Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αγορά Φουσκωτού Καγιακ.
#11
Είναι κάμποσος καιρός που τρέχει το θέμα αλλά μόλις τώρα το είδα, και λέω να σας μεταφέρω τη μικρή μου εμπειρία.
Είμαι (νέος) ιδιοκτήτης ενός Gumotex Seawave. Μπορείτε να το δείτε εδώ http://www.sea-kayak.gr/index.php/topic,698.0.html.
Μερικά σχόλια λοιπόν για το Seawave.
Είναι ένα από τα κορυφαία φουσκωτά για 1-3 άτομα.
Δεν είναι καθόλου φτηνό, όπως συμβαίνει με όλα τα φουσκωτά που δεν είναι παιχνίδια παραλίας τύπου intex ή sevylor tahiti (για να αναφέρω δύο από τα γνωστότερα).
Έχει όμως κάποια χαρακτηριστικά που αν τα χρειάζεσαι τότε το κάνουν ασυναγώνιστο.
Και πρώτα απ' όλα το προφανές. Δεν υπάρχει κανένα μα κανένα, μη φουσκωτό καγιάκ, που να εξυπηρετεί στην μεταφορά και την αποθήκευση όπως ένα φουσκωτό. Ότι κόλπα και πατέντες αν χρησιμοποιήσουμε είναι απολύτως αδύνατο έστω και να πλησιάσουμε το συμπαγές πακετάρισμα ενός φουσκωτού.
Το Seawave είναι ένα πραγματικό καγιάκ 1-3 ατόμων χωρίς συμβιβασμούς στην άνεση. Αν λοιπόν πηγαίνετε και μόνοι, αλλά είστε και οικογενειάρχες ή εκτιμάτε ότι πολλές φορές θα είστε 2 άτομα, τότε η ευελιξία (επιλογών) που προσφέρει το seawave δεν συγκρίνεται με οποιοδήποτε σκληρό έχω δει.
Ταυτόχρονα είναι εξαιρετικά άνετο και όσες φορές το έβγαλα μόνος μου στη θάλασσα. Έπιασα μάλιστα και το πρώτο μου ψάρι με συρτή.
Σε σχέση με τη δυνατότητα μεταφοράς περισσότερων από 1 άτομα, τα πράγματα είναι απλά (και περιοριστικά) με τις άλλες κατηγορίες.
Στα sit in αν το πάρεις για έναν τότε δεύτερος δεν μπαίνει.
Στα sit-on-top αυτά που είναι πραγματικά για 3 άτομα σου δίνουν λόγω μεγέθους, την εντύπωση του Τιτανικού. Και για τη μεταφορά τους θα θέλουν γερανό.
Το Seawave είναι σαφέστατα πιο ευσταθές από οποιοδήποτε sit-in και από όποιοδήποτε sit-on-top έχω δοκιμάσει. Είναι βλέπετε πολύ πλατύ στα 80 cm σε σχέση με όλα τα sit-in, και έχει χαμηλότερα το κέντρο βάρους σε σχέση με τα sit-on-top.
Η ευστάθεια του δίνει και μια ευρύτητα στις δυνατότητες χρήσης. Πχ πάει πολύ άνετα σε ένα ποτάμι.
Δεν αμφισβητώ ότι θα πρέπει να είναι πιο αργό από όλα τα τα sit-in (αλλά όχι από όλα τα sit-on-top).
Το ίδιο ισχύει και για τον αέρα. Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν πάει ικανοποιητικά αντίθετα στον αέρα. Και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Εννοείται φυσικά ότι άλλο το ικανοποιητικά το δικό μου και άλλο κάποιου άλλου. Πάντως στη Γαλλία το Gumotex Seawave είναι ομολογκαρισμένο για θαλασσινή χρήση και κάτι θα πρέπει να σημαίνει αυτό
Ας μη τα βάζουμε λοιπόν όλα τα φουσκωτά σε ένα καλάθι γιατί έχω την αίσθηση ότι είναι λάθος
Διαβάζω ότι υπάρχουν ακόμη πιο γρήγορα φουσκωτά αλλά είναι για 1 άτομο.
Πχ το Gumotex Framura,    http://www.francobordo.com/gumotex-kayak...39734.html
ή το Feathercraft Aironaut,    http://feathercraft.com/kayaks/aironaut/

Αν μπείτε στο youtube θα βρείτε αρκετά βίντεο που θα σας πείσουν για τις θαλάσσιες και ποταμίσιες δυνατότητες του Seawave,

Συμπέρασμα (δικό μου)
Αν είστε μόνος σας, έχετε άπλετο αποθηκευτικό χώρο και κάνετε μόνο ένα πράγμα τη φορά, πάρτε ένα (ή περισσότερα) sit-in. Άντε αν σας αρέσει το ψάρεμα κάντε μια παραχώρηση και πάρτε ένα sit-on-top. Φαίνεται να βολεύει καλύτερα.
Αν όμως είστε χαρακτηρες αναποφάσιστοι σαν κι εμένα, που ξεκιναω για ένα μήνα διακοπών με την οικογένεια σε ελεύθερο καμπινγκ, αλλά θέλετε και όλες τις ανέσεις σας, από τα τραπεζοκαθίσματα και τις τέντες, μέχρι τις διπλές σκηνές και τις ομπρελίτσες για την παραλία, και κουβαλάτε ταυτόχρονα και ορειβατικό εξοπλισμό για να ανέβετε στις διακοπές και 1-2 βουνά, αλλά σας αρέσει και το ποδήλατο στο βουνό, οπότε έχετε μαζί εκτός από 3 ποδήλατα και τον ανάλογο εξοπλισμό, τότε μάλλον δύσκολα θα χωρέσετε στο αυτοκίνητο και 3 sit-in  ;D. Εκτός κι αν έχετε φορτηγό.
Εγώ πάντως φέτος, εκτός από όλα τα παραπάνω, έχω στο πρόγραμμα των φετινων οικογενειακών διακοπών και μια κατάβαση ποταμού, μια εξερεύνηση λίμνης και μια θαλάσσια διάσχιση από νησί σε νησί.
Ας είναι καλά το Seawave
Reply
#12
Φίλε μου, μιας και είσαι νέος στο χώρο και χωρις πολλές εμπειρίες απο καγιακ θα σου πρότεινα να είσαι πιο μετριοπαθής στις εκτιμήσεις σου.  Είναι στη φύση μας να υπερασπιζόμαστε τις επιλογές μας και το κατανοώ, όμως η υπερβολή και η απολυτότητα σε συνδυασμό με την άγνοια δεν ειναι καλοί σύμβουλοι.
Reply
#13
Εννοείται ότι πουθενά δεν αναφέρω ότι τα φουσκωτά είναι για όλους τα καλύτερα καγιάκ που υπάρχουν.
Γιατί αυτό θα ήταν μια τεράστια υπερβολή.
Σε κάποιες περιπτώσεις όμως τα πλεονεκτήματά τους ειναι τέτοια που είναι αναμφισβήτητα και δεν έχει σημασία αν είσαι έμπειρος ή άπειρος για να τα δεις. Δεν χρειάζεται να είσαι φιλόσοφος για να καταλάβεις ότι 3 άτομα δεν χωράνε σε ένα μονοθέσιο sit-in.
Εγώ δηλαδή ποιό (ποιά) καγιάκ να πάρω μαζί μου όταν ξεκινήσουμε οικογενειακώς τον Αύγουστο με πρόγρμμα να περάσουμε ένα μονοκόματο μήνα κατασκηνώνοντας στο βουνό, κάνοντας μπάνιο σε λίμνες και ποτάμια, κάνοντας ποδήλατο (3 ποδήλατα) σε ορεινούς δρόμους, κάνοντας ορεινά τρέκινγκ και αναβάσεις σε κορυφές γύρω στα 2000 μ. και ταυτόχρονα αξιοποιώντας το τελευταίο μας απόκτημα, κατεβαίνοντας ένα ήρεμο ποτάμι (Πηνειό, Νέστο ή και τα δύο), εξερευνώντας τη λίμνη πηγών Αώου και τέλος κάνοντας μια μικρη διάσχιση στα μικρονήσια του Ιονίου.
Στο αυτοκίνητό μου δυστυχώς χωράει (με το ζόρι) μόνο ένα φουσκωτό. Θέλετε πείτε το καγιάκ, θέλετε πείτε το όπως θέλετε. Που μπορεί να μη τα κάνει όλα αυτά με τον καλύτερο τρόπο. Αλλά τα κάνει.
Και σκέφτομαι ότι μπροστά στις πλούσιες εμπειρίες που θα μαζέψουμε, ότι θα την αντέξω την σαφώς χαμηλότερη ταχύτητα και το υποδεέστερο ...στυλ του ταξιδιού.
Reply
#14
Σιωπή αντί απάντησης...σσσσ
Reply
#15
Ψυχραιμία παιδιά, παρακαλώ μην κάνετε άσχετα με το ποστ σχόλια και σε προσωπικό επίπεδο.

pankan, η αλήθεια είναι ότι είσαι λίγο υπερβολικός με τις συγκρίσεις που κάνεις ιδίως σε αντικείμενο όπου γράφεις ότι δεν γνωρίζεις και συνεχώς υποθέτεις. Θα μπορούσες αντί το "σίγουρα" να χρησιμοποιούσες το νομίζω ή υποθέτω στην περιγραφή σου.
luca, θα σε παρακαλέσω να μην απευθύνεσαι με τον τρόπο που γράφεις, αυτό με το lifestyle και την τρόμπα ήταν περιττά.

Παρακαλώ μην συνεχίσετε την συζήτηση αν δεν είναι επι της ουσίας ώστε να αποφύγουμε να κλειδωθεί το thread.

Ευχαριστώ
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#16
καλησπερα καποτε ειχα ενα sevylor tahiti φουσκοτο το χρισιμοπιουσα αποκλιστικα και μονο στην ιταλια σε εναν κολπισκο χωρις ρευματα σαν πρακτικοτιτα και ας ειναι φουσκοτο εχει την ταλεπωρεια του φουσκωμα προσοχη στην μεταφορα στο ξεφουσκωμα ειχαι ταλεπωρεια γιατι επρεπε να βγει ολος ο αερας να το διπλωσης το μονο καλο ειναι οτι χωραη παντου οταν ενα καλοκαιρι ειρ8α ελλαδα ειμουν στο σχοινια και ειπα να το βαλω σαν πλευστοτιτα σε ηρεμη 8αλασσα καλη ειταν αλα οταν ξεμιτισα πισω απο τα βραχια εκει τα πραγματα δυσκολεψαν δεν κουμανταρες κα8ολου καλα το καυακ αριστερα δεξια συνεχεια και δεν σου εδινε αισ8ιμα ασφαλειας δε φοβομουν μην με ριξη στα βραχια και σκαση γενικα το τελος αυτου του καυακ ειταν οτι στο φουσκωμα μια μερα το φουσκωσα πολυ και εσκασε το ενα τουμπολαρε(εκεινο το μεγαλο μαξιλαρι το μακρι το μεγαλο)γιατι οταν το εβαζα στο νερο με τον ηλιο εχανε παντα αερα δεν 8α αγοραζα παλι και γενικα τωρα ειναι και ακριβα αυτα και μαλον δεν συμφερουν και τοσο
Reply
#17
Στέλιο άλλαξα το ποστ μου για να μην σε φερω σε δύσκολη θέση. Νομίζω ότι η τοποθέτηση σου αρκεί για απάντηση. Θα περιμενω φυσικά και μια επανόρθωση για τις προσωπικές προσβολές που δέχτηκα από τον εν λογω κύριο
Reply
#18
Αν και παλιό το post θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου (για ελάχιστο χρόνο) με ενα φουσκωτό καγιάκ. Η ποιότητά του ήταν άριστη bestway ventura. Το πήρα και το χρησιμοποίησα τελικά μία φορα και τελικά το πούλησα. Απλά κατάλαβα οτι η διαδικασία δεν ήταν για μένα! Ξεκινάω με τη περίπτωση που δε το φουσκώνεις στο σπίτι και το βάζεις στην οροφή (γιατί τότε δε θα είχε νόημα το φουσκωτο). Οπότε το βάζεις στο πορτ μπαγκάζ ή στο πίσω κάθισμα με το κουτί του. Φτάνεις στη παραλία και εκεί αρχίζεις το φούσκωμα. Δε μπορώ να πώ φούσκωσε σχετικά γρήγορα, αλλά με τη ζέστη και τον ήλιο ειναι ενα θέμα. Βάζεις και τα καθισματάκια σχετικά εύκολα και ...Το βάζεις στο νερό, εκεί καταλαβαίνεις οτι με την αλλαγή θερμοκρασίας έχασε πίεση και θέλει κι άλλο αέρα, οπότε φουσκώνεις πάλι λιγο. Ξεκινάς τη βόλτα σου. Τη μέρα εκείνη είχε κύμμα και ρεύματα, οπότε η βόλτα δε κράτησε και πολύ και βγήκα εξω στη παραλία που είχε ατελείωτη άμμο! Σταμάτησα λίγο πρίν και το σήκωσα για να μή τριφτεί στην άμμο. Μετά ήρθε η ώρα να το ξεφουσκώσουμε και να φύγουμε. Οκ ξεφουσκωσε γρήγορα με τις καλές βαλβίδες που έχει, αλλα είχε γεμίσει άμμο! Οπότε πώς θα το πλύνεις και θα το βάλεις στο κουτί? Το ξεχνάμε, μπήκε σε σακκούλα σκουπιδιών μεγάλη και μετά σπίτι πλύσιμο πάνω απο μισή ώρα και άλλη τόση να τοποθετηθεί στο κουτί του. Ε απο τότε δε το ξαναχρησιμοποίησα! Θα προτιμούσα να παω να νοικιάσω ενα σε μια παραλία παρά όλη αυτή η κούραση. Το ιδανικό λοιπόν ποιό θα ήτανε? Φουσκωμα στο σπίτι και στη σχάρα, και επιστροφή και πλύσιμο φουσκωμένο. Ετσι θα είχα γλιτώσει αρκετή βαβουρα. Αρα συμπέρασμα οτι θα πρεπει να τα υπολογίσεις όλα πρίν πάρεις φουσκωτό καγιάκ. Θα προτιμούσα ένα πλαστικό τελικά και απλά θα έπρεπε να βρω ενα μέρος να το βάλω το χειμώνα. Βέβαια, πας διακοπές, θα πρέπει να το έχεις στη σχάρα και στο ξενοδοχείο να μπορείς να το αφήνεις κάπου για να μή στο κλέψουνε. Αυτά προς το παρόν απο εμενα!
Reply
#19
(11-17-2015, 09:22 PM)ermis link Wrote: Το ιδανικό λοιπόν ποιό θα ήτανε?

Εκτιμώ ότι το ιδανικό θα ήταν να συμβιβαστείς με τη χρηστικότητα που σου δίνει το συγκεκριμένο είδος. Κουβαλάς λιγότερο όγκο με κόστος το φούσκωμα/ξεφούσκωμα στην παραλία. Μεταφέρεις λιγότερο βάρος στην πλάτη μέ κόστος λιγότερες δυνατότητες στο νερό. Και... όσον αφορά τη συντήρηση ... ε.... δεν χρειάζεται να είσαι πάντα τόσο σχολαστικός. Smile
Reply
#20
Ότι σκάφος και να επιλέξει κάποιος έχει τα υπέρ έχει και τα κατά του. Στα όσα έχω διαβάσει, κουβεντιάσει και με τα λίγα που ξέρω από τη μικρή μου εμπειρία  το να ασχοληθείς με το καγιάκ είτε στο χαλαρό είτε πιο .... αφοσιωμένα έχει μια κάποια βαβούρα (όπως όλα τα χόμπυ) την οποία δε μπορείς να αποφύγεις. Προφανώς δεν θα βρεις το καγιάκ στην παραλία έτοιμο να σε περιμένει για βόλτα.. Εκτός και αν χρησιμοποιείς σκάφος άλλου ή έχεις υπηρέτες... :Smile Αν το βρεις πάντως πάρε με τηλέφωνο να έρθω και εγώ! ;D

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να μεταφερθεί στην παραλία. Εκεί έχουν σαφές πλεονέκτημα τα φουσκωτά. Πολύ ελαφριά, πιάνουν ελάχιστο χώρο, ούτε σχάρες, ούτε σχοινιά και τουλάχιστον στο πήγαινε δε σε απασχολούν καθόλου με φόρτωσε δέσε κτλ. Ακόμα και μισοφουσκωμένα να τα έχεις είναι πολύ ελαφριά για να τα βάλεις στη σχάρα ή σε κάποιο τρέιλερ.

Φτάνοντας στην παραλία τα φουσκωτά πρέπει προφανώς να..... φουσκώσουν και μετά να μπουν καθίσματα κτλ. Το πλαστικό έχει πλεονέκτημα εδώ μιας και από τη στιγμή που θα το ξεφορτώσεις είναι ουσιαστικά έτοιμο.

Για τη συμπεριφορά στη θάλασσα οι απόψεις είναι διφορούμενες και πολύ καλά κάνουν! ;D Άλλος θέλει να κάνει την πλάκα του, να βαράει βουτιές αυτός και τα παιδιά του και κοντινές βόλτες (όχι πάντα) με σχετικά καλό καιρό και μετά που θα το βγάλει έξω να το κάνει καναπέ τραπέζι κτλ και άλλος θέλει σταθερότητα στη θάλασσα μεγαλύτερες βόλτες χωρίς να τον επηρεάζει τόσο ο καιρός κτλ. Εδώ χρεώνω ισοπαλία γιατί υποτίθεται ότι έχουμε κάνει τη σωστή επιλογή σκάφους ανάλογα με το σκοπό που το θέλουμε. Υπάρχει βέβαια και η άποψη που λέει ότι το πλαστικό είναι πιο ανθεκτικό στα βότσαλα βράχια αγκάθια κτλ. Όπως και στο πλαστικό με ήλιο και ζέστη δε θα πας να καθίσεις επάνω. Δίκαιο έχουν όλοι αλλά τίποτα δεν κρατάει για πάντα οπότε δε θα τρελαθούμε κιόλας..

Και κάπως έτσι ήρθε η πάντα άχαρη ώρα της επιστροφής... Δε φτάνει που δε μπορείς να πάρεις τα πόδια σου πρέπει να μαζέψεις και τα πράγματα! >Sad Πριν φύγουμε το μεν πλαστικό θέλει ένα καθάρισμα (για όσους το καθαρίζουν) και φόρτωμα, δέσιμο ενώ το το φουσκωτό θέλει να στεγνώσει κάμποσο (στεγνώνει πιο δύσκολα από το πλαστικό) να ξεφουσκώσει να καθαριστεί (για όσους το καθαρίζουν) και μετά φόρτωμα. Του φουσκωτού η διαδικασία ίσως να είναι λίγο πιο μπελαλίδικη. Από την άλλη πάλι μπορείς να τα βάζεις πάνω φουσκωμένα και να κάνεις την υπόλοιπη δουλειά στο σπίτι. Οπότε αν δε χρεώσω ισοπαλία ίσως να έδινα μικρό πλεονέκτημα στο πλαστικό.

Αναφορικά με την αποθήκευση δε χρειάζεται να πω πολλά νομίζω. Το φουσκωτό κυριολεκτικά εξαφανίζεται!

Παρά τα συν και τα πλην που ανέφερα, προφανώς δεν υπάρχει ένας καλύτερος τύπος σκάφους για όλους αλλά για τον καθένα προσωπικά. Αυτό δεν κάνει τα υπόλοιπα σκάφη λιγότερο καλά ή .... ακατάλληλα. Πρέπει να σταθμιστούν αρκετοί παράγοντες κάθε φορά και να γίνουν κάποιες υποχωρήσεις σε κάποιους τομείς, να βρεθούν λύσεις κτλ. Το πλαστικό πιάνει χώρο, είναι ελαφρύ, θέλει σχάρα, κουβάλημα, αποθήκη, αλλά στη θάλασσα καλύτερη συμπεριφορά στα δύσκολα ενώ το φουσκωτό είναι ελαφρύ, δεν πιάνει χώρο και μπορεί και να κάνει και τον πιο μεγάλο στη ηλικία να παίζει σα μικρό παιδί στη θάλασσα μέχρι που η μαμά του (η γυναίκα του) να τον μαλώσει για να βγει έξω! Big Grin
Δημήτρης
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)