The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.19 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παρουσίαση καγιακ /Πατέντες /Απορίες
#4
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες!

D-rings εννοεις κατι σαν κι αυτο στην παρακατω φωτο?
Αν ναι το πρόβλημα θα παραμένει πάλι το ίδιο απ'τη στιγμη που δεν εχω προσβαση στο εσωτερικο του σκαφους (αν ειχα θα εμπαιναν μεγαλες ροδελες με ενα παξιμαδι ασφαλειας και δε θα ξανασκεφτομουν τιποτα..) Στην περιπτωση και των "ωμεγα" που εχω χρησιμοποιησει και των D-rings το προβλημα ειναι η στηριξη τους.. Αυτη θα γινει η με απλη βιδα η με πριτσίνια. Τη βίδα τη βρίσκω εντελως απαγορευτικη. Σε δοκιμη που εκανα φευγει απλα με ενα δυνατο τραβηγμα.. Δεν ξερω αν απο καγιακ σε καγιακ αυτο αλλαζει αναλογα με το υλικο κατασκευης..

Στο δικο μου το παχος του πολυαιθυλενίου είναι περιπου 5χιλ. η και λιγο παραπανω αν δεν κανω λαθος αλλα αρκετα μαλακο. Τα πριτσίνια τα θεωρώ μονόδρομο (εκτως αν υπάρχει και καποια 3η λυση που δεν ξερω), εψαξα για πλαστικα/ασφαλειας αλλα δεν βρηκα πουθενα! Αυτο που εφαρμωσα λοιπον ειναι να ανοιξω οσο μικροτερη τρυπα ωστε ισα που να χωραει το πριτσινι και επελεξα πριτσινια με μεγαλυτερο στελεχος -πχ για ~5mm που ειναι το καγιακ, εβαλα πριτσινια με στελεχος 2cm ωστε να εχει μεγαλυτερο συμπιεσμενο ογκο εσωτερικα μολις σφυξει.

Απλα στα σημεια οπως τα "ωμεγα της αγκυρας που προανεφερα μου δημιουργουν μια ανασφάλεια.. Σε ολα τα αλα δεν το σκεφτομαι μιας και ουτε οι δυναμεις ειναι μεγαλες ουτε ειναι κοντα στο νερο.
Αν βρω στην αγορα πλαστικα-ασφαλειας θα τα αντικαταστησω σιγουρα σ'αυτο το σημειο, μαλλον και στη βαση της κεραιας. Ειναι οντως σημαντικα καλυτερα απ'τα απλα στη συγκράτηση??

Θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω αν υπαρχει και καποια αλλη λυση...
Ακομα με ενδιαφερει πολυ να βρω αν υπαρχει κολλα πολυαιθυλενιου η καποια άλλη "σιλικονη" καλυτερη απ'τη θαλασσης για τη στεγανοποιηση.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και την παρότρυνση παιδες!


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply


Messages In This Thread
Απ: Παρουσίαση καγιακ /Πατέντες /Απορίες - by mxersraz - 07-24-2014, 02:11 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)