Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
θερμοκολληση ρουχων
#1
το συμβαν ως εξης.μετα απο οχι ταλαιπωρια  χρησης η' ηλικιας, ξεκολλησε η ταινια που με θερμοκολληση υπαρχει σε ενα top στεγανο που εχω. Ερωτηση  Γνωριζει καποιος για τη συμβατοτητα του νεοπρεν που τριβεται πανω στις μεμβρανες των ρουχων που διαπνεουν μηπως χημικα παιζει κατι  ?  γιατι ειχα ακουσει οτι αλοιωνει και καταστρεφει ( π.χ οχι σε κλειστη ντουλαπα με φτωχο αερισμο ολα μαζι τα ρουχα...).παντως για επιδιορθωση ειδικου εξοπλισμου π.χ sleeping bags,dry bags,jackets σκισμενα,παπουτσια  ξεκολλημενα.Υπαρχει στο Μαρουσι καταστημα που επιδιορθωνει .το τηλεφωνο το εχω οποιος θελει.
Reply
#2
Εκτιμώ ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να συμβεί αυτό που περιγράφεις. Το πιο πιθανό είναι να μην είναι να αποκολλήθηκε σταδιακά η ταινία. Η σύνδεση του συνθετικού υφάσματος με το νεοπρέν είναι σχετικά ασταθής λόγω του νεοπρέν (αφρώδες για...) οπότε ευκολότερη η αποκόλληση.
Και στο δικό μου τοπ έχει φύγει η ταινία από το λάτεξ στους καρπούς. Περιμένω να προμηθευτώ από εργοστάσιο στην περιοχή (ράβει στολές για το ΝΑΤΟ) και να την περάσω.
Reply
#3
συγνωμη Θανο δεν το εδωσα σωστα.το νεοπρεν ηταν σε μπλουζα-φανελα  πρωτο στρωμα και η μεμβρανη top απο πανω οποτε ερχοταν σε αμεση επαφη το νεοπρεν .γνωριζουμε ολοι τη χαρακτηριστικη αισθηση,μυρωδια,συμπεριφορα και ιδιοτητες  του νεοπρεν και σκεφτηκα μηπως χημικα επηρεασε το tape  στις λεγομενες θερμοκολλημενες ραφες για την αδιαβροχοτητα
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)