The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
τρειλερ για kayak
#11
ΔΕΝ υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να βγάλει άδεια τρέιλερ που έχει γίνει μετατροπή. Χρειάζεται να κατατεθεί μελέτη από μηχανολόγο, να εγκριθεί από το μηχανολόγο του υπουργείου και να πληρώσει την άδεια (περίπου 8000€) ο κατασκευαστής.

Ότι γράφω είναι τσεκαρισμένα 100% μιας και πρόσφατα την πάτησα από γνωστή μεγάλη εταιρία της Αθήνας όπου μου στείλανε πλαστά χαρτιά γιατί ακριβώς δεν είχαν τα παραπάνω....

Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#12
Δεν έχω δυνατότητα διαφωνίας διότι δεν γνωρίζω λεπτομέρειες. Αυτό που εννοούσα ήταν η μετατροπή υπάρχοντος μοντέλου και όχι αδείας και η χρήση του "στα όρια" της νομιμότητας και με την ανοχή του όποιου ελεγκτή. Οπωσδήποτε σε περίπτωση ατυχήματος με εμπλοκή ασφαλιστικής θα υπάρξει πρόβλημα. Εάν παρ΄όλα αυτά , η χρήση γίνεται σε μέρη ανάλογα με αυτά που κινούμαι και σε μικρές αποστάσεις ίσως αξίζει να πάρεις το ρίσκο.
Reply
#13
στο πρωτο απο τα video που ανάρτησε ο Ανδρέας , φαίνεται να δένουν τα καγιακ  μπροστά και πίσω
"κλείνοντας " τον ιμάντα στην πορτα του πορτμπαγκαζ  ( πίσω ) και στο καπό ( μπροστά ).
αφου το κάνουν προφανως ειναι ασφαλές
Εγω δένω μπροστά το καγιάκ στον κρίκο ρυμούλκησης , αλλά για πίσω δεν βρήκα να αγοράσω ανάλογο κρίκο .

Πως θα μπορούσα να ασφαλισω τον πίσω ιμάντα στην πίσω ( πέμπτη ) πόρτα ??

https://www.youtube.com/watch?v=sDp3koOdvRY

Reply
#14
Μετά απο λίγο ψαξιμο , βρήκα αυτό .

Δεν  ειναι δυσκολο να το φτιαξουμε .

https://www.youtube.com/watch?v=wL3Z_kJM_t4


Attached Files Thumbnail(s)
       
Reply
#15
Τρέιλορ (αδειες) υπάρχουν 3 ειδών κατα την νομοθεσια.1.τροχοσπιτα2.μοτοσυκλέτας3.μεταφορας οικοσυσκευών(μπαγκαζιέρα).Το καγιακ μεταφέρεται ως οικοσυσκευή γιατί απλά ανήκει στα ''παιχνίδια'' της οικογένειας.Οσοι εχουν παλιά άδεια τρειλορ μπορούν να τακτοποιήσουν το μήκος με κάποιο μηχανολόγο και το θέμα λύνεται.Αυτό δεν ισχύει ομως για ενα τρειλορ που θα αγοραστεί αύριο.mike1962 πιστεύω να σε κάλυψα.
Μήτσος.
Reply
#16
dimkatso ποιος σου το είπε αυτό που γράφεις για τις μπαγκαζιέρες; Όποιος και να στο είπε δεν ξέρει. 3 ώρες ήμουν στο μηχανολογικό μέχρι να ξεκαθαρίσουν το τι θέλει και πρέπει να γράφει μεταφορά σκαφών και όχι να είναι μπαγκαζιέρα. Αν έχεις παλιά άδεια και δεν γράφει για καγιάκ ή σκάφος θα σε γράψουν. Αυτό που λες δεν ισχύει, ρωτήστε στο μηχανολογικό και θα επιβεβαιώσουν αυτά που σας λέω.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#17
δυστιχος κανενα τρειλερ η κατασκευη δεν περνη αδεια ουτε στην ελλαδα ουτε στην ιταλια αρα η επιλογη μου ηταν να παρω τις ειδικες βασοις για τις μπαρες της hermes για μεταφορα βαρκας και καυακ http://www.ahellas.gr/hermes-%CE%B4%CE%A...-5753.html σε αυτες τις βασοις δεν το βαζω αναποδα ειται ειναι sit in ειται ειναι sit on για να μην τα γιριζω αναποδα παντος μου φανικε ποιο ευκολο το ανεβαζμα με αυτα τωρα αν ειναι στα8ερα σε σχεση με το να το εβαζα κατευ8ιαν πανω στις μπαρες δεν ξερω φραντσεσκος φιορεντζα
Reply
#18
Είχα ψάξει το θέμα της μπαγαζιέρας και είναι δυστυχώς (ίσως και ευτυχώς) όπως τα λέει ο Στέλιος.

Αναφορικά με την τοποθέτηση του καγιάκ προτιμώ να είναι με τέτοιο τρόπο ώστε οι δυνάμεις στην πορεία να ασκούνται προς τα κάτω. Με την ίδια λογική τοποθετούνται και σανίδες του σερφ, snowboard κτλ. Το δικό μου είναι SOT βέβαια αλλά σίγουρα και στα sit in από όλες τις επιλογές θα πρέπει να επιλέγεται η πλέον ασφαλής (προφανώς γιαυτό και να τα δένουν μπροστά και πίσω από τους κρίκους ρυμούλκησης του αυτοκινήτου). Γιαυτό το λόγο πήρα μπάρες οροφής από τον κατασκευαστή του αυτοκινήτου και όχι από τρίτο (η γυάλινη οροφή έπαιξε το ρόλο της). Το κόστος τους ήταν 140 ευρώ με το δυναμόκλειδο μαζί. (προφανώς δε λέω ότι οι μπάρες του εμπορίου δεν είναι καλές κτλ κτλ).

Τώρα το πώς θα ανεβάζεις το καγιάκ πάνω στο αυτοκίνητο (δε γνωρίζω πόσο ψηλό είναι το αυτοκίνητο σου) είναι άλλο θέμα. Ειδικά αν φυσάει εκεί πέφτει πολύ γέλιο! Τα 35 κιλά είναι σίγουρα πολλά αλλά πριν τα σκάσεις σε κάποια πατέντα σκέψου αν υπάρχει κάποιος άλλος απλός τρόπος να το ανεβάσεις. Μια αναζήτηση στο youtube θα σου δώσει κάποιες ιδέες κάποιες προς μίμηση και κάποιες προς αποφυγή! ;D Το ανέβασμα στην επιστροφή είναι σίγουρα πιο δύσκολο γιατί έχεις και την κούραση από την κωπηλασία οπότε τα 35 κιλά γίνονται. Όπως και να έχει βεβαιώσου ότι θα το ασφαλίσεις καλά πάνω στην οροφή γιατί ο αέρας μπορεί να σου κάνει πολύ μεγάλη ζημιά. Για όλα τα αυτοκίνητα υπάρχει ένας τρόπος πάντως με λιγότερη προσπάθεια αλλά και ζημιά στη μέση μας!

Αυτά Smile
Δημήτρης
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)