Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Perception Carolina 12 vs SeaBird Discovery
#1
Γεια χαρα στην παρεα , αν και χειμωνιατικα...Εχω μπει στο φορουμ και ζαλιστικα απο ενα σορο θεματα , πολλα απο τα οποια ομολογω ειναι ακρως εξειδικευμενα για εναν που θα ηθελε να αρχισει να ασχολειται με το καγιακ.Καποια φοβιζουν ως ενα βαθμο και αποθαρινουν παρα βοηθανε...Στο παρασυνθημα τωρα : Ειμαι στη βορεια Ελλαδα ( Πιερια ) και θελω να πραγματωσω ονειρο που εχω εδω και λιγο χρονο (κανα δυο χρονια) - αποκτιση ενος σκαφους!Στην περιπτωση μου το ποσο που συνολικα μπορω να διαθεσω ειναι απο 700 εως 1000 ευρωπουλα και δεν θα ειθελα μεταχειρισμενο.Η χριση ειναι βολτες με κανα ψαρεμα ενιοτε ( τσαπαρι αποκλειστικα ισως και συρτη) - βραχυπροθεσμα και κατι πιο μακρινο π.χ. το γυρο νυσιου - στο αποτερο μελλον.Και εδω ειναι που αρχιζει το μπερδεμα!Το μεν πρωτο (ψαρεμα) παραπεμπει σε sit on top το δε δευτερο σε sit in.Περισσοτερο με συγκεινει το sit in.Θα μου πειτε ( το διαβασσα πολλες φορες στο forum ) πρωτα δοκιμασε και μετα...Ναι αλλα που;Εδω στα βορεια δεν εχουμε και πολλες επιλλογες (η εγω δεν τις εχω υπ'οψη) ουτε για δοκιμη ουτε για ερευνα αγορας.Μετα απο λιγη ιντερνετικη εξερευνηση ενα πρωτο δειλημμα ειναι το παραπανω Perception Carolina 12 η  SeaBird Discovery ; Μηπως υπαρχει καποια γνωμη η συμβουλη πανω στο θεμα  η καποια αλλη προταση ; Θα το εκτιμουσα αφανταστα και θερμο ευχαριστω εκ των πρωτερων!...Οι διαστασεις μου 80 kgr υψος 182cm παπουτσι 43-44...Και το τλευταιο : προσωπικα δεν θα εχω παρα μονο μια ευκαιρια αγωρας Αδημωνω για  καποια απαντηση!  Για χαρα και παλι ευχαριστω οποιον μπει στον κοπο!...
Reply
#2
Γειά σου και καλώς ήρθες.
Άν διαθέσεις λίγο χρόνο και  ψάξεις στο φόρουμ σίγουρα θα βρείς κάποιες απαντήσεις και τα ξαναλέμε.
Αλλά νομίζω ψάρεμα με σιτ ίν είναι ταλαιπωρία.   
Reply
#3
θα προτεινα το ocean scupper pro  ειναι μεν sit on αλλα εχει αρκετα καλη ταχυτητα και σταθεροτητα για ψαρεμα...η τιμη του στα ορια που βαζεις . καλημερα
Reply
#4
καλησπέρα
δυστηχως δε μπορω να δωσω γνωμες ή οδηγιες, παρα μονο παρεα
είμαι κατερινη και από την ανοιξη θα κατεβαινω στην παραλια
τα λεμε από κοντα
γιωργος
Reply
#5
Φίλε Τάσο: καλως ήρθες στο φόρουμ.
Το δίλημμα σου είναι μεγάλο και δύσκολο.Η λογική λέι ότι ένα σκάφος σαν αυτό το στύλ που προτείνει ο John f μπορεί να σε καλύψει σε όλα. Εγώ θα συμπλήρωνα μια εναλλακτική πρόταση με βάση ότι έχω ζήσει έως τώρα.Είμαι κάτοχος ενός αρκετά σταθερού sit in και έκτός απο τις βόλτες μου έχω δοκιμάσει και τσαπαρί.Η εμπειρία που είχα είναι ότι δεν θα ξαναπάω για ψάρεμα για τους παρακάτω λόγους:
Εάν ψαρεύεις για πολλή ώρα πιάνεσαι πολύ και είναι λίγες οι θέσεις που μπορούν να σε ξεκουράσουν.
Επίσης οι χώροι που έχεις στη διάθεση σου δεν βοηθούν σε τέτοια διαδικασία με αποτέλεσμα στο τέλος να σε εκνευρίζει το όλο σκηνικό.
Θα σου πρότεινα αυτό που ετοιμάζομαι να κάνω και εγώ.Αγόρασε ένα φτηνό μεταχειρισμένο sit on top γύρω στα 3,5 μέτρα και όσο μπορεί να είναι φαρδύτερο.Το μεταχειρισμένο το προτείνω για να μην λυπηθείς πατέντες και κατασκευές που θα χρειαστούν για το ψάρεμα.Ασχολήσου όσο διάστημα θες και με την άνεση σου αργότερα αγόρασε ένα sit in χωρίς στην επιλογή σου να δεσμεύεσαι και με το ψάρεμα.
Έτσι θα μπορέσεις να καλύψεις και τις δύο ανάγκες και θα χαρείς και τη μαγεία του sit in.
Reply
#6
Φιλε John f ευχαριστω για την προταση - πραγματικα το συγκεκριμενο σκαφος εχει αξιολογες επιδοσεις και καλες κριτικες απ'οτι ειδα και στο διαδυκτιο . Ψαχνοντας για sit on ξεχωρισα εκτος απο το scupper pro και τα triumph 13 (πρωην freedom 1), prowler 13 και tarpon 120 . Ποιο απ' αυτα και σε τι υπερεχει ; Αν τελικα κατελιγα σε sit on εχω ενα ανασταλτικο παραγοντα : η χριση του καγιακ θελω να ειναι και τον χειμωνα (  ισως κυριως τον χειμωνα ) . Το sit on επιτρεπει κατι τετοιο ; Η μηπως η ολη στολη στοιχιζει οσο το μισο σκαφος ( και τι γινεται σε περιπτωση ανατροπης ) ; Φιλε Γιαννη , σ'ευχαριστω και σενα για την πολυτιμη συμβουλη σου ως αναφορα το τσαπαρι . Μου γκρεμισες ενα ονειρο και με βαζεις σε καινουργια ρωτα σκεψεις και ερευνων...Μεταχειρισμενα sit on που εψαξα δεν βρηκα παρα μονο για παιχνιδι ( εκτος κιαν δεν εχω ψαξει καλα )  . Για οποιαδηποτε προταση , υποδειξη , συμβουλη στον προβλιματισμο μου κι οποιον μπει στον κοπο ευχαριστω και παλι τα μαλα...
Reply
#7
Δες και το perception freedom (4 m σιτ ον) . Σαν κάτοχος μπορώ να σου πω ότι είναι σταθερότατο και πολύ γρήγορο.  Μόνο βιάσου γιατί δεν παράγεται πια  και ίσως το βρεις καινούργιο σε καλή τιμή .
Το χειμώνα , με καλές συνθήκες , μια ανατροπή με σιτ ον είναι απίθανη αλλά αν συμβεί  , ή επανείσοδος  είναι εύκολη και γρήγορη συν το ότι αλλάζεις ρούχα εύκολα πάνω στο σκάφος .  Αντίθετα στο σιτ ιν χρειάζεσαι ειδικό ρουχισμό και η επανείσοδο θέλει εξάσκηση (εκτός αν ξέρεις ρολ) , επίσης οι χειρισμοί ψαρικών ή αλλαγή ρούχων  απαιτούν ετοιμότητα για ενδεχόμενη απώλεια ισορροπίας.   
Reply
#8
Φίλε Τάσο καλωσόρισες,

Στό Recreational kayaking αν ο καιρός δεν είναι του χεριού σου απλά δεν πας στην θάλασσα...Πάς στο βουνό...με το ποδήλατο... Έτσι δεν υπάρχει κανένα θέμα ανατροπής αν χειρίζεσαι καλά το ρίσκο. Προσωπικά όλες μου οι τούμπες λαμβάνουν χώρα στην ζώνη που σκάει το κύμα, όταν ξεπεράσεις το surf..κανένα πρόβλημα. Επίσης το κόστος της στολής δεν το γλυτώνεις γιατί και στο σιτ ιν χρειάζεσαι προστασία στα πόδια και νομίζω δεν είναι και τόσο μεγάλο. Ένα καλό παντελόνι neoprene αρκεί και καμιά κάλτσα ή παπουτσάκι.  Ανάλογα με το κρύο του τόπου σου επιλέγεις το πάχος της στολής.

Άντε καλή επίλογή σου εύχομαι..
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)