The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dead legs ή άστα να πάνε!
#5
Άγγελε μόνο όταν άλλαξα το κάθισμα συνειδητοποίησα πόσο ψηλά ήταν το κάθισμα της Tahe. Παραμένει χαμηλό σε σχέση με άλλα καγιάκ αλλά για τις διαστάσεις μου είναι ψηλά.

Με την αντικατάσταση του καθίσματος κέρδισα μετρημένα 4 εκατοστά και αρκετό χώρο στα πλάγια που με πίεζε το κάθισμα δυσκολεύοντας την κυκλοφορία. Να σημειωθεί ότι δεν ένιωθα πιασμένος από το κάθισμα της Tahe, ούτε κάποια ενόχληση ενώ καθόμουν πέραν από το μούδιασμα στα κάτω άκρα.

Δες την φωτογραφία που έχω επισυνάψει, το κάθισμα είναι στον πάτο, 3 εκατοστά περίπου στο σύνολο, ενώ τα δεξιά foam κρατούν τέλεια το μπούτι μου στο edging και δεν μετακινούμε δεξιά αριστερά.

Πίσω έχω βάλει ένα μικρό κομμάτι foam πάνω από τη βάση της Tahe και εκεί έχω κολλήσει  σκράτσ όπου πιάνει το φουσκωτό μαξιλαράκι. Αποτέλεσμα να υπάρχει κανονικά ροή νερού πίσω και μάλιστα χωράει άνετα και ηλεκτρική τρόμπα αν θέλει να βάλει κάποιος. Μου κρατάει τη μέση πολύ καλύτερα από πριν, ενώ μπορώ να φουσκώνω ξεφουσκώνω το στρωματάκι αν θέλω περισσότερη επαφή με το σώμα και μπορώ να ξαπλώσω τέρμα πίσω στο σκάφος χωρίς να με κοπανάει.

Τα braces ενώ φαίνονται πολύ χάλια κάνουν δουλειά. Αναγκάστηκα να τα κόψω και να τα ξαναβάλω πιο κοντά γιατί έγερναν πολύ και ήταν υπερβολικά άβολα μιας και μου πίεζαν πολύ τα μπούτια.

Το καλό με το foam είναι ότι προσθέτεις/κολλάς πολύ εύκολα επιπλέον κομμάτι πάνω στο υπάρχον μέχρι να το φέρεις 100% στα μέτρα σου.

Υπενθυμίζω ότι όλες οι αλλαγές έγιναν με βάση το σωματότυπο μου.

Έχωντας δοκιμάσει 6 διαφορετικά καγιάκ από το καλοκαίρι, 3 Tahe και 3 πλαστικά (perception essence, prijon kodiak & rainbow laser) επιμένω ότι τα καθίσματα της Tahe είναι απαράδεκτα όσον αφορά την άνεση.

Αν αλλάξεις το δικό σου με minicell foam θα διαπιστώσεις την διαφορά, απλά τεράστια.

Πάντα αναφέρομαι σε κωπηλάτη μεγάλων διαστάσεων. Η γυναίκα μου σε όλα τα παραπάνω καγιάκ ήταν μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μόλις οριστικοποιήσω τις αλλαγές θα πρέπει να βρω τρόπο να το σουλουπωσω λίγο γιατί φαίνεται χάλια! Smile  ;D







Attached Files Thumbnail(s)
   
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Messages In This Thread
dead legs ή άστα να πάνε! - by stelios - 01-04-2012, 08:08 PM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by stelios - 01-06-2012, 10:12 AM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 01-06-2012, 02:48 PM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 09-03-2012, 09:17 PM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 09-05-2012, 06:03 PM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 09-05-2012, 09:07 PM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 09-07-2012, 06:23 AM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 10-09-2012, 08:41 PM
Απ: dead legs ή άστα να πάνε! - by giorgos ormanoglou - 10-10-2012, 07:04 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)