Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή καγιάκ siskiwit
#5
Ευχαριστούμε αγαπητέ Στέλιο για τη μετακίνηση της συζήτησης σε καινούργια θέση.
Να επαναλάβω λοιπόν ότι κατασκεύασα πέρσι ένα ξύλινο καγιάκ. Μοντέλο siskiwit.

Μερικές φωτογραφίες έχω εδώ:
http://pionel.com/kayak/kayak.htm

Απαντώ στην ερώτηση σου Θανάση, ότι απλός κόλλησα μεταξύ τους τα πηχάκια. Πράγματι έμειναν πολλά κενά και σχισμές ανάμεσα από τα πηχάκια. Αυτά τα γέμισα με στόκο που έφτιαξα από τα πριονίδια ανακατεμένα με ξυλόκολλα. Χρειάστηκε κάμποση δουλειά για να γεμίζουν τα κενά. Επιπλέον το γέμισμα έγινε από μέσα και από έξω. Συν ότι μετά χρειάστηκε μπόλικο τρίψιμο με τη γυαλοχαρτιέρα.

Το βάρος του καγιάκ είναι 21 κιλά χωρίς το κουπί.

Είναι γεγονός ότι χρειάζεται συντήρηση. Νομίζω μια φορά το χρόνο ένα χέρι τρίψιμο και ένα βερνίκωμα. Δεν το έχω κάνει ακόμα.
Έχω κάνει όμως επισκευές γιατί έκανα και λάθος επιλογές. Έφτιαξα τη καρίνα από λωρίδες κόντρα πλακέ κολλημένες μεταξύ τους. Λάθος γιατί γρήγορα γδάρθηκαν και άρχισαν να ξεκολλούν. Αναγκάστηκα να επαλείψω τη καρίνα με λεπτό γυαλί (αράχνη) και πολυεστέρα.
Πάντως αν χρειαστεί γίνεται οποτεδήποτε η εξωτερική επικάλυψη με γυαλί και πολυεστέρα. Το αντίστροφο δεν είναι εφικτό.

Το κολύμπησα αρκετά φέτος το καλοκαίρι. Δεν είμαι έμπειρος καγιάκερ, έκανα όμως αρκετά μίλια στη Χαλκιδική και στη Νάξο πάντα κατά μήκος της ακτογραμμής. Στη νοτιοανατολική Νάξο έβλεπα τα κουφονήσια δίπλα μου αλλά δεν θα τολμούσα να περάσω απέναντι, παρόλο που ο περίπλους της περιοχής ήταν δέκα φορές μεγαλύτερος σε απόσταση. Επιπλέον δεν έχω καταφέρει ακόμα να το κυλήσω, οπότε αν για κάποιο λόγο τουμπάρω, θα πρέπει να το εγκαταλείψω.
Ελπίζω να τα πάω καλύτερα στην επόμενη σαιζόν.

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη κουβέντα που κάνουμε
Νίκος
Reply


Messages In This Thread
Απ: Κατασκευή καγιάκ siskiwit - by nikosleta - 12-16-2013, 11:39 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)