Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αγορά Φουσκωτού Καγιακ.
#20
Ότι σκάφος και να επιλέξει κάποιος έχει τα υπέρ έχει και τα κατά του. Στα όσα έχω διαβάσει, κουβεντιάσει και με τα λίγα που ξέρω από τη μικρή μου εμπειρία  το να ασχοληθείς με το καγιάκ είτε στο χαλαρό είτε πιο .... αφοσιωμένα έχει μια κάποια βαβούρα (όπως όλα τα χόμπυ) την οποία δε μπορείς να αποφύγεις. Προφανώς δεν θα βρεις το καγιάκ στην παραλία έτοιμο να σε περιμένει για βόλτα.. Εκτός και αν χρησιμοποιείς σκάφος άλλου ή έχεις υπηρέτες... :Smile Αν το βρεις πάντως πάρε με τηλέφωνο να έρθω και εγώ! ;D

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να μεταφερθεί στην παραλία. Εκεί έχουν σαφές πλεονέκτημα τα φουσκωτά. Πολύ ελαφριά, πιάνουν ελάχιστο χώρο, ούτε σχάρες, ούτε σχοινιά και τουλάχιστον στο πήγαινε δε σε απασχολούν καθόλου με φόρτωσε δέσε κτλ. Ακόμα και μισοφουσκωμένα να τα έχεις είναι πολύ ελαφριά για να τα βάλεις στη σχάρα ή σε κάποιο τρέιλερ.

Φτάνοντας στην παραλία τα φουσκωτά πρέπει προφανώς να..... φουσκώσουν και μετά να μπουν καθίσματα κτλ. Το πλαστικό έχει πλεονέκτημα εδώ μιας και από τη στιγμή που θα το ξεφορτώσεις είναι ουσιαστικά έτοιμο.

Για τη συμπεριφορά στη θάλασσα οι απόψεις είναι διφορούμενες και πολύ καλά κάνουν! ;D Άλλος θέλει να κάνει την πλάκα του, να βαράει βουτιές αυτός και τα παιδιά του και κοντινές βόλτες (όχι πάντα) με σχετικά καλό καιρό και μετά που θα το βγάλει έξω να το κάνει καναπέ τραπέζι κτλ και άλλος θέλει σταθερότητα στη θάλασσα μεγαλύτερες βόλτες χωρίς να τον επηρεάζει τόσο ο καιρός κτλ. Εδώ χρεώνω ισοπαλία γιατί υποτίθεται ότι έχουμε κάνει τη σωστή επιλογή σκάφους ανάλογα με το σκοπό που το θέλουμε. Υπάρχει βέβαια και η άποψη που λέει ότι το πλαστικό είναι πιο ανθεκτικό στα βότσαλα βράχια αγκάθια κτλ. Όπως και στο πλαστικό με ήλιο και ζέστη δε θα πας να καθίσεις επάνω. Δίκαιο έχουν όλοι αλλά τίποτα δεν κρατάει για πάντα οπότε δε θα τρελαθούμε κιόλας..

Και κάπως έτσι ήρθε η πάντα άχαρη ώρα της επιστροφής... Δε φτάνει που δε μπορείς να πάρεις τα πόδια σου πρέπει να μαζέψεις και τα πράγματα! >Sad Πριν φύγουμε το μεν πλαστικό θέλει ένα καθάρισμα (για όσους το καθαρίζουν) και φόρτωμα, δέσιμο ενώ το το φουσκωτό θέλει να στεγνώσει κάμποσο (στεγνώνει πιο δύσκολα από το πλαστικό) να ξεφουσκώσει να καθαριστεί (για όσους το καθαρίζουν) και μετά φόρτωμα. Του φουσκωτού η διαδικασία ίσως να είναι λίγο πιο μπελαλίδικη. Από την άλλη πάλι μπορείς να τα βάζεις πάνω φουσκωμένα και να κάνεις την υπόλοιπη δουλειά στο σπίτι. Οπότε αν δε χρεώσω ισοπαλία ίσως να έδινα μικρό πλεονέκτημα στο πλαστικό.

Αναφορικά με την αποθήκευση δε χρειάζεται να πω πολλά νομίζω. Το φουσκωτό κυριολεκτικά εξαφανίζεται!

Παρά τα συν και τα πλην που ανέφερα, προφανώς δεν υπάρχει ένας καλύτερος τύπος σκάφους για όλους αλλά για τον καθένα προσωπικά. Αυτό δεν κάνει τα υπόλοιπα σκάφη λιγότερο καλά ή .... ακατάλληλα. Πρέπει να σταθμιστούν αρκετοί παράγοντες κάθε φορά και να γίνουν κάποιες υποχωρήσεις σε κάποιους τομείς, να βρεθούν λύσεις κτλ. Το πλαστικό πιάνει χώρο, είναι ελαφρύ, θέλει σχάρα, κουβάλημα, αποθήκη, αλλά στη θάλασσα καλύτερη συμπεριφορά στα δύσκολα ενώ το φουσκωτό είναι ελαφρύ, δεν πιάνει χώρο και μπορεί και να κάνει και τον πιο μεγάλο στη ηλικία να παίζει σα μικρό παιδί στη θάλασσα μέχρι που η μαμά του (η γυναίκα του) να τον μαλώσει για να βγει έξω! Big Grin
Δημήτρης
Reply


Messages In This Thread
Απ: Αγορά Φουσκωτού Καγιακ. - by Koypi - 11-20-2015, 10:51 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)