Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φουσκωτό sevylor colorado
#1
Καλημέρα,
Σκέφτομαι να πάρω ένα φουσκωτό sevylor colorado αλλά δεν ξέρω αν έιναι κατάλληλο για θάλασσα. Υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία. Έχω θέμα αποθήκευσης και τα φουσκωτά έιναι μια λύση. Η χρήση που σκοπέυω έιναι παραθαλάσσιες μεγάλες βόλτες.
Ευχαριστώ
Γιάννης
Reply
#2
Επειδή το δοκίμασα πρόσφατα στο Νέστο, εάν οι βόλτες είναι απλά παραθαλάσιες και όχι μεγάλες σου κάνει. Για μεγάλες.... :-\
Reply
#3
Ευχαριστώ Θανάση, ως αρχάριος έλεγα μήπως είναι καλό για εισαγωγή στο σπορ. Έλεγα να ξεκινήσω να κάνω την πλάκα μου λίγο και μετά πάω σε προχωρημένα σκάφη. Το sea kayak δεν θέλει εκπαίδευση πρώτα?
Reply
#4
Εαν το βλεπεις ετσι, ειναι μια επιλογη. Smile Smile
Reply
#5
Μάλιστα, η ερώτηση είναι, μπορεις να πας κατα ευθείαν σε  kayak χωρίς εμπειρία? αν δεν ξέρεις  Eskimo roll  γίνεται να οδηγήσεις  kayak?
Ευχαριστήσω για την ανταπόκριση!
Reply
#6
Οι περισότεροι από τους μισούς σε αυτό το φόρουμ, συμπεριλαμβανόμενου και εμένα, δεν ξέρουν roll, και πολοί δεν θα μάθουν ποτέ.

Καλή η εκπαίδευση αν έχεις τη δυνατότητα αλλά όχι και αναγκαστική για να ξεκινήσεις.

Όσο για τα φουσκωτά γενικά είναι απελπιστικά αργά και με λίγο κόντρα καιρό θα νοιώθεις πως κάνεις κουπί και δεν πηγαίνεις πουθενά. Είναι φθηνά βέβαια, αλλά γρήγορα θα νοιώσεις την ανάγκη να το αλλάξεις. Και εγώ με φουσκωτό ξεκίνησα (ένα φτηνιάρικο βέβαια) αλλά από την τρίτη βόλτα έψαχνα να βρώ με τι θα το αλλάξω.
Reply
#7
(08-02-2014, 10:37 PM)Yiannis17 link Wrote: Μάλιστα, η ερώτηση είναι, μπορεις να πας κατα ευθείαν σε  kayak χωρίς εμπειρία? αν δεν ξέρεις  Eskimo roll  γίνεται να οδηγήσεις  kayak?
Ευχαριστήσω για την ανταπόκριση!

Το ρόλ θέλει εξάσκηση , εάν δεν το κατέχεις  τουλάχιστον να μπορείς να κάνεις επανείσοδο μόνος σου
εάν βρεθείς στο νερό (και όχι μόνο  σε ρηχά και ήρεμα νερά... Wink)
Reply
#8
Η ευθεία πορεία δεν έχει καμια σχέση με το ρολ. Άλλωστε σε φουσκωτό καγιάκ ρολ δεν μπορείς να εκτελέσεις, εκτός εάν είσαι master ή belly dancer για να το γυρίσεις...και αναφέρομαι σε σκάφη τύπου AIRE FORCE ONE και ανάλογα.

Την ευθεία πορεία θα την επιτύχεις είτε με προπόνηση και "δουλεμα" της μέσης είτε(το συνιστώ αφού προσπαθήσεις το πρώτο) με την τοποθέτηση πτερυγίου στο πίσω μέρος του σκάφους.

Πράγματι τα φουσκωτά καγιάκ στον αέρα κινούνται δύσκολα. Όλα όμως έχουν να κάνουν τις απαιτήσεις που θέτεις...
Reply
#9
εγω παντος εχω ενα colorado και το δινω.
αν σε ενδιαφερει...
Reply
#10
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Διαβάζοντας και ψάχνοντας είδα ότι καλύτερο από φουσκωτά είναι το pointer της Sevylor. Απλά η απορία παραμένει, αξίζει να δώσεις για φουσκωτό ή κατα ευθείαν στα πλαστικά? υπάρχει κανά Sevylor Pointer k1 μεταχειρισμένο?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)