Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tahe Marine Wind 585 TGCl 2012 model
#11
Το φαντάζομαι Άγγελε. Λείπει από το δικό μου. Το rudder δεν κάνει καλή δουλειά σε δύσκολες συνθήκες
Reply
#12
Το skeg είναι μονόδρομος σε υψηλό κυματισμό μιας και το πηδάλιο μένει στον αέρα ιδικά σε μακρυά σκάφη. Στο Nelo μου έκανε εντύπωση που δεν έχει, δεν έχω ξαναδεί τόσο μεγάλο χωρίς skeg.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#13
Τα μοντέλα χωρίς πτερύγιο (και χωρίς πηδάλιο φυσικά) έχουν σχεδιαστικές ιδιαιτερότητες.  Η πρύμνη είναι πιο καρινάτη,  μαχαιρωτή,  από την πλώρη και παίζει και τον ρόλο πτερύγιου.  Με άλλη διατύπωση,  η πρύμνη  έχει λιγότερο ρόκερ.
'Ετσι,  ενώ κατά μία έννοια τα σκάφη αυτά στερούνται πτερύγιου,  κατά μία άλλη έννοια έχουν μόνιμα ανεπτυγμένο πτερύγιο.
Το μειονέκτημα είναι η δυσκολία να το στρέψεις προσήνεμα σε δυνατούς αέρηδες,  στις συνθήκες δηλαδή που φυσιολογικά θα σήκωνες το πτυσσόμενο πτερύγιο για να αυξήσεις την ευελιξία.
To c trek,  πάντως,  δεν  ανήκει σε αυτή την κατηγορία,  είναι σχέδιο που απαιτεί πηδάλιο.
Reply
#14
Γιώργο συμφωνώ μαζι σου απόλυτα, προσωπικά η χρήση του skeg στο 585 είναι βοηθητική αλλα κ χωρίς αυτο το τρακινγκ του είναι πολυ καλο σε όλους τους καιρούς. Το rudder to χρήσιμοποιησα στην αρχή σε μερικές περιπτώσεις που δν ήξερα καλα το σκάφος κ ψιλοφοβομουν. Όσον αφορά τα λεγόμενα skeg boats ή ruddered boats ή zero boats είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα συζήτησης. Αν θέλετε το μεταφέρουμε σε άλλο thread. Εκτίμηση μου πάντως για το 585 είναι ότι δύσκολα θα μπορεί κάποιο άλλο sea kayak να διατηρεί τόσο μεγάλη υψηλή μέση ταχύτητα σε όλους τους καιρούς -Smile Κλείνοντας θέλω βα πω ότι η επιλογή μου για το 585 βασίστηκε σε
1. Racing pedigree αποδεδειγμένα.
2. Υψηλη ταχύτητα
3. Εργονομία και άνετο κοκπιτ
4. Καταπληκτική εμφάνιση (υποκειμενικό αυτο για εμένα)
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#15
(07-19-2012, 06:57 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: To c trek,  πάντως,  δεν  ανήκει σε αυτή την κατηγορία,  είναι σχέδιο που απαιτεί πηδάλιο.

Σίγουρα απαιτεί πηδάλιο και μάλιστα μεγάλου μήκους για να μην ξενερίζει σε πρίμα και πλάγιο κυματισμό. Εγώ τουλάχιστο το χρησιμοποιώ μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις
Reply
#16
Υστερα απο την κουρα αδυνατισματος εφθασα πλεον στα κιλα μου 85 και ενω εγω μικρυνα το κοκπιτ μου μεγαλωσε SmileΕνω στην πλευση ειμαι μια χαρα στα ρολλ εχω αρκετα μποσικα δεξια αριστερα στο καθισμα και θα χρειαστω Minicell foam, οπως σωστα ειχε παρατηρησει κ ο Στελιος οταν δοκιμασε το 585. Επισης θεωρω οτι ειχαν δικιο οι Εσθονοι για το μεγεθος του κοκπιτ 80χ42 οπου φανταζει ισως και κραυγαλεα μεγαλο για ενα αρκετα μεγαλο σωματοτυπο. Επισης ανατρεχοντας παλι στο deck height απο το δελτιο του σκαφους το εσωτερικο υψος ειναι μονο 30 εκ. οπως και στα αλλα tahe της σειρας wind, υψος υπεραρκετο κ για μενα που εχω και μακρια ποδια ;D αλλα και παπουτσι 45αρι. Αν καποιος γνωριζει αν πουλανε εδω στην ελλαδα minicell foam η να ψαχτω διαδικτυακα..! Smile
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#17
Μεγειά το αδυνάτισμα  Wink Tongue Wink
Reply
#18
Άγγελε χρειάζεσαι αυτά: http://www.nrsweb.com/shop/product.asp?p...eptid=1764
Εναλλακτικά θα πάρεις foam (είναι ακριβό, περίπου 60€ ένα κομμάτι μεγάλο σχετικά) από Αγγλία ή Αμερική, στην Ελλάδα δεν έχει κανείς.
Αν πάρεις foam φτιάχνεις εσύ με βάση τις διαστάσεις σου. Είναι καλύτερη λύση αλλά φασαρία να τα φτιάξεις τέλεια.
Επίσης θα χρειαστείς μια πολύ καλή κόλα. Ευτυχώς στον πολυεστέρα κολλάνε εύκολα. Θα βρω μια καλή που έχω δοκιμάσει να σου πω να πάρεις την ίδια για να είσαι σίγουρος (δεν ξεκολλάει με τίποτα)
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#19
Στέλιο φαίνεται πολύ καλή λύση, αλλά αν μπορείς πες μου που ακριβώς να τα κολλήσω, στο εσωτερικό του καθίσματος πανω απο το μαξιλαράκι που κάθομαι ή στο τοίχωμα στις πλευρές του σκάφους? Επίσης απότι καταλαβαίνω αυτά δεν απορροφούν νερό έτσι δεν είναι?Ευχαριστω
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#20
Άγγελε το minicell foam δεν απορροφά σχεδόν καθόλου νερό, είναι φοβερή ποιότητα. Αυτά που είναι στο λινκ μπαίνουν στο κάθισμα στα πλάγια. Στο δικό σου καγιάκ αυτό που χρειάζεται αρχικά είναι να βάλεις στα braces 2εκ foam για να έρθει πιο κοντά. Στα πλάγια πιθανόν να μην χρειάζεσαι.
Έτσι θα αποφύγεις και τους μώλωπες από την επαφή με τον πολυεστέρα.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)