Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή καγιάκ siskiwit
#44
(02-18-2014, 09:46 PM)letasos link Wrote: Λοιπον ως αναφορα την υαλοταινια , το υαλουφασμα και το ειδος εποξικης κολλας το τοπιο ξεκαθαρισε ,σας ευχαριστω πολυ !...
( μενει λιγο μια μεση εκτιμηση της ποσοτητας κολλας - ο Chris Kulczycki αναφερει 2 γαλονια , αλλου στο διαδυκτιο αναφερουν την μιση ποσοτητα - η εμπειρια σας ; ) . Φιλε seakayak , το coloidal silica που αναφερεις παραπανω ειναι αυτο που στο fibermax το αναφερει σαν σκετο silica ( ; ) και χρισημοποιηται αντι του wood flour ( στην κατατοπιστικοτατη περιγραφη σου στην nautilia χρισημοποιησες το δευτερο και microμπαλονακια και οχι σιλικα που απ'οτι το γκουγκλαρα ειναι πολυ σκλιρο και γυαλοχαρτιζεται πολυ δυσκολα - η γνωμη σου ; ) . Φιλε Thanassis ο σκοπος που ρωταω , ενω εχω δει αρκετα στο διαδυκτιο
( π.χ. jcoppens k.a. - ακομη και ρωσσικα site εχω δει - κατεχω την γλωσσα ) ειναι διπλος : 1) να διευκρινισω καποιες λεπτομεριες ή διχογνωμιες που συναντω , ωστε κι οποιος αλλος ασχολειται η θα ασχοληθει στο μελλον να εχει μια πιο καθαρη εικονα πανω σε καποια ζητηματα κατασκευης διαβαζοντας τις συμβουλες σας και 2) κανω αυτο ακριβως που υπαινισσεσαι : το ψαχνω πολυ καλα απ'ολες τις πυθανες πηγες . Κι οπως το ανεφερα και πιο πανω η εμπειρια σας και ειδικα στην ελληνικη πραγματικοτητα την θεωρω ( δεν χαιδευω αυτια !...) σημαντικη . Οποτε εγω θα συνεχιζω να ρωταω    ( αλλη μια φορα συγνωμη αν γινομαι φορτικος ) κι αν εχετε την διαθεση απαατε...
συντομα:coloidal silica=silica.Tο filler με τα microballoons ειναι ευχρηστο,τριβεται ευκολα ΑΛΛΑ δεν ειναι 100% υδατοστεγες σε αντιθεση με το silica filleting Ηταν ενας πειραματισμος.SILICA.Γυαλοχαρτιζεται πιο δυσκολα,αλλα ειναι  καλυτερο απο το ξυλαλευρο(πριονιδι),πιο ελαφρυ,καλυτερο σαν αισθητικο αποτελεσμα,δεν κοστιζει δα και τοσο πολυ.Δοκιμασε και τα δυο και κρινε μονος σου.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - by seakayak - 02-21-2014, 01:03 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)