Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πάμισος Μεσσηνίας με φουσκωτό καγιάκ
#3
Υποθέτω ότι περάσατε πολύ καλά στην κατάβαση. Δε το γνώριζα το ποτάμι. Πελοπόννησο έχω επισκεφτεί μόνο το Λούσιο. Αναλυτικότατη η περιγραφή σου.
Όσον αφορά τα πλωτά ποτάμια στη χώρα μας, υποθέτω ότι ο χαρακτηρισμός πλωτά αφορά την πλεύση με μικρά σκάφη και όχι WW κομμάτια. Δεν έχω ψάξει ενδελεχώς, γνωρίζω όμως ότι πλωτά, σε διάφορά σημεία τους είναι ο Πηνειός (γινόταν και εκδρομές με τουριστικό πλοιάριο νομίζω), ο Στρυμώνας , ο Αγγίτης (παραπόταμος του Στρυμώνα) εξαιρώντας το φαράγγι που είναι καλό για WW, ο Αξιός, Έβρος (υπό συνθήκες και σε κάποια κανάλια του στο δέλτα). Αφήνω το Νέστο τελευταίο λόγω άμεσης εμπειρίας, με ήρεμα νερά στους μαιάνδρους του (το προηγούμενο Σ/Κ ήμουν εκεί) όπως και στο κομμάτι που απλώνεται στο πεδινό μέρος έως και την εκβολή.
Πληροφορίες για τα ποτάμια αυτά όντως δεν υπάρχουν. Μπορείς όμως, όταν ενδιαφερθείς για επίσκεψη, να επικοινωνήσεις είτε με τουριστικά γραφεία που δραστηριοποιούνται στην περιοχή είτε απευθυνόμενος σε ορειβατικές λέσχες ή αντίστοιχων δραστηριοτήτων δομές.
Όσον αφορά την τουριστική εκμετάλλευση του συγκεκριμένου ποταμού, εκτιμώ ότι η επιτυχία του εγχειρήματος είναι πολυσύνθετη. Φροντίζοντας το τοπίο και παρέχοντας βασικά εφόδια δεν είναι απαραίτητο ότι θα το ... προτιμήσει ο πελάτης.  Επίσης, αναφερόμαστε σε μια περιοχή που σαν βασικό τουριστικό προϊόν της έχει τη θάλασσα. Οπότε και οι προτεραιότητες υποθέτω ότι είναι διαφορετικές.
Θαύμασα επίσης το σκαφάκι σου. Απ΄ότι γνωρίζω παίρνει και ποδιά. Είναι εύκολη η μετατροπή του σε  διθέσιο/μονοθέσιο? Με το SUNNY KAI TO SOLAR2 που έχω πρέπει να τα ξεφουσκώσω πρώτα.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Πάμισος Μεσσηνίας με φουσκωτό καγιάκ - by thanassis - 06-04-2015, 04:19 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)