Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ένας περίεργος λόγος για να μάθετε το escimo roll
#1
Το βίντεο τα σπάει.... ;D

http://youtu.be/wq7J1Hs6VJI
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#2
Πολύ καλό!!! :o
Reply
#3
To είχα ξαναδεί αλλά αξίζει τον κόπο να μάθεις ρολλ γιατί γίνεσαι ένα με το καγιάκ, το νοιώθεις σαν προέκταση του σώματος σου και αισθάνεσαι τρομερή ασφάλεια όταν είσαι εκεί εξω στα ανοιχτά. Αν δε, είσαι πορωμένος βλ. Random θα ρολλάρεις σαν το αρνί στην σούβλα Big Grin Big Grin Big Grin
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#4
;D  ...και μια λαμπάδα στο μπόι του !!
Reply
#5
Τα άλλα δύο καγιακ εμφανίζονται εντελώς ασάλευτα από τα απόνερα και οι αναβάτες ατάραχοι,  στη ρότα τους.
Είναι δυνατόν να είναι αληθινό γεγονός και να μη σκιστούνε πανικόβλητοι να βοηθήσουν το σύντροφό τους ;;;
Αυτοί μόλις και μετά βίας στρέφουνε βλέμμα  πάνω του,  το σπικαζ είναι φαντασμαγορικό αλλά νηφάλιο  (σαν να γνώριζε την αίσια έκβαση), ενόσω φυσικός ήχος από το γδούπο μένει ανύπαρκτος.
Το πραγματικό περιστατικό μοιάζει να είναι ένα απλό χαλαρωτικό ρολλ του ενός,  που οι άλλοι δύο περιμένουν βαριεστημένοι, ενώ το σάλτο του κήτους δείχνει εντελώς εκτός τόπου και χρόνου…
Όχι τίποτ’ άλλο,  να μην υπερεκτιμάμε κιόλας τις δυνατότητες των σκαφών μας…
Reply
#6
To whale watching είναι μια συνήθεια πολλών καγιάκερ σε αντίστοιχα νερά βέβαια όπου τα κοπάδια των φαλαινών προσεγγίζουν τις ακτογραμμές σε σημεία όπου τα θαλάσσια καγιάκ συνήθως φθάνουν. Δν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν το βίντεο είναι αληθινό ή όχι αλλά έχω δει παρόμοια αρκετά στα οποία οι καγιακερς σχεδόν χαιδεύουν τις όρκες με τα χέρια τους καθώς περνούν κάτω από την γάστρα τους. Στην Αυστραλία ή στην Β. Αμερική διοργανώνονται από ομίλους τα λεγόμενα Κiller whale Kayaking tours όπου με ειδικό καγιάκερ πλοηγό μια ομάδα καγιάκ προσεγγίζει σε απόσταση αναπνοής τις φάλαινες δολοφόνους βλ. λινκ
http://www.seakayaking.com/killer-whale-orca-kayak.htm.
Το παράδοξο για πολλούς, αλλά ακόμη και πιο λογικό για πολλούς άλλους είναι οτι επιθυμούν διακαώς μια συνάντηση με ένα τέτοιο κήτος είτε είναι φάλαινα είτε καρχαρίας διότι είναι πιο πιθανόν να αποδημήσεις από ένα τροχαίο ατυχημα π.χ. παρά να σε φάει καρχαρίας ή φάλαινα ;D. Επίσης το συναίσθημα να κωπηλατήσεις κοντά σε ένα τέτοιο 10μ + κήτος θα είναι απίθανο σε καθε περίπτωση αν αγαπάς την θάλασσα και την φύση γενικότερα.
΄Αλλη μια ωραία συνάντηση απο το εκτο λεπτά και έπειτα
Kayaking and a VERY close experience with Killer Whales in Sooke, BC
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#7
Ανεξάρτητα λοιπόν από τη γνησιότητα του συγκεκριμένου,  τα πραγματολογικά στοιχεία του Random είναι πολύ ενδιαφέροντα...
Reply
#8
Εγώ πάντως μετά τα δελφίνια και την φώκια έχω βάλει για στόχο ένα κήτος..Θυμάμαι μικρός ένα γεγονός που διάβασα στην τοπική εφημερίδα για ένα κήτος που αναδύθηκε δίπλα σε μικρή βάρκα στο Λυβικό με αποτέλεσμα ο βαρκάρης να χάσει τα κουπιά μέσα στον πανικό του. Έκανε 4 ώρες να βγεί , και πήγε νοσοκομείο εξαντλημένος....
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#9
Αργά το απόγευμα πέρυσι στη Σαμοθράκη, γυρνάω από Βάτο (φανταστική παραλία χωρίς οδική πρόσβαση) στη Παχιά άμμο (φανταστική παραλία ΜΕ οδική πρόσβαση), έχω ανάψει και τα φωτάκια μου για να με βλέπουν, ακούω ένα "μπούφ" στα στα 20-30 μέτρα. Δελφίνι ήταν αλλά μέχρι να αποφασίσω ότι δε είχα συνάντηση με το δημιουργό μου πήρε κάποια ώρα.

Πάντως, άν πάτε για whale watching και δε με καλέσετε δεν θα παρεξηγηθώ...
Reply
#10
Φαντάσου να τσιμπήσω κανένα κύτος με την συρτή...Θα κάνω πακγόσμιο ρεκόρ sleigh ride!!Sleeping Fisherman Catches WHALE!! Pulls Boat Backwards!!
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)