The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή καγιάκ siskiwit
#38
(02-11-2014, 06:59 PM)thanassis link Wrote: Δεν έχω εμπειρία από το σκάφος αυτό. Άν και έχω τα offsets από το βιβλίο του Schade δεν έχω κατασκευάσει ακόμα, θέλω να πιστεύω, stripper.
Κατασκεύασα το North Bay, σχέδιο πάλι από βιβλίο του Chris Kulczyki ώς stitch and glue και τώρα ετοιμάζομαι να καταποιαστώ με την κατασκευή ενός Pax 20. Για την ακρίβεια βρίσκομαι κι εγώ στα στάδιο επιλογής ξυλείας. Κατά πάσα πιθανότητα θα χρησιμοποιήσω οκούμε για την κατασκευή. Έίναι καλό να γνωρίζεις ότι τα κόντρα ντρα πλακέ που σου δείχνουν είναι κατ΄ονομασία θαλάσσης, κατά βάση όμως, προορίζετε για εξωτερικούς χώρους που είναι προστατευμένοι από νερό. Τα θαλάσσης τα ψάχνεις ώς marine (υπάρχει σχετική κωδικοποίησης σύμφωνα με τους Lloyds, ερεύνησέ το). Είναι δύσκολο να βρεις 4χιλ marine και κατά την άποψή μου δεν υπάρχει  λόγος. Αφού θα σκεπαστεί η επιφάνεια με "πανί" και εποξικο ή πολυεστερα, πρόβλημα θα αντιμετωπίσης μόνο σε χτύπημα που θα φτάσει στο ξύλο και δεν θα το αντιληφθείς οπότε και θα σαπίσει...., οπότε και θα το διορθώσεις. Με αφορμή την πρόσφατη κατασκευή μου, ρώτhσε τον ξυλεμπορα εάν έχει CNC cutter και μπορεί να σου κόψει τα φύλλα σαν παζλ στις ενώσεις για ν΄αποφύγεις τα scarf joints.
Για την αισθητική του ξύλου δεν μπορω να έχω άποψη μια που προτιμώ βαφή αντί βερνικιού.
Σχέδια υπάρχουν πολλά. Ο Άγγλος που ανέφερες είναι πράγματι εξυπηρετικός, οικονομικός στα μεταφορικά και γρήγορος στην παράδωση. Τα σχέδια του Pax  τα πήρα σε 4-5 μέρες άν θυμάμαι καλά.
Πανιά και εποξικά από fibermax.eu. Εάν χρησιμοποιήσεις πολυεστέρα από οπουδήποτε.
Για οτιδήποτε χρειασθείς είμαι κι εγώ διαθέσιμος.
Θα συμφωνησω με το Θαναση οτι τα δυο βιβλια που αναφερει ειναι must για την βιβλιοθηκη ενος κατασκευαστη καγιακ!Για την ξυλεια ειναι οπως τα λεει .Συγκεκριμενα το κοντρα πλακε θαλασ πρεπει να ειναι πιστοποιημενο με την σφραγιδα BS 1088 .Οσον αφορα την χρηση cnc,αν εχεις την δυνατοτητα ειναι τεραστια ευκολια.Αν οχι,για να μην μπεις στην διαδικασια των scarf joints οπως εκανα εγω στα 2 πρωτα καγιακ,μπορεις να ενωσεις τα κομματια με finger joints .



Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply


Messages In This Thread
Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - by seakayak - 02-12-2014, 08:20 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)