The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage



Sea-kayak.gr Forums
Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα - Printable Version

+- Sea-kayak.gr Forums (https://www.sea-kayak.gr)
+-- Forum: Συζητήσεις (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Ψάρεμα (https://www.sea-kayak.gr/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Thread: Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα (/showthread.php?tid=131)

Pages: 1 2


Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα - vitamin sea - 06-13-2012

Αν κανείς έχει ψαρέψει με ζωντανό δόλωμα (ψάρι ακγιστρωμένο) απο το καγιάκ του ας μοιραστεί τις εμπειρίες του με μας...Εγώ προσωπικά έχω ψαρέψει αρκετές φορές μ'αυτόν τον τρόπο από την στεριά και αποφάσησα στην επόμενη μου εξόρμηση να δοκιμάσω απο΄το καγιάκ.



Απ: Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα - dimkatso - 06-13-2012

Καλησπέρα.
Αυτός είναι  ο βασικός τρόπος που εφαρμόζω και 'γω .Μιλάω για ''φύλακα'' και κάπου-κάπου ελεύθερο δόλωμα στον αφρό.
    Αυτο το καιρό όμως με απασχολεί η συρτή ανοιχτού πελάγους!!! με τεχνητό δόλωμα και τη χρήση πανιού,για να εχω τα6-10 μιλια ταχύτητα.Το....ψάχνω.
  Ομως ευχαρίστως να παρουσιάσω τον τρόπο μου με το φύλακα και τη χρήση (οταν ετοιμαστεί) ενός χειροκίνητου downringer αν το γράφω σωστά.
   


Απ: Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα - vitamin sea - 06-15-2012

Μήτσο, περιμένω με αγωνία!!! Αν σκέφτεσαι να κατασκευάσεις το πανί μπορώ να σε βοηθήσω , νομίζω τα σκάφη μας έχουν πάνω κάτω τα ίδια χαρακτηριστηκά...


Απ: Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα - dimkatso - 07-02-2012

Τα σκάφη μας ''είχαν'' πάνω κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά.Το εχω πουλήσει πρόσφατα και μάλιστα μεσα απ αυτή την ιστοσελίδα.Αναπλήρωσα ομως άμεσα και ετσι δεν θα μείνω αψάρευτος.ocean tetra 12 είναι το παιχνίδι του καλοκαιριού,έτσι για να μας πέρνει και σε κανένα ήπιο ποταμι.Σύντομα φωτο και εξηγησεις για τη τεχνική του'' ζωντανού'' χωρίς όμως πανί.


Απ: Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα - vitamin sea - 07-21-2012

Καλοτάξιδο!!!!Μόλις το βρέξεις καλά, να μας κάνεις μια παρουσίαση αξιολόγηση...


Απ: Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα - dimkatso - 07-21-2012

Ευχαριστω.Εκανα τη παρουσιαση κατα κάποιο τρόπο των πρώτων εντυπώσεων απο μια εβδομάδα με ψάρεμα κολύμπι και .....μπύρα.


Απ: Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα - dimkatso - 07-22-2012

VITAMIN SEA Για τη συρτή με ζωντανό χρησιμοποιώ τη τεχνική του ''φύλακα'' ως εξείς.Το βυθόμετρο ρυθμισμένο σε 2χ ή4χ zoom  αν πρόκειται για βυθό ή στη θέση που είναι αντιληπτό το θερμοκλινές αν υπάρχει.Αν είναι ενα ψάρεμα για χοντρό ψάρι, τότε φοράω τα ''βαριά μου''.Δηλαδή μηχανισμός συρτής καθέτου ροής μεγέθους 6/0!!!και 50lib (για τη ποσότητα της πετονιάς που πέρνει και οχι για τη δύναμή του)και καλάμι 50-80lib.Θα πρόσεξες οτι μίλησα για πετονιά και οχι για νήμα.Πιστεύω οτι η ελαστικότητα της πετονιάς είναι αυτή που θα συγχωρήσει τα λάθη(!!!?) ,δεν θα σε τουμπάρει λόγο ενος φευγιού απότομου και δυνατού, και θα έχεις και μια μεγάλη χωριτηκότητα (χρόνος) για να φέρεις σωστά το σκάφος και τα πράγματα εκεί που θέλεις.
Οταν πιστεύω οτι δε θα μου χρειαστεί τόσο βαρύ υλικό τότε βγάζω το καλάμι του jiging 30lib με το μηχανισμό του 3/0 ή4/0 καθέτου ροής πάλι επίτηδες για να το χρησιμοποιώ και στις δυο τεχνικές , με νήμα αυτή τη φορά γιατί δεν θα περιμένω το ...θηρίο, με λίγα φρένα(2kg),θα κάνω ποιο καλά τη δουλειά μου.
  Χρησιμοποιώ περιστροφικό μηχανισμό στη ελαφριά συρτή αφρού με πετονια και ενα ελαφρύ καλάμι 15-30lib.
Vega 180 kai 50-80lib καλάμι με εναν Everol 6/0 δυο ταχυτήτων.
Awashima gold ...30lib καλάμι jiging και εναν everol πάλι για μηχανισμό jiging, για συρτή και jiging.
Mitshell riptide 6500 μηχανάκι και το universal καλάμι συρτής της εταιρίας.
Και συνεχίζουμε


Απ: Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα - vitamin sea - 07-24-2012

Ρε Μήτσο, εσύ αγόρι μου δεν είσαι ψαράς....είσαι επιστήμονας!!!! εγώ πιάνω μια ζαργάνα ή κανένα κέφαλο βάζω το αγγίστρι στήν ουρά και  αμολάω στο κύμα με 60ρα μιχίνα από καρουλά.....γι'αυτό μάλλον δεν πιάνω τίποτα....έλειψης εξοπλισμού και γνώσεων!!! Πάντως άμα είναι να σου κάτσει ψάρι σου κάθεται.....Ο ξάδερφος μου που συνήθως ψαρέβουμε μαζί, έβγαλε μια φορά που εγώ έλειπα στο εξωτερικό ένα μαγιάτικο 56 κιλά από τον βράχο.....άσπρισε η θάλασσα!!!!


Απ: Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα - dimkatso - 07-25-2012

Σωστά το κάνεις, μόνο να εχεις και ενα μπιτόνι έτοιμο με παραμάνα χούφτας(12-15cm)να του τη δέσεις και ...άστο να ψαρεύει.
  Τον εξοπλισμό τον εχω απ το φουσκωτό.


Απ: Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα - vitamin sea - 07-27-2012

Θα προτιμούσα ένα "slayride" για κανένα μισάωρο και όπου με βγάλει!!!!!!