Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εντυπώσεις από το Scubi 1
#7
(04-07-2012, 05:57 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: Φίλε  ghostdog αν πράγματι ήταν αυτή η αιτία,  πώς μπορεί να εξηγηθεί η εκρηκτική ανάπτυξη της ποδηλασίας,  μέσα σε μία μόλις 3/ετία;
Οι χιλιάδες απλοί πολίτες -μη αθλητές- που ξεσπαθώνουν κάθε εβδομάδα με αμείωτο ενθουσιασμό  σε 6/ωρες ποδηλατάδες των  40 – 75 χλμ,  είναι λιγότερο Έλληνες;
Προσωπικά είμαι απόλυτα πεπεισμένος,  ότι οι λιγοστοί άνθρωποι που κινούν το αντικείμενο δεν έχουν καταφέρει ακόμα -παρά την καλή τους θέληση- να δώσουν στον κόσμο το κατάλληλο ερέθισμα.

Πράγματι το ποδήλατο γνωρίζει άνθηση. Αλλά ακόμα και έτσι πόσοι πηγαίνουν με αυτό στη δουλειά τους; Και μην ξεχνάς πως όλοι έχουν από ένα ποδήλατο γυμναστικής στη ντουλάπα τους (που παίζει το ρόλο κρεμάστρας  ;D).

Το θαλάσιο καγιάκ είναι πράγματι άγνωστο στον κόσμο αλλά τι μπορεί να γίνει γι αυτό; Όταν πηγαίνω με το καγιάκ μου σε μια παραλία οι περισσότεροι με κοιτάζουν με ένα μίγμα οίκτου και απορίας. Σε συζητήσεις που πιάνω, τα 10-15 λεπτά που χρειάζομαι για να συναρμολογήσω το καγιάκ τους φαίνονται αιώνες και η ιδέα της κοπηλασίας απίστευτη αγγαρία. Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις αλλά είναι σπάνιες.
Σε όποιον λέω πως κάνω καγιάκ η μόνιμη απάντηση είναι "και γιατί δεν πήρες ένα φουσκωτό (σκάφος ενοείται όχι καγιάκ) να πηγαίνεις πιο γρήγορα;"

Το καγιάκ είναι κυρίως καλοκαιρινή ενασχόλιση και μακάρι να κάνω λάθος αλλά για τους περισσότερους θάλασσα και παραλία σημαίνει φραπέ και περιοδικό (άντε και καμια ρακέτα).

υγ. επειδή εξ'αιτίας μου βγήκαμε εκτός θέματος θα πρότεινα να συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση εδώ http://www.sea-kayak.gr/index.php/topic,96.0.html
Reply


Messages In This Thread
Απ: Εντυπώσεις από το Scubi 1 - by giorgos ormanoglou - 04-07-2012, 05:57 PM
Απ: Εντυπώσεις από το Scubi 1 - by ghostdog - 04-08-2012, 08:54 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)