιλαμβάνομαι ότι είναι σημαντική ευκολία.


Απ: τι τρόμπα ? - vangelis - 11-05-2012

Στο σκάφος δέν πολυεμπιστεύομαι ηλεκτρικη τρόμπα, μπαταρίες κλπ...Ιδίως άν πρόκειται να έισαι μέρες στηο νερό σε κάποιο ταξίδι και δέν ξέρεις πότε θα την χρειαστείς.
Μία καλή λύση είναι η ποδότρομπα που χρειάζεται βέβαια εγκατάσταση αλλά έχει το πλεονέκτημα να μπορέις να την χειριστείς με το πόδι, εφόσον μπέις μέσα στό σκάφος και έχοντας διαθέσιμα και τα δύο χέρια για αντιστηρίξεις κλπ.

Στα πτυσσόμενα πρέπει να έχεις φροντίσει να έχεις τον χώρο γεμάτο με τσάντες/αερόσακκους ώστε άν πάρεις νερο να μήν είναι πολύ.  Και σε αυτά εφαρμόζονται ποδότρομπες που μπορείς να χειριστείς καθώς κωπηλατείς ή ιστιοπορείς..π.χ.
http://www.careen.nl/#/EN/When%20it%20storms/illustrations