Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Χειμερινή ένδυση
#1
Ερώτηση :
Τζάκετ με λάτεξ ή με νεοπρέν «φλάντζες» σε λαιμό και μανίκια ;

Προσπαθώντας  να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό  πρόσφατα δοκίμασα το τζάκετ ενός φίλου που κάνει καγιάκ ποταμού. Είναι ένα palm (δεν μπόρεσα να καταλάβω τον τύπο) αλλά παρατήρησα  ότι ενώ παρέχει καλή στεγανότητα  ήταν πολύ ενοχλητικό και σφιχτό στα χέρια και το λαιμό λόγο της «φλάντζας» του λάτεξ .
Αντίθετα τα τζάκετ με νεοπρέν στο λαιμό και τα μανίκια είναι μακράν πιο άνετα αλλά όχι και τόσο στεγανά ενώ είναι και φτηνότερα.
Αξίζει ο συμβιβασμός αν μιλάμε μόνο για καλές συνθήκες (ηλιοφάνεια – μέτριο κύμα) ;
Reply
#2
Γνώμη μου τα τζάκετ με λάτεξ είναι μόνο για συνθήκες white water, roll, κλπ.
Για τουριστική και γενική χρήση το νεοπρέν η το πιο καινούργιο " seal skin" είναι καλύτερο.
Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στα λάτεξ  στους καρπούς, εάν είναι πολύ σφικτά μπορούν να προκαλέσουν
τενοντίτιδες.
Φέρνουμε τα λάτεξ στα μέτρα μας γυρνώντας τα μέσα έξω και κόβοντάς έναν έναν δακτυλίους πάνω στις γραμμές που συνήθως υπάρχουν
Reply
#3
Καλησπέρα σε όλους,

Εγώ προτιμώ τζάκετ χωρίς ούτε λάτεξ ούτε νεοπρέν σε κλειστή θέση αλλά με νεοπρέν με ρύθμιση ώστε να το αυξομειώνω ανάλογα τις συνθήκες.
Έχω και με λάτεξ και με νεοπρέν καθώς και με αυτό που προτιμώ και ανέφερα παραπάνω και το 3ο το θεωρώ μακράν καλύτερο για τις συνθήκες τις Ελλάδας.

Το λάτεξ χρειάζεται ταλκ ιδανικά αν δεν το χρησιμοποιείται συχνά, βοηθά στο βάλε βγάλε και συντηρεί πολύ καλά το υλικό.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#4
Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, στα ποτάμια είν΄αλήθεια, ένα top της ARTISTIC. Με δεδομένο ότι δοκίμασα μόνο ένα ακόμα ανάλογο top, θα΄λεγα ότι είμαι ευχαριστημένος. Το συγκεκριμένο έχει λάτεξ στα μανίκια και νεοπρέν στο λαιμό. Δε μπορώ να πώ ότι μ΄ενοχλεί στη χρήση. Ειδικότερα στο λαιμό μετά τη δοκιμή ενός  μοντέλου της ίδιας εταιρίας με λάτεξ  στην περιοχή, μπορώ να πώ ότι δεν θα αγόραζα κάτι ανάλογο. Βέβαια σφραγίζει καλύτερα σε σχέση με το δικό μου. Με δεδομένο όμως ότι η χρήση του δεν συνοδεύεται από αντίστοιχο παντελόνι θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο.

Γενικά, άν εξαιρέσω τη χρήση σε ποτάμι, το αδιάβροχο δεν το χρησιμοποιώ πολύ στη θάλασσα μια που το χειμώνα σπάνια μπαίνω στο νερό. Η χρήση του πάντως δε με προβληματίζει.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)