Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα
#7
VITAMIN SEA Για τη συρτή με ζωντανό χρησιμοποιώ τη τεχνική του ''φύλακα'' ως εξείς.Το βυθόμετρο ρυθμισμένο σε 2χ ή4χ zoom  αν πρόκειται για βυθό ή στη θέση που είναι αντιληπτό το θερμοκλινές αν υπάρχει.Αν είναι ενα ψάρεμα για χοντρό ψάρι, τότε φοράω τα ''βαριά μου''.Δηλαδή μηχανισμός συρτής καθέτου ροής μεγέθους 6/0!!!και 50lib (για τη ποσότητα της πετονιάς που πέρνει και οχι για τη δύναμή του)και καλάμι 50-80lib.Θα πρόσεξες οτι μίλησα για πετονιά και οχι για νήμα.Πιστεύω οτι η ελαστικότητα της πετονιάς είναι αυτή που θα συγχωρήσει τα λάθη(!!!?) ,δεν θα σε τουμπάρει λόγο ενος φευγιού απότομου και δυνατού, και θα έχεις και μια μεγάλη χωριτηκότητα (χρόνος) για να φέρεις σωστά το σκάφος και τα πράγματα εκεί που θέλεις.
Οταν πιστεύω οτι δε θα μου χρειαστεί τόσο βαρύ υλικό τότε βγάζω το καλάμι του jiging 30lib με το μηχανισμό του 3/0 ή4/0 καθέτου ροής πάλι επίτηδες για να το χρησιμοποιώ και στις δυο τεχνικές , με νήμα αυτή τη φορά γιατί δεν θα περιμένω το ...θηρίο, με λίγα φρένα(2kg),θα κάνω ποιο καλά τη δουλειά μου.
  Χρησιμοποιώ περιστροφικό μηχανισμό στη ελαφριά συρτή αφρού με πετονια και ενα ελαφρύ καλάμι 15-30lib.
Vega 180 kai 50-80lib καλάμι με εναν Everol 6/0 δυο ταχυτήτων.
Awashima gold ...30lib καλάμι jiging και εναν everol πάλι για μηχανισμό jiging, για συρτή και jiging.
Mitshell riptide 6500 μηχανάκι και το universal καλάμι συρτής της εταιρίας.
Και συνεχίζουμε
Μήτσος.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα - by dimkatso - 07-22-2012, 11:46 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)