Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μεγάλες ...βόλτες !
#1
  Άν το σκέφτεστε πολύ να βγείτε με 5 μπ. αέρα ή προβληματίζεστε να διανύσετε απόσταση παραπάνω απο 15 ν.μ.
τότε μην διαβάσετε παρακάτω. 
Η κυρία Freya Hoffmeister ολοκλήρωσε το γύρο της Ν. Ζηλανδίας  , της Αυστραλίας  και τώρα τελείωσε  και με την Ν. Αμερική. Στην Αυστραλία (όπου χρειάστηκε ένα χρόνο !!) υποχρεώθηκε πολλές φορές λόγο έλλειψης σημείων εξόδου σε ακτή , να κοιμηθεί εν πλω τοποθετώντας το κουπί με δυο paddle floats σαν στήριγμα !!  Αμέτρητοι καρχαρίες της χτύπησαν το καγιάκ και ένας το δάγκωσε τρυπώντας τον πολυεστέρα αφήνοντας και ένα δόντι σουβενίρ.
Στη Ν. Αμερική πέρασε το ακρωτήριο Χόρν και παραλίγο το ρεύμα να την στείλει στην Ανταρκτική.
Στην επιστροφή δυνατοί άνεμοι και κύματα την ανάγκασαν σε  crash landing  σε βραχονησίδα όπου περίμενε μέρες να πέσει ο καιρός.  Αυτά μερικά μόνο.
Αυτό που έχει ενδιαφέρoν είναι η παρατηρήσεις που διατυπώνει στο site της http://freyahoffmeister.com/my-sponsors/...65-kayaks/.
Συγκεκριμένα το καγιάκ που χρησιμοποίησε ήταν ένα point 65 N μεγάλου όγκου χωρίς ρόκερ και με πηδάλιο μόνιμα κατεβασμένο. Επίσης κωπηλατούσε  περισσότερο με στυλ αγωνιστικού καγιάκ (surf ski) με τα γόνατα εκτός thight brace και με στήριξη των ποδιών στις πατούσες σε στήριγμα που διατρέχει όλο το πλάτος του καγιάκ.
Και όλα αυτά προφανώς όχι σε ήσυχα  νερά αλλά σε κύμα  , surf zones κτλ .... 
Reply
#2
Dan, και πατίνι να δώσεις στην τύπισσα θα κάνει τα ίδια! Πραγματικά φανταστική με ψυχολογία σε άλλα επίπεδα!
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#3
8) Εεεεεε! Σσσσσς! Αάαααμα είχα κι εγώ 10 χορηγούς τα ίδια θά΄κανα.......




.........Παιδιά...έχουμε κάνα χακερά στο φόρουμ να της κατεβάσει το site???  :-[
Reply
#4
με point 65 εχει κανει μονο ενα ταξιδι....πριν ειχε ενα "epic"
αξιζουν συγχαρητηρια
Reply
#5
αργησα αλλα μετα απο πολλες μερες συνεχεια στο θεμα.το καγιακ που εχω εχει σχεδιαστει για  πηδαλιο και αργησα νε ξεπερασω το κομπλεξ των διαφορων ειδικων που θεωρουν το πηδαλιο φετιχ και ενδειξη ανεπαρκειας στην τεχνικη.μετα το 20 μιλια να δω ποσο ανετα καποιος εχει διαθεση για συνεχες edge για διορθωση πορειας και διορθωτικες κουπιες.σε εντονο κυματισμο το πηδαλιο βγαινει απο το νερο οποτε στριβει το σκαφος πιο ευκολα ενω το skeg σε δυσκολευει στην αλλαγη πορειας.φυσικα μπορεις να το μαζεψεις στο upwindκαι φυσικα μετα στο downwind να το ξαναβαλεις  και μετα το μισο και μετα μαζεμα και .....παρεξηγημενα τα surf ski.παρεξηγημενη  η θεση με γονατα ενωμενα και ψηλα οπου συμφωνα με τον g.brown ειναι η ιδανικη θεση για αποφυγη τραυματισμων και κοπωσης.ειμαι τυχερος οτι το καγιακ μου εχει πηδαλιο πλατφορμα οπου το χειριζεσαι και στη παραπανω θεση(λιγοι το ξερουν ).οπως ειχε πει καποιος η nelo φτιαχνει μονο αγωνιστικα σκαφη και δεν ξερει το seakayak(το ξερουν μονο οι αγγλοι γιατι ετσι μας βολευει) αλλα ολοι ξερουν οτι 8 ωρες στη θεση frog γιατι σε αναγκαζει το κλασικο πηδαλιο 'η επειδη δεν εχεις που να βαλεις τα ποδια δεν ειναι οτι καλυτερο.να ξερετε το πηδαλιο ειναι για να στριβει το σκαφος κρατωντας το παλμο στις κουπιες αλλα κυριως για να κανει τη δουλεια του skeg στην ελλειψη της keel γραμμης η οποια ειναι προβλημα στο καιρο απο πισω.  το πηδαλιο 2 σε 1 δηλαδη. . surfski.  ολοι σερφαρουν μe τα seakayak χωρις να εχει μιλησει κανενας που εχει surfski για το surf με την ιδιαιτερη θεση ,σκαφος κ.τ.λ                    .καλο υπολοιπο καλοκαιριου,αντε να δροσισει να κανουμε  κουπι γιατι ο ηλιος κουραζει.καλες διακοπες
Reply
#6
Είμαι μικρός ακόμη Wink.Οταν μεγαλώσω λίγο θα έχω γνώμη για το πηδάλιο στο sit in.Όσο για τη κυρία δεν υπάρχουν σχόλια...!!!. :o
Μήτσος.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)