Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Οι τεχνικές πλοήγησης και στήριξης στα σιτ ιν.
#5
Να διευκρινίσω,  ότι μπορεί στα σιτ ιν να ήμουν τότε εντελώς αρχάριος και άσχετος,  συμπλήρωνα όμως μία εξαετία μανιώδους κωπηλασίας με ποιοτικά φουσκωτά σκάφη σαν το  sevylor  river και το advanced elements frame 1,  αθροίζοντας αρκετές εκατοντάδες ως λίγες χιλιάδες ώρες στο γιαλό και ανάλογα ναυτικά μίλια,  ώστε τον ειρμό του πράγματος να νομίζω,  ότι τον έχω  -σε κάποιο βαθμό τουλάχιστον-  εντυπωθεί.
Νόμιζα…,  αφελέστατα.
Γιατί καραδοκεί  μια δυσδιάκριτη αλήθεια,  που η κεφαλαιώδης σημασία της σου αποκαλύπτεται μόνον ύστερα,  στο ταξίδι…
Ότι το αυθεντικό θαλασσινό καγιάκ δεν είναι το παιχνίδι που επινοήθηκε για να διασκεδάζουν αμέριμνοι οι σύγχρονοι καλοβολεμένοι αστοί,  είναι το επίμοχθο ψυχοπόνημα που μετεξελισσόταν για χιλιετίες,  να στηρίζει τον αδήριτο αγώνα της επιβίωσης ολόκληρων ανθρώπινων φυλών.  Υποκρύπτεται -εδώ- ένα μυστηριώδες ιερό δέος.
Ετσι,  η  «Γνώση»  που θα χρειαστείς για να διαφεντέψεις αποτελεσματικά ένα τέτοιο κατασκεύασμα,  θα είναι κάτι εντελώς καινούργιο,  πρωτόγνωρο,  που θα υπερβαίνει πολλά από όσα ήξερες και δεν θα εξαντλείται στην απλή περισυλλογή εξωτερικής πληροφορίας,  όπως είχες συνηθίσει.  Θα είναι προπάντων εργώδης εσωτερική κατάκτηση,  πνευματική ανάταση,  υπαρξιακή αναγέννηση.  Μυσταγωγία !
 
Reply


Messages In This Thread
Απ: Οι τεχνικές πλοήγησης και στήριξης στα σιτ ιν. - by giorgos ormanoglou - 07-10-2012, 08:18 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)