Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιό κουπί για μένα?
#31
Καλησπέρα,
εντελώς άσχετος με το sea kayak  αλλά και απο χρονια γοητευμένος με την ιδεα 'συρτή ψάρεμα με καγιάκ'  πήρα το
sea star II
Κατασκευασμένα απο πολυαιθυλένιο (PE),με την μέθοδο rotomolding(καλούπωμα με περιστροφική κίνηση),για μεγαλύτερη αντοχή και σταθερότητα,  sit-on-top, ΘΕΣΕΙΣ 2 ΜΗΚΟΣ 398cm  ΦΑΡΔΟΣ 84cm ΥΨΟΣ 33cm  ΒΑΡΟΣ 32kgr
εγω ειμαι 105 κιλα 1.82 υψος και θα ελεγα εντελώς αγύμναστος, Μαζί με τα δυο καθίσματα πήρα και 2 κουπιά που το μήκος τους είναι 2.00 μέτρα με τις κουτάλες σε διαφορετική γωνία. 
εμένα μου φαίνονται μικρά (κοντά) αλλά μπορεί και να κάνω λάθος. 
Διαβάζοντας το θέμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πιο είναι το ιδανικό (προτιμώμενο) μήκος  κουπιού για μένα και το κανό μου? ποια θα ήταν  η επιλογή  των ειδικότερων ?
φυσικά η χρήση που θέλω ειναι ερασιτεχνική βόλτες παραλία - παραλία και λίγο ψάρεμα (200 μέτρα απο την ακτή)

Reply
#32
Φίλε Μάικ είμαι και γώ 1.82 και το σκάφος μου είναι 3,80 μήκος, 0,88 πλάτος και 0,33 βάθος και χρησιμοποιώ κουπί 2,20 το οποίο ίσα ίσα που αρκεί. Όταν το αλλάξω θα ψάξω για 2,25 που πιστεύω είναι το ιδανικό για μένα. Σίγουρα πάντως με τα 2 μέτρα του δικού σου κουπιού πρέπει να σπρώχνεις αέρα. Η γνώμη μου άλλαξε το κουπί σου τώρα που είναι νωρίς.
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#33
Μιχάλη,  πραγματικά τα κουπιά που περιγράφεις είναι εντελώς ακατάλληλα και μακάρι να μπορούσες να τα επιστρέψεις.  Στα δύο μέτρα δεν υπάρχουν κουπιά για θάλασσα,  ή είναι προϊόντα χωρίς καθόλου προδιαγραφές ή είναι ποταμίσια.  Το σωστό μήκος για σένα,  όπως λέει και ο vitamin,  είναι τα 2,20  ή  2,25 με μικρότερες κουτάλες. 
Δεν είναι μόνο να ευχαριστιέσαι κωπηλασία,  είναι και να εντυπωθείς σωστά τον παλμό.

Reply
#34
2,30 χρειάζεσαι ιδανικά. Ακόμη και το 2.20 μικρό θα είναι. Με 3 πόντους περισσότερους από εσένα και με σκάφος με παρεμφερή διαστάσεις το 2.30 ήταν ιδανικό.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#35
Καλά τα λες Στέλιο,  άντε όμως να βρει ο άνθρωπος αυτά τα νούμερα.  Τουλάχιστον το 2,20 είναι τυπικό μέγεθος και κυκλοφορούν αξιόπιστα κομμάτια σε ποικιλία τιμών.
Reply
#36
Γιώργο σε Werner & Lendal έχω είδη στις διαστάσεις αυτές, δεν ξέρω από άλλες εταιρίες αλλά από αυτές εύκολα βρίσκεις.
Εγώ στο tandem που έχω επειδή είναι πολύ φαρδύ χρησιμοποιώ 2.30 και η γυναίκα μου 2.15 και είμαστε τέλεια συγχρονισμένοι. Όταν είχαμε και οι δυο 2.15 δεν προλάβαινα να κάνω κουπί (μιλάμε για σφαίρα) ενώ η γυναίκα μου ήταν χαλαρή  ;D
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#37
Ναι,  αλλά 2 werner ή  lendal κοστίζουν όσο το σκάφος του και βάλε.  Αν βέβαια έχεις υπόψη σου φτηνές σειρές,  για τον Μιχάλη θα ήταν η τέλεια λύση.
Όσο για σένα,  καμία διάσταση δε μπορεί να σε φρενάρει,  χαχα!
Reply
#38
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.....

το δυο κουπιά... μένουν στα παιδιά 13&14 ετών, εγώ ψάχνω για 2.30   
νομίζω έχω απο ενα παλιό φουσκωτό κανό των lidl  2 κουπιά διαιρούμενα που γίνονται και ενα μεγάλο, θα δω πως πάει με αυτό πριν αγοράσω 2.30  ...
 
Reply
#39
Μike, αν βρείς κουπί 2,30 σε παρακαλώ ενημέρωσε μας για να ξέρουν και οι υπόλοιποι φίλοι που να κοιτάξουν...
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#40
Πραγματικά σας συνιστώ επίμονα,  πριν αγοράσετε πολύ μεγάλα κουπιά,  πάνω από 2,25  να πειραματιστείτε μαζί τους και να βεβαιωθείτε ότι σας βολεύουν,  γιατί εμφανίζονται λογιών – λογιών προβλήματα.
- Το άρπαγμα,  δηλαδή η αρχική βύθιση της κουτάλας στο νερό ξεφεύγει πλάγια και γίνεται μακριά από το σκάφος.
- Ο μεγαλύτερος μοχλοβραχίονας κουράζει περισσότερο από όσο μπορούσατε να περιμένετε.
- Η ακρίβεια λιγοστεύει,  είναι κάπως σαν να γράφετε κρατώντας το μολύβι ψηλά,  μακριά από τη μύτη.
Το κουπί πρέπει να είναι όσο πιο κοντό γίνεται,  αρκεί να μη ζορίζεται η όρθια στάση του σώματος και να μή βρίσκει η κουτάλα στην κουπαστή.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)