Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή καγιάκ siskiwit
#37
(02-11-2014, 05:59 PM)letasos link Wrote: Φιλε seakayak , ψαχνοντας πιο εντατικα γεννηθηκαν καποιοι προβλιματισμοι , αν μπορεις καποια συμβουλη  ... Βρισκω κοντραπλακε θαλασσης 4αρι σχεδον παντου για οικοδομικη χριση ( τιμη απο  15 εως 20 - κινεζικα ) . Σε εναν ξυλεμπορα στη Βεροια βρηκα οκουμε ( τιμη διπλασια - ελληνικο ) . Εκτος του αισθιτικου αποτελεσματος  υπαρχει αλλος λογος να παει κανεις στη διπλασια τιμη ; Ως αναφορα εποξικη κολλα και υαλουφασμα εχεις να συστησεις κατι συγκεκριμενο ( μαρκα , τυπο , τροπο προμυθιας ) . Απ'οτι καταλαβα τα σχεδια πρεπει να τα παραγγειλω η να παω σε κανα free  απο το διαδυκτιο . Παρεπιπτοντως φιλε Thanassis ποια η εμπειρια σου απο το guillemot ;
Εν ταχει.Οι διαφορες στην ξυλεια κοντρα πλακε ειναι αρκετες με κυριωτερες 1)την κολλα με την οποια ειναι κολλημενες οι στρωσεις των ξυλων μεταξυ τους (φαινολικες για εξωτερικη χρηση ή μελαμινικες για εσωτερικη),και 2)ο αριθμος των στρωσεων και το ειδος του ξυλου εσωτερικα των στρωσεων.Μπορει να βρεις ΚΠ 4χιλ.που να αποτελειται ολο απο okume ή το ιδιο με την εσωτερικη στρωση να ειναι πευκο ή ελατο ή λευκα ή...Τωρα οσον αφορα αν πρεπει να πας στην διπλασια ή τριπλασια τιμη.Για ενα καγιακ το οποιο θα επιστρωθει με υαλουφασμα/εποξικη κολλα/σιγουρα αρκετα χερια βερνικι με uva προστασια γιατον ηλιο ή αν προκειται να το βαψεις ,με εποξικο ασταρι+χρωμα πολυουρεθανης 2 συστατικων,+το οτι δεν θα το εχεις παρατημενο στον κηπο σου μεσα στην βροχη κ τον ηλιο,η γνωμη μου και η οποια εμπειρια μου λενε οχι,δεν χρειαζεται να δωσεις αυτο το ποσο.Στην Δαρμακ μπορεις να βρεις οτι θελεις σε μεγαλο ευρος τιμων.Στο Πρακτικερ συνηθως εχει καλη ποιοτητα κοντρα πλακε στα 4 χιλ. και τιμιες τιμες.Ψαξτο.Για τις κολλες και τα διαφορα αλλα υλικα εχω προμηθευτει απο USA kai Ολλανδια.Τα τελευταια χρονια προμηθευομαι απο την FIBERMAX στο Βολο και δεν την αλλαζω!!!Μπες στο site.Καλο ψαξιμο και καλη επιτυχια.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - by seakayak - 02-12-2014, 08:02 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)