Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ένα χρόνο με ένα φουσκωτό καγιάκ - Μια κριτική ματιά
#5
Καλημέρα Θανάση
Το μπαλόνι άνοιξε σε ραφή. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να κάνει σκίσιμο αυτό το υλικό. Άνοιξε η κόλληση σε μήκος 5 πόντων. Και σε σημείο οριακά προσβάσιμο. Λίγο πιο μέσα και δεν θα έμπαινε χέρι. Μεγάλωσα το άνοιγμα στους 10 πόντους για να καλυψω ευαίσθητα σημεία και να διευκολύνω τη δουλειά.

Η κυρία που μου το έφτιαξε λέγεται Χριστίνα Μαργαρίτη. Μου την σύστησαν από τον Ανδρέου, το μεγάλο μαγαζί με τις ναυτιλιακές κολλες στη Πειραιώς.  Δεν συνηθίζονται οι γυναίκες σε βαριές χειρωνακτικές δουλειές μάστορα, αλλά αν τη δεις θα καταλάβεις.  Τη βρίσκεις στο Facebook με το όνομα fouskotaxristina. Δουλεύει τα φουσκωτά επιτόπου. Εγώ της το πήγα στη μαρίνα Αλίμου όπου δούλευε ταυτόχρονα σε δύο φουσκωτά.

Όταν λες σκασμένη ραφή στον πάτο μάλλον εννοείς ότι ο πάτος έγινε μπαλόνι. Δύσκολο να φτιαχτεί. Θέλει εγχείρηση. Δεν χάνεις ομως τίποτα να της τα πας.  Να της πεις και πως σκέφτεσαι ότι πρέπει να φτιαχτούν. Εγώ βέβαια της έλεγα τα δικά μου και αυτή τα απέρριψε. Το έφτιαξε όπως νομιζε αυτή και μάλλον είχε δίκιο. Επαγγελματιας.

Και σου συστήνω ανεπιφύλακτα να βάλεις παντού βαλβίδες ασφαλείας (prv). Εγώ ξεσήκωσα την ιδέα από αυτό το άρθρο  https://apaddleinmypack.wordpress.com/20...x-seawave/. Αγόρασα φτηνά τις βαλβίδες από τον Τρέζο που ειναι αντιπρόσωπος. Δεν τις ειχε, τις παρήγγειλα. Υπάρχουν κι άλλες μάρκες στην αγορά που απ' ότι είδα, πολλά μαγαζιά με ναυτιλιακά τις έχουν άμεσα διαθέσιμες.
Παρότι πέρσι φοβήθηκα να ανοίξω τρύπα στα μπαλόνια για να τις βάλω (με αποτέλεσμα το σκάσιμο), τελικά μπήκαν πολύ εύκολα. Ευκολότερα απ' ότι περιγράφει το άρθρο, χωρίς να χρειαστεί να βγάλω τις υπάρχουσες βαλβίδες και να χρησιμοποιήσω πενσες κλπ. Μόνο με ένα κοπιδάκι και το ειδικό κλειδί για βαλβίδες.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Ένα χρόνο με ένα φουσκωτό καγιάκ - Μια κριτική ματιά - by pankan - 09-07-2016, 08:34 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)