Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παρουσίαση καγιακ /Πατέντες /Απορίες
#3
Μάλλον το είχες άχτι το καγιάκ ε; Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Και εγώ έκανα κωπηλασία σε ενα διπλό σκιφ στο σχολείο και μετά πάλευα με νοικιάρικα από εδώ και από εκεί ;D

Ψάχνοντας για στηρίγματα για το σκάφος φίλου σε διάφορα μαγαζιά (D-ring) νομίζω τα λένε (είμαι καινούργιος στο χώρο και δεν έχω εμπειρία) βρήκα αρκετά και σε ποικιλία τιμών. Αποτελούνται από 2 μέρη. Το πλαστικό και το σίδερο. Το πλαστικό νομίζω πρέπει να είναι όσο πιο σκληρό γίνεται, ενώ ταυτόχρονα ο κρίκος σε σχήμα D να έχει ένα αλφα πάχος. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι τρόπο στήριξης πέρα από τα D ring. Αυτό που θα με απασχολούσε μετά θα ήταν το πως θα τα στηρίξω πάνω στο σκάφος. Κάποια έχουν υποδοχές που το πλαστικό είναι πιο παχύ ή έχουν ένα μεταλλικό εξάρτημα με βόλτες για να βιδώσεις πάνω τους. Αν αυτό δεν υπάρχει δε θα χρησιμοποιούσα σκέτη βίδα γιατί αν όχι στο πρώτο ζόρισμα στο δεύτερο θα έφευγε. Το πολυαιθυλένιο δεν έχει πολύ πάχος και σίγουρα όχι το ίδιο παντού. Τα πριτσίνια έχουν μικρή αντίσταση στην από κάτω μεριά και ίσως αν ζεσταθεί το πλαστικό και ταυτόχρονα ζοριστούν να φύγουν. Υπάρχουν κάποια πριτσίνια που λέγονται ασφαλείας και είναι πλαστικά. Αυτά κάνουν μεγαλύτερο φούσκωμα από κάτω οπότε λογικά θα κρατάνε περισσότερο. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι ειδικά αν μπορείς να βάλεις χέρι στην από μέσα μεριά.

Όπως και να έχει θαυμάζω το μεράκι σου και μου αρέσει γιατί δεν το λυπάσαι αλλά κάνεις τα πάντα για να το χαίρεσαι όσο γίνεται περισσότερο!! Πάντα τέτοια εύχομαι!
Δημήτρης
Reply


Messages In This Thread
Παρουσίαση καγιακ /Πατέντες /Απορίες - by Koypi - 07-24-2014, 08:11 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: