Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βοήθεια για αναζήτηση SOT 12!
#11
(07-10-2014, 12:31 PM)dan link Wrote: [quote author=Koypi link=topic=632.msg4853#msg4853 date=1404978079] Η διαφορά τιμής όμως σε σχέση με το Ocean kayak Prowler 13 είναι πολύ μικρή οπότε.... Smile

Τα 4,1 μέτρα του prowler θα σε βοηθήσουν σημαντικά σε μεγαλύτερες διαδρομές.
Η διαφορά απο τα 3,6 είναι σημαντική.
(αργότερα βέβαια ούτε τα 4 θα σου φτάνουν αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία ...!)
καλή συνέχεια
[/quote]

Η διαφορά τιμής του Prowler και του Moken είναι λιγότερα από 100 ευρώ (70 αν θυμάμαι καλά) γιαυτό και είμαι σκεπτικός στο να επιλέξω κάποιο από τα μικρότερα. Για το Prowler ακούω μόνο τα καλύτερα. Το μήκος περισσότερο με προβλημάτιζε αναφορικά με το χειρισμό του σκάφους από το χώρο φύλαξης προς τη θάλασσα (και το αντίστροφο), αλλά και η αποθήκευση.

Προφανώς αναφέρεσαι στη διαφορά του χειρισμού ανάμεσα σε ένα 3,6 και σε ένα 4,10;
Δημήτρης
Reply
#12
(07-10-2014, 12:46 PM)Koypi link Wrote: [quote author=dan link=topic=632.msg4854#msg4854 date=1404995502]
[quote author=Koypi link=topic=632.msg4853#msg4853 date=1404978079] Η διαφορά τιμής όμως σε σχέση με το Ocean kayak Prowler 13 είναι πολύ μικρή οπότε.... Smile

Τα 4,1 μέτρα του prowler θα σε βοηθήσουν σημαντικά σε μεγαλύτερες διαδρομές.
Η διαφορά απο τα 3,6 είναι σημαντική.
(αργότερα βέβαια ούτε τα 4 θα σου φτάνουν αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία ...!)
καλή συνέχεια
[/quote] wler και του Moken είναι λιγότερα από 100 ευρώ (70 αν θυμάμαι καλά) γιαυτό και είμαι σκεπτικός στο να επιλέξω κάποιο από τα μικρότερα. Για το Prowler ακούω μόνο τα καλύτερα. Το μήκος περισσότερο με προβλημάτιζε αναφορικά με το χειρισμό του σκάφους από το χώρο φύλαξης προς τη θάλασσα (και το αντίστροφο), αλλά και η αποθήκευση.

Προφανώς αναφέρεσαι στη διαφορά του χειρισμού ανάμεσα σε ένα 3,6 και σε ένα 4,10;
[/quote]

Αναφέρομαι στην ικανότητα να κρατάει την πορεία του και στην μεγαλύτερη ταχύτητα. 
Για την μεταφορά και φύλαξη υπάρχουν τρόποι π.χ ειδικά καροτσάκια , ιμάντες μεταφοράς κ.λ.π.
αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα.  Wink
Reply
#13
Εχω 12 και15 πόδια σκαφη.Το μικρότερο υπερτερεί μόνο σε κιλά και σε ενα κλειστό κομάτι βράχων λόγω ευκολίας στροφής.Το μεγάλο δεν θα το άλλαζα.Την απάντηση την εχεις δώσει.ΤΟ 13.Δεν θα το μετανιώσεις.
Μήτσος.
Reply
#14
Η αναζήτηση επιτέλους τελείωσε στο παρατσάκ των διακοπών (Ελληναρα γαρ! ;D ). Είδα πολλά σκάφη και είναι κρίμα που δεν υπάρχει η "υπηρεσία" της δοκιμής η οποία σίγουρα θα έλυνε πολλές απορίες. Οι τελικές τιμές ανάμεσα στα σκάφη που κοίταξα τελικά ήταν οι εξής:

Moken 12  900 ευρώ
Ocean kayak Prowler 13 950 ευρώ
Riot Escape 12 650 ευρώ

Επέλεξα το Ocean τελικά και θα το ρίξω αύριο για πρώτη φορά οπότε περιμένω πως και πως να περάσει η σημερινή μέρα! ;D

Να ευχαριστήσω όλους όσους είτε έγραψαν στο θέμα εδώ, είτε μου έστειλαν πμ αλλά ακόμα και με τηλέφωνο ή προσωπική επαφή βοήθησαν στο να μου λυθούν πολλές απορίες! 8)

Θα επιστρέψω σύντομα με εντυπώσεις Smile
Δημήτρης
Reply
#15
Καλορίζικο Δημήτρη, εύχομαι να το ευχαριστηθείς.

Μια διόρθωση μόνο, δοκιμή υπάρχει σε όλα τα καγιάκ που εισάγω απλά θα πρέπει να έρθει κάποιος φυσικά στην Κρήτη  Smile
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#16
Καλοτάξιδο να ´ναι! Εύχομαι να σου χαρίσει πολλές πολλές όμορφες στιγμές!
Reply
#17
Δεν θα το μετανιώσεις.Καλά νερά.
Μήτσος.
Reply
#18
Μεγειές και καλοτάξιδο! Να το ευχαριστηθεις οσο δεν πάει!
Reply
#19
Σας ευχαριστώ όλους πολύ! Εύχομαι καλές θάλασσες και όμορφες εμπειρίες και εσάς!

Το ΣΚ που πέρασε και αφού πρώτα διάβασα προσεκτικά το σχετικό εγχειρίδιο  ;D

[Image: 431901_10151119866242028_818316543_n.jpg]

το έριξα στη θάλασσα σε περιοχή κοντά στο Ναύπλιο.

Το Σαββάτο (απόγευμα) ο καιρός ήταν καλός, σαν καλωσόρισμα ένα πράγμα και ο ενθουσιασμός προφανώς μεγάλος! Το φόρτωσα λοιπόν και ξεκίνησα για την παραλία. Συννεφιά με ήρεμη θάλασσα και εγώ σε φάση να μάθω τη ρουτίνα του ξεφόρτωσε μάζεψε ιμάντες βγάλε το κουπί πρόσεξε τα κλειδιά του αυτοκινήτου, το κινητό και τη φωτογραφική κτλ συντονισμός δηλαδή. Το φόρτωμα ξεφόρτωμα ήταν αρκετά πιο εύκολο απότι περίμενα και είμαι σίγουρος ότι με τον καιρό δε θα με απασχολεί καθόλου. Κάθισα περίπου 1-1,5 ώρα και ήταν τόση η χαρά που πήρα ελάχιστες φωτογραφίες ;D

[Image: DSC00519.jpg]

[Image: DSC00522.jpg]

Έριξα και καμιά βουτιά για να δοκιμάσω το πόσο εύκολο είναι να ξανανέβω αν πέσω και ήταν αρκετά εύκολο θα έλεγα. Ο ήλιος σχεδόν χάθηκε και το παιχνίδι δυστυχώς τελείωσε (για σήμερα..)

[Image: DSC00530.jpg]

Την Κυριακή ο ήλιος έλαμπε και τουλάχιστον στο σπίτι δε φύσαγε πολύ. Οπότε ξανά φόρτωμα το καγιάκ και βουρ για τη θάλασσα!

[Image: 20140727_153905.jpg]

Στην παραλία είχε 4 μποφόρ περίπου που αργότερα έγιναν 5. Δεν υπήρχε περίπτωση όμως να μην το ρίξω. Την παραλία τη γνωρίζω καλά και πάντα με σεβασμό στη θάλασσα που έχει και το πάνω χέρι το έριξα!

[Image: DSC00542.jpg]

Επειδή είχε κάμποσο κύμα θέλει προσοχή όταν το ρίξεις και όταν θα ανέβεις. Επίσης θέλει 2-3 κινήσεις προσεκτικά να απομακρυνθείς από τη ζώνη που σκάει το κύμα. Το ίδιο αντίστοιχα όταν αποφασίσεις μετά ας πούμε από 3 ώρες που θα αποφασίσεις να βγεις...

[Image: DSC00546.jpg]


Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία, το Prower είναι το πρώτο μου σκάφος, ναι είμαι κατενθουσιασμένος οπότε ότι και να πω θα είναι υπερβολικό.. Όμως σα σκάφος είναι σταθερό, φεύγει γρήγορα όταν κάνεις κουπι και ακόμα και όταν η θάλασσα είναι ταραγμένη πως να το πω.. ψοφάει για κύμα! ;D Το άφησα επίτηδες με το κύμα στα πλάγια και δεν είχα την υποψία ότι θα τουμπάρω. Είναι αυτό που περίμενα και ανταποκρίνεται στα όσα είχα φανταστεί. Για να μην τα πολυλογώ και επειδή η άδεια αργεί ακόμα μετράω αντίστροφα για το επόμενο ΣΚ! 8)

Υ.Γ.: 3 ώρες κουπί αν είχα μια συρτή όλο κάτι θα είχα κάνει. Οπότε το επόμενο βήμα είναι ένα μικρό καλάμι και συρτή. Smile
Δημήτρης
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)