Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sit on ή Sit in ?
(08-10-2012, 10:17 AM)GL link Wrote: Το καγιάκ το πήρα με πρωταρχικό σκοπό να εξερευνήσω τις απρόσιτες ακτές της πατρίδος μας, που μόνο με το καγιάκ μπορείς να το κάνεις.
Θέλω να ερευνώ κάθε γεωλογικό σχηματισμό, να μπαίνω σε κάθε σπηλιά ή σχισμή, να εξερευνώ και την ενδοχώρα όταν η πρόσβαση είναι δύσκολη από την ξηρά.
Έχω ότι καλύτερο υπάρχει παγκόσμιος για πεζοπορία και κατασκήνωση (το λέω για τον luca που του αρέσει η τεχνολογία).
Παλιά ασχολιόμουν πολύ και με το ψαροντούφεκο. Τώρα, σπάνια, αλλά μου αρέσει πολύ να χαζεύω τον βυθό, αυτός είναι ο δεύτερος λόγος που πείρα το καγιάκ.
Ο τρίτος λόγος, είναι για να ψαρεύω.
Και ο τέταρτος λόγος, να γυμνάζομε.
Επομένως, το να κάνω κουπί δεν είναι για μένα αυτοσκοπός.
Λόγο έλλειψης χρόνου, δεν έχω προλάβει να γράψω τίποτα για
καγιάκ-κατασκήνωση, καγιάκ-καταδύσεις, καγιάκ-ψαροντούφεκο, καγιάκ-ψάρεμα.
Ειδικά για καγιάκ-κατασκήνωση θα μπορούσα να γράψω άπειρα πράγματα.

Από ότι φαίνεται όμως εδώ πρέπει να μιλάμε μόνο για Sit In, ή ότι κάνουμε με το Sit In, γι αυτό σας χαιρετώ όλους και αυτόεξοστρακίζομαι.

Στέλιο, παρακαλώ σβήσε το λογαριασμό μου στο φόρουμ, γιατί δε ξέρω πως γίνεται.

Ακατανόητη η απόφασή  σου φίλε μου . Ποιος μας αναγκάζει να μιλάμε για οτιδήποτε ??
Την γνώμη μας λέμε και συζητάμε .
Σιγά μην χαλάσουμε τις καρδιές μας για τα πλαστικά πλεούμενα...
Reply
Με αυτό το σκεπτικό ο Vangelis και εγώ (δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος) που έχουμε πτυσόμενα δεν θα έπρεπε κάν να έχουμε γραφτεί στο φόρουμ. Ο καθένας γράφει για αυτό που αγαπάει και λέει τη γνώμη του ελεύθερα. Αλλά ακούει και τις γνώμες των άλλων.
Reply
(08-10-2012, 02:44 PM)ghostdog link Wrote: Με αυτό το σκεπτικό ο Vangelis και εγώ (δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος) που έχουμε πτυσόμενα δεν θα έπρεπε κάν να έχουμε γραφτεί στο φόρουμ.

.....στο δικό μου δεν χρησιμοιείται καν κουπί. Έξω κι εγώ
Reply
Αν ένα δεδομένο δικαιώνει τη συστηματική διαδικτυακή επικοινωνία δεν είναι η συλλογή πληροφορίας  -που αποδίδει άλλωστε και τυχάρπαστα-  αλλά η οικοδόμηση φιλίας.
Η φιλία όμως υπακούει σε απαιτητικές προδιαγραφές και μία από αυτές είναι η αχορήγητη άδεια για καλοπροαίρετα πειράγματα,  ακόμα και τα πιο ανελέητα,  τα δίχως οίκτο. 
Ο φίλος διατηρεί αναφαίρετο και όμως παραιτείται αυτόβουλα από κάθε δικαίωμα να τα περιορίζει,  γιατί απλά ξέρει ότι μάλλον επιβεβαιώνουν τη φιλία παρά την αμφισβητούν.
Έχουμε ήδη γίνει μία συναρπαστική συντροφιά και όποιον δοκιμάζει να το υποβαθμίσει,  τον διαψεύδει πανηγυρικά η ίδια η καθημερινή παρουσία του.
Πάμε όλοι μπροστά να εξυψώσουμε τις αξίες που μόνοι μας έχουμε νοηματοδοτήσει  και γευόμαστε ήδη χορταστικά.
Reply
(08-10-2012, 08:47 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: Αν ένα δεδομένο δικαιώνει τη συστηματική διαδικτυακή επικοινωνία δεν είναι η συλλογή πληροφορίας  -που αποδίδει άλλωστε και τυχάρπαστα-  αλλά η οικοδόμηση φιλίας.
Η φιλία όμως υπακούει σε απαιτητικές προδιαγραφές και μία από αυτές είναι η αχορήγητη άδεια για καλοπροαίρετα πειράγματα,  ακόμα και τα πιο ανελέητα,  τα δίχως οίκτο. 
Ο φίλος διατηρεί αναφαίρετο και όμως παραιτείται αυτόβουλα από κάθε δικαίωμα να τα περιορίζει,  γιατί απλά ξέρει ότι μάλλον επιβεβαιώνουν τη φιλία παρά την αμφισβητούν.
Έχουμε ήδη γίνει μία συναρπαστική συντροφιά και όποιον δοκιμάζει να το υποβαθμίσει,  τον διαψεύδει πανηγυρικά η ίδια η καθημερινή παρουσία του.
Πάμε όλοι μπροστά να εξυψώσουμε τις αξίες που μόνοι μας έχουμε νοηματοδοτήσει  και γευόμαστε ήδη χορταστικά.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο και θα προσθέσω ότι έπειτα από την μακρόχρονη απουσία ενός φόρουμ σαν και αυτό κατάφερε ο φίλος μας Στέλιος να δημιουργήσουμε μια υπέροχη παρέα από φίλους που λατρεύουν το θαλάσσιο καγιάκ κ την εξερεύνηση στην φύση. Βασικό συστατικό επιτυχίας είναι η αυτοβελτίωση καθενός απο εμάς και η αγάπη για αυτή την ενασχόληση μέσα από ένα πνεύμα ναυτοσύνης και αλληλοκατανόησης. Κατ΄εμέ ο εγωισμός δεν ανήκει στο πνεύμα ενός καγιάκερ. Γνώρισα εδώ μέσω του φόρουμ πολύ αξιόλογα άτομα στον χώρο του καγιάκ με πολυχρονη εμπειρία και γνώσεις τα οποία ήταν και είναι απόλυτα ταπεινά και πάντα ανοιχτοί να με βοηθήσουν ή να απαντήσουν σε κάθε απορία μου. Εκτιμώ ότι όλοι έχουμε να πάρουμε κάτι από αυτό το φόρουμ είτε κωπηλατούμε ένα πλαστικό παμφθηνο καγιάκ είτε ενα πανάκριβο κάρμπον. Το πνεύμα συνεργασίας- βοήθειας και αντάλλαγης απόψεων είναι διάχυτο και το κλίμα της παρέας που έχει διαμορφωθεί είναι άριστο και πρέπει όλοι να το προωθήσουμε ειδικά στην χώρα που ζούμε με τις τόσο πανέμορφες θάλασσες. Wink
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
Πιστεύω ότι ο Φίλος Γιώργος GL βρέθηκε σε κακή στιγμή και έδωσε λίγο παραπάνω βάση σε μια συζήτηση η οποίαουσιαστικά δεν έχει σημασία...ελπίζω να επιστρέψει στο φόρουμ γιατί σίγουρα έχει αρκετά πράγματα ακόμη να μοιραστεί μαζί μας....
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
(08-11-2012, 05:39 AM)Random link Wrote: [quote author=giorgos ormanoglou link=topic=106.msg1764#msg1764 date=1344631637] Γνώρισα εδώ μέσω του φόρουμ πολύ αξιόλογα άτομα στον χώρο του καγιάκ με πολυχρονη εμπειρία και γνώσεις τα οποία ήταν και είναι απόλυτα ταπεινά και πάντα ανοιχτοί να με βοηθήσουν ή να απαντήσουν σε κάθε απορία μου.
Μου δίνεις μία ανεπανάληπτη ευκαιρία,  Άγγελε,  να υπερτονίσω,  ότι τα άτομα που  «φωτογραφίζεις»  και σκιαγραφούνται πίσω από τις διατυπώσεις σου,  αλλά  -για τους δικούς τους λόγους-  απέχουν εντελώς ή κρατιούνται σε απόσταση,  λείπουν αισθητά από το φόρουμ και χωρίς αυτούς όσο και αν εμείς οι υπόλοιποι πασχίζουμε το αποτέλεσμα δεν θα είναι ποτέ το ίδιο.
Τώρα που ο χώρος κερδίζει καθημερινά έδαφος σε ποιότητα και αναδεικνύεται αβίαστα σε κεντρικό πόλο ζύμωσης των καγιακικών θεμάτων,  τους καλώ κι εγώ με τη σειρά μου να επανεξετάσουν τη στάση τους και να στέρξουν να συνδράμουν την αψεγάδιαστη προσπάθεια.

Reply
Αρχίζει το Σαββατοκύριακο παληκάρια (και κυρίες) αφήστε τις πολλές συζητήσεις και πιάστε τα κουπιά!!!!Τα υπόλοιπα θα τα κανονίσει η θάλασσα!!!! Νερό & Αλάτι!!!
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
Αναζωπύρωση......Μα τί είναι αυτά τα dead legs που συζητάτε???? :o Tongue
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
Λοιπόν αγαπητέ vitamin sea, όταν το χειμώνα ο πωπούλης κρυώνει στα sit on ο....αααααλλοι, για συμπαράσταση στις δύσκολες αυτές στιγμές, έχουν κάτι μικρά, ανεπαίσθητα, φευγαλαία μικρομουδιασματάκια στα ΖΕΣΤΑ ποδαράκια τους....χεχε! Αυτά είναι τα dead legs....ξανά χεχε!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)