Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αγορά Φουσκωτού Καγιακ.
#13
Εννοείται ότι πουθενά δεν αναφέρω ότι τα φουσκωτά είναι για όλους τα καλύτερα καγιάκ που υπάρχουν.
Γιατί αυτό θα ήταν μια τεράστια υπερβολή.
Σε κάποιες περιπτώσεις όμως τα πλεονεκτήματά τους ειναι τέτοια που είναι αναμφισβήτητα και δεν έχει σημασία αν είσαι έμπειρος ή άπειρος για να τα δεις. Δεν χρειάζεται να είσαι φιλόσοφος για να καταλάβεις ότι 3 άτομα δεν χωράνε σε ένα μονοθέσιο sit-in.
Εγώ δηλαδή ποιό (ποιά) καγιάκ να πάρω μαζί μου όταν ξεκινήσουμε οικογενειακώς τον Αύγουστο με πρόγρμμα να περάσουμε ένα μονοκόματο μήνα κατασκηνώνοντας στο βουνό, κάνοντας μπάνιο σε λίμνες και ποτάμια, κάνοντας ποδήλατο (3 ποδήλατα) σε ορεινούς δρόμους, κάνοντας ορεινά τρέκινγκ και αναβάσεις σε κορυφές γύρω στα 2000 μ. και ταυτόχρονα αξιοποιώντας το τελευταίο μας απόκτημα, κατεβαίνοντας ένα ήρεμο ποτάμι (Πηνειό, Νέστο ή και τα δύο), εξερευνώντας τη λίμνη πηγών Αώου και τέλος κάνοντας μια μικρη διάσχιση στα μικρονήσια του Ιονίου.
Στο αυτοκίνητό μου δυστυχώς χωράει (με το ζόρι) μόνο ένα φουσκωτό. Θέλετε πείτε το καγιάκ, θέλετε πείτε το όπως θέλετε. Που μπορεί να μη τα κάνει όλα αυτά με τον καλύτερο τρόπο. Αλλά τα κάνει.
Και σκέφτομαι ότι μπροστά στις πλούσιες εμπειρίες που θα μαζέψουμε, ότι θα την αντέξω την σαφώς χαμηλότερη ταχύτητα και το υποδεέστερο ...στυλ του ταξιδιού.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Αγορά Φουσκωτού Καγιακ. - by pankan - 07-04-2015, 01:53 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)