Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κουπί carlisle enchantment
#2
Δεύτερη δοκιμή σήμερα μετά από 10ήμερο αποχής. Διαδρομή η κλασική μου, στην εκβολή του Νέστου. Συνθήκες αυτή τη φορά πολύ καλύτερες για δοκιμή νέου εξοπλισμού: 3αράκι ανατολικό, κύμα υψηλό χωρίς αφρίσματα (σουέλ νομίζω το λένε....?) και κοντά στο ποτάμι ανακατεμένο χωρίς διεύθυνση.
Ξεκινώ με το αεράκι στην πλάτη οπότε τα πράγματα είναι εύκολα. Η συχνότητα κουπιάς μεγαλύτερη από πριν, για να πετύχω τα 8χιλ/ώρα που κινούμε συνήθως. Πρώτη εντύπωση η μικρή ανταπόκριση στη στήριξη που προσφέρει η κάθε κουπιά. Πρέπει να δουλεύω περισσότερο το σώμα, ειδικά στη ράχη του κύματος όταν γέρνω το σκάφος. Οι χαμηλές στηρίξεις και το οδήγημα στην "κατηφόρα"  θέλουν μεγαλύτερη ακρίβεια, όμως όχι τόσο όσο υπολόγιζα μετά την πρώτη δοκιμή. Φτάνοντας στο ποτάμι, στην είσοδο του δημιουργούνται καμιά δεκαριά κύματα με αργό και κάποιες φορές με στατικό σέρφ ανάλογα με τη ροή του νερού. Το οδήγημα κι εδώ πρέπει να ΄ναι ακριβέστερο. Ζορίστηκα όταν με γύρισε παράλληλα και χρειάσθηκε να κάνω υψηλή στήριξη για να το κρατήσω στον αφρό. Υποθέτω λόγω της συνήθειας μου με το Aquabound. Δεν το ξαναδοκίμασα είν΄αλήθεια. Το νερό είναι πολύ κρύο και δεν ρίσκαρα βουτιά.
Στην επιστροφή με κόντρα τον αέρα και το κύμα μπροστά τα πράγματα είναι ευκολότερα σε σχέση με το άλλο κουπί μου. Η κίνηση είναι ελαφρύτερη, πιο γρήγορη με μικρότερη αντίσταση. Το κόστος σε ταχύτητα μηδαμινό. Επίσης η "αθόρυβη είσοδος στο νερό, που περιέγραψα στην προηγούμενη αναφορά, δίνει ροή στην κίνηση και δεν πιτσιλάει.
Ο τζόγος βέβαια παραμένει γιατί δεν ασχολήθηκα σοβαρά. Δεν με ενόχλησε όμως. (....το γλυκαίνω το χάπι... Tongue). Επίσης ο αριστερός πήχης κουράστηκε πολύ λιγότερο σε σχέση με την προηγούμενη φορά. Η οβάλ διατομή πάντως δεν μου άρεσε. Αυτά κυρίες και κύριοι. Μου μένει να το δοκιμάσω σε ρόλ. Ευελπιστώ στα τέλη του μήνα εάν καταφέρω να μπω σε πισίνα (με άλλο σκάφος βέβαια).

Σ.Σ.: Επαναλαμβάνω ότι η κριτική μου ικανότητα είναι περιορισμένη λόγω της μικρής εμπειρίας που διαθέτω σε δοκιμές εξοπλισμού. Επίσης τα όποια θετικά/αρνητικά στοιχεία καταγράφω, πέραν της διφορετικότητας του κατασκευαστή, σχεδίου κτλ, είναι πιθανό να μεγενθυνονται κι από τη διαφορά του μήκους. Το Aquabound είναι στα 220εκ (το οποίο εξαρχής έπρεπε να το πάρω τουλάχιστον στα 215εκ) ενώ το Carlile στα 210εκ. Κι εδώ προκύπτει ένα πολύ καλό θέμα για ν΄ασχοληθούμε....

Reply


Messages In This Thread
Κουπί carlisle enchantment - by thanassis - 11-05-2014, 10:35 PM
Απ: Κουπί carlisle enchantment - by thanassis - 11-16-2014, 07:09 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)