Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
διαφορετικά κουπια για διαφορετικούς κωπηλατες σε τάντεμ καγιάκ
#1
ψαχνωντας παλιά πόστ κάτω στην λεωφόρο της μνήμης, βρήκα ένα πόστ που έχει μείνει ουσιαστικά ανπάντητο...
Το παραθέτω μηπως έχουν γνώση και γνώμη οι φίλοι εδώ...

I wonder if it makes sense to use a smaller blade paddle for a smaller paddler in a tandem kayak.

Fist let us analyze the forward stroke which is the 90 percent of all paddling in folders.


I suppose that we both use same area blades. As the movement must be coordinated, the forward movement of the vessel provided by the stroke of the stronger paddler, will make the movement of the weaker paddler easier in the watter.

So the contribution of the two paddlers in a coordinated stroke, will be according to each paddlers strength, no matter the area of the blade.

On the other had a smaller blade area for a weaker paddler would create less strain at the same cadence that the stronger paddler may maintain with a larger area paddle.

It can also be very helpful if the weaker paddler is paddling the vessel alone for some time...( e.g. the other paddler taking care of navigation)

A situation that may occur is that the smaller area blade paddler will increase the cadence at a pace the greater area blade paddler will not be comfortable following.

In tandem bikes we handle the difference in strength of the riders by using longer of shorter pedal shafts. ( the weaker rider gets a shorter one).
Of course in tandem bikes it is very unusual for one rider to pedal alone...

Any ideas or experiments on this?

Are my thoughts correct or I miss a point....??
Reply
#2
Χωρίς να έχω την εμπειρία χρήσης ενός διθέσιου με τις συνθήκες που αναφέρονται (εξαιρώντας τη χρήση των φουσκωτών SOT που διαθέτω), εκτιμώ ότι ο κάθε κωπηλάτης θα πρέπει να έχει κουπί που αρμόζει στις συνθήκες του σωματότυπου και του σκάφους. Ο ρυθμός που κωπηλατούν πιστεύω ότι θα πρέπει να είναι ο ίδιος μια που η σύνδεση με την ισορροπία στο σκάφος είναι άμεση. Άλλωστε ο χώρος που διατίθεται σ΄ένα καγιάκ μεταξύ των κωπηλατών είναι πολύ μικρός για να "χωρέσουν" δυο διαφορετικά κινούμενα κουπιά.
Reply
#3
Καλημέρα,

Το μήκος είναι πιο σημαντικό από την λεπίδα. Ο κοντύτερος πρέπει να έχει μικρότερο σε μήκος, πάντα με τη σωστή αναλογία με τον 2ο.
Το ιδανικό είναι να δοκιμάσουν και οι 2 διαφορετικά σε μήκος κουπιά ώστε να καταλήξουν σε ποιο βολεύει καλύτερα με γνώμονα να κρατούν το συγχρονισμό τους.
Η λεπίδα καλό είναι να είναι μικρότερη από τον δυνατότερο κωπηλάτη αλλά το σημαντικό κατά τη γνώμη μου να είναι και τα 2 κουπιά ίδιας σχολής πχ χαμηλής γωνίας.

Στο σύνολο σχεδόν τον tandem καγιάκ οι κωπηλάτες κωπηλατούν με χαμηλή γωνία λόγο του μεγάλου φάρδους που έχουν.

Η γυναίκα μου είναι 1.63, εγώ 1.85 και το ιδανικό που έχω βρει είναι 220 για μένα και 210 για εκείνη για να πάρετε μια ιδέα.

Ίδιο κουπί σε διαφορετικούς κωπηλάτες όσον αφορά το ύψος είναι μέγα λάθος. Ο ψηλός θα ξεπατωθεί για να ακολουθεί τον κοντό Smile
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#4
... κάμποσα χρόνια πλέον, μετά που έκανα την παραπάνω ερώτηση/παρατήρηση και κωπηλατώντας με διαφορέτικά κουπιά με την σύζυγό μου, έχουμε πλέον βρεί το sweet spot μας... το κουπί της συζύγου μου έιναι και κοντύτερο και μικρότερης παλάμης αλλά και μικρότερου πάχους άξονα... Πάντως, τολμώ να πώ ότι και με τα ξύλινα βασικά κουπιά πηγαίνουμε μιά χαρά και θέλω να έχω τουλάχιστον ένα τέτοιο bomb proof ( πολύ ανθεκτικό) ξύλινο κουπί μαζί μου σε ταξιδάκι!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)