Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σχεση υψους/βαρους και πως επιλεγω το καταλληλο καγιακ
#1
Καλησπερα,
Θα ηθελα ενα μπουσουλα στο πως επηρεαζει το υψος και το βαρος του κωπηλατη για το μεγεθος η/και τυπο του καγιακ που πρεπει να επιλεξει.
Εχω διαβασει εδω μεσα αρκετες φορες σε ερωτησεις αρχαριων οσοι προσπαθουν να βοηθησουν να ρωτανε το υψος και το βαρος του ενδιαφερομενου.

1) Εστω οτι η εταιρια που μας ενδιαφερει δεν δινει λιστα με κιλα (εχω βρει μονο την Seabird να δινει ευρος κιλων) τι κανουμε; Πως επιλεγουμε;
2) Οσο μεγαλυτερο τοσο μεγαλυτερο water line και αρα πιο ξεκουραστο/γρηγορο;
3) Ολα αυτα ισχυουν για τα sit in μονο η και για τα sit on;
Reply
#2
Καλησπέρα,

Χονδρικά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν χωράς σε ένα καγιάκ που είναι μικρότερο από τον σωματότυπο σου. Όταν είναι μεγαλύτερο (για πιο ψηλούς πχ) προεξέχει πολύ με αποτέλεσμα να κάνει πολύ weathercocking καθώς και να μην μπορείς άνετα να πραγματοποιήσεις κάποιες μανούβρες λόγω μεγέθους.
Τα sit on top δεν θεωρούνται θαλάσσια καγιάκ αλλά "recreational". Εκεί λόγω κατασκευής βάζεις ότι θέλεις σε αδιάβροχους σάκκους. Τα περισσότερα παίρνουν πάρα πολλά κιλά.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#3
Οι ... γραφές για τα Greenland λένε:
ΜΗΚΟΣ: 3 Χ ΥΨΟΣ
ΠΛΑΤΟΣ: Πλάτος λεκάνης + πλάτος γροθιάς

Αυτά ισχύουν βέβαια εάν η βάση της διατροφής σου είναι το κρέας φώκιας και φάλαινας μπελούγκα. Big Grin Big Grin Big Grin

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, για δυνατούς και ψηλούς, άνω του 1,8μ κωπηλάτες τα σκάφη πάνω από 5,5μ είναι κατάλληλα. Για παράδειγμα θα θεωρούσα ατυχή επιλογή την αγορά ενός Tiderace Pace 18 από γυναίκα 1,60 λχ.
Άλλωστε το μεγαλύτερο ύψος επιτρέπει και μεγαλύτερους μοχλούς για το χειρισμό του σκάφους(πηδάλια, στηρίξεις κτλ). 
Τα μακρύτερα σκάφη είναι μεν θεωρητικά γρηγορότερα λόγω μεγαλύτερης ταχύτητας γάστρας, αλλά χρειάζονται δύναμη για να τα "σπρώξεις".
Πάντα αναφέρομαι σε θαλάσσια καγιάκ. 
Τα SOT προορίζονται για άλλες δουλειές οπότε δεν υπάρχει λόγος υπολογισμών και μετρήσεων μια που η χρήση είναι αυτή που θα καθορίσει την επιλογή.
Reply
#4
(03-28-2020, 07:48 PM)orck Wrote: Καλησπερα,
Θα ηθελα ενα μπουσουλα στο πως επηρεαζει το υψος και το βαρος του κωπηλατη για το μεγεθος η/και τυπο του καγιακ που πρεπει να επιλεξει.
Εχω διαβασει εδω μεσα αρκετες φορες σε ερωτησεις αρχαριων οσοι προσπαθουν να βοηθησουν να ρωτανε το υψος και το βαρος του ενδιαφερομενου.

1) Εστω οτι η εταιρια που μας ενδιαφερει δεν δινει λιστα με κιλα (εχω βρει μονο την Seabird να δινει ευρος κιλων) τι κανουμε; Πως επιλεγουμε;
2) Οσο μεγαλυτερο τοσο μεγαλυτερο water line και αρα πιο ξεκουραστο/γρηγορο;
3) Ολα αυτα ισχυουν για τα sit in μονο η και για τα sit on;
 
1. Επιλέγεις μελετώντας τα χαρακτηριστικά του σκάφους π.χ. άν είναι high volume  κάνει για μεγαλόσωμους . Κοιτάς έπειτα τις διαστάσεις  
    δηλ. άνοιγμα κόκπιτ και ύψος από τον πάτο μέχρι τα thight brace. Άν έχεις μακρυά πόδια θα είναι πιο άνετα μεγάλο άνοιγμα και μεγάλο ύψος.
2. Όσο μακρύτερο τόσο γρηγορότερο λέει η θεωρία αλλά παίζει ρόλο και το πλάτος και το σχήμα της καρίνας.
3.  Ισχύουν λιγότερο για τα σιτ ον ,  εδώ τα πράγματα είναι πιο ελαστικά δηλ. το κοκπιτ ενός σιτ ον βολεύει πολλούς  σωματότυπους  επειδή 
     δεν σε περιορίζουν τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά του σκάφους αλλά όπως λέει και ο Στέλιος παραπάνω , ένα μεγάλο σκάφος θα δυσκολέψει 
     ένα μικρόσωμο κωπηλάτη. Για το μήκος ισχύει ότι και για τα σιτ ιν.

Το ιδανικότερο θα ήταν να μπορούσες να δοκιμάσεις το σκάφος  έστω και στατικά πριν αγοράσεις.
Reply
#5
Δοκιμασα στατικα, στο εδαφος ενα Reval midl και μου εκατσε πολυ μεγαλο, τα γονατα μου ακουμπουσαν στο χειλος που κανει κατω απο το κοκπιτ περιμετρικα και στα στηριγματα για τους μηρους δεν με επιαναν καθολου καλα.
Το συγκρκειμενο μοντελο δεν ρυθμιζει τιποτα και το κανει ακομη πιο δυσκολο να βολευτεις.

Κοιταζω πλεον για σκαφος ελαφρος μικροτερο απο 5 μετρα και low volume.
Reply
#6
Τι ύψος και βάρος έχεις;
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#7
(08-14-2020, 12:35 PM)stelios Wrote: Τι ύψος και βάρος έχεις;

Ειμαι 1,70μ και 70κιλα.
Οταν εδωσες το τελευταιο mini νομιζα οτι το σωστο για εμενα ηταν το midi γιαυτο δεν ενδιαφερθηκα.
Reply
#8
Ο σωματότυπος σου κάνει και για Low Volume και για Medium Volume ανάλογα τη μάρκα και το τι θέλεις να κάνεις με το καγιάκ.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)