Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12!
#19
Σας ευχαριστώ όλους πολύ! Εύχομαι καλές θάλασσες και όμορφες εμπειρίες και εσάς!

Το ΣΚ που πέρασε και αφού πρώτα διάβασα προσεκτικά το σχετικό εγχειρίδιο  ;D

[Image: 431901_10151119866242028_818316543_n.jpg]

το έριξα στη θάλασσα σε περιοχή κοντά στο Ναύπλιο.

Το Σαββάτο (απόγευμα) ο καιρός ήταν καλός, σαν καλωσόρισμα ένα πράγμα και ο ενθουσιασμός προφανώς μεγάλος! Το φόρτωσα λοιπόν και ξεκίνησα για την παραλία. Συννεφιά με ήρεμη θάλασσα και εγώ σε φάση να μάθω τη ρουτίνα του ξεφόρτωσε μάζεψε ιμάντες βγάλε το κουπί πρόσεξε τα κλειδιά του αυτοκινήτου, το κινητό και τη φωτογραφική κτλ συντονισμός δηλαδή. Το φόρτωμα ξεφόρτωμα ήταν αρκετά πιο εύκολο απότι περίμενα και είμαι σίγουρος ότι με τον καιρό δε θα με απασχολεί καθόλου. Κάθισα περίπου 1-1,5 ώρα και ήταν τόση η χαρά που πήρα ελάχιστες φωτογραφίες ;D

[Image: DSC00519.jpg]

[Image: DSC00522.jpg]

Έριξα και καμιά βουτιά για να δοκιμάσω το πόσο εύκολο είναι να ξανανέβω αν πέσω και ήταν αρκετά εύκολο θα έλεγα. Ο ήλιος σχεδόν χάθηκε και το παιχνίδι δυστυχώς τελείωσε (για σήμερα..)

[Image: DSC00530.jpg]

Την Κυριακή ο ήλιος έλαμπε και τουλάχιστον στο σπίτι δε φύσαγε πολύ. Οπότε ξανά φόρτωμα το καγιάκ και βουρ για τη θάλασσα!

[Image: 20140727_153905.jpg]

Στην παραλία είχε 4 μποφόρ περίπου που αργότερα έγιναν 5. Δεν υπήρχε περίπτωση όμως να μην το ρίξω. Την παραλία τη γνωρίζω καλά και πάντα με σεβασμό στη θάλασσα που έχει και το πάνω χέρι το έριξα!

[Image: DSC00542.jpg]

Επειδή είχε κάμποσο κύμα θέλει προσοχή όταν το ρίξεις και όταν θα ανέβεις. Επίσης θέλει 2-3 κινήσεις προσεκτικά να απομακρυνθείς από τη ζώνη που σκάει το κύμα. Το ίδιο αντίστοιχα όταν αποφασίσεις μετά ας πούμε από 3 ώρες που θα αποφασίσεις να βγεις...

[Image: DSC00546.jpg]


Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία, το Prower είναι το πρώτο μου σκάφος, ναι είμαι κατενθουσιασμένος οπότε ότι και να πω θα είναι υπερβολικό.. Όμως σα σκάφος είναι σταθερό, φεύγει γρήγορα όταν κάνεις κουπι και ακόμα και όταν η θάλασσα είναι ταραγμένη πως να το πω.. ψοφάει για κύμα! ;D Το άφησα επίτηδες με το κύμα στα πλάγια και δεν είχα την υποψία ότι θα τουμπάρω. Είναι αυτό που περίμενα και ανταποκρίνεται στα όσα είχα φανταστεί. Για να μην τα πολυλογώ και επειδή η άδεια αργεί ακόμα μετράω αντίστροφα για το επόμενο ΣΚ! 8)

Υ.Γ.: 3 ώρες κουπί αν είχα μια συρτή όλο κάτι θα είχα κάνει. Οπότε το επόμενο βήμα είναι ένα μικρό καλάμι και συρτή. Smile
Δημήτρης
Reply


Messages In This Thread
Απ: Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12! - by Koypi - 07-28-2014, 01:26 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)