Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόταση διαρθρωτική αλλαγής της φυσιογνωμίας του φόρουμ.
#24
Γιώργο αν ακολουθήσουμε τη λογική που λες θα πρέπει όλοι να βγάζουν το εγχειρίδιο χρήσης πριν γράψουν ένα μήνυμα....

Σου απαντώ με παράθεση στις απόψεις σου.

Quote:Δεν γίνεται άλλο όμως,  κάθε φορά που θέλω να παρέμβω κάπου γιατί η ελεύθερη βούλησή μου το υποδεικνύει και δεν κάνει πίσω,  να απαριθμώ ποιους από τους φίλους μου επαγγελματίες θα κακοκαρδίσω και ποιους  θα αβαντάρω  -  σας δηλώνω απερίφραστα και δια μιας ότι είμαι νέτος – σκέτος χομπίστας,  εξίσου φίλος σαν σύντροφος και αδέσμευτος πελάτης  θέλω να είμαι ολονών σας,  στο επαγγελματικό σκέλος αρνούμαι κάθε καταναγκαστική δημόσια ανάμειξη..

Ότι πρόβλημα έχεις γράψε το αφού έχεις και αποδείξεις αν κατηγορείς κάποιον. Όποιος δεν κρύβει κάτι ή δεν κάνει αλχημείες δεν έχει να φοβηθεί.

Quote:Πρότασή μου είναι η πλήρης περιχαράκωση και στεγάνωση του «ελεύθερου» από το «επαγγελματικό»  πεδίο – ο διαχωρισμός που ισχύει σήμερα αποδείχνεται ανεπαρκής.

Όπως ανέφεραν και άλλοι πριν από εμένα η δομή είναι ίδια με διεθνή φόρουμ με χιλιάδες μέλη και χρόνια ύπαρξης. Μόνο εσύ φαίνεται να είσαι δυσαρεστημένος τόσο τραγικά από τη δομή.

Quote:Αυτό που δεν θέλω εγώ είναι μέσα από την παροχή ελεύθερου βήματος,  να  πειθαναγκαζομαι τεχνιέντως σε δημοσιοποιημένη άποψη για εμπορικό προϊόν  -γιατί νιώθω ότι χρησιμοποιούμαι-  ούτε όμως η σιωπή μου να ερμηνεύεται σαν αγνωμοσύνη.

Γιώργο δώσε μας και παράδειγμα με το σύνδεσμο που αναφέρεσαι γιατί μόνο από λόγια δεν θα βγάλουμε άκρη και απλά θα βαρεθούνε να διαβάζουν όσοι διαβάζουν το θέμα.

Quote:Κι εγώ σας στοιχηματίζω ευχαρίστως και με όσο τσουχτερό αντίτιμο θέλετε,  ότι αν ξαμοληθώ να βγάλω στην ή στα φόρα την αληθινή άποψη που κρατάω μέσα μου για ορισμένες μάρκες ή μοντέλα προϊόντων ή παροχή υπηρεσιών του χώρου,  μπορώ να πετύχω να μην διακινηθεί για 10 χρόνια ούτε το σάλιο τους στην επικράτεια,  κι ας δεχόμουνα όσο αντίλογο θέλατε.

Η αισιοδοξία σου είναι εντυπωσιακή και με έχει φάει η περιέργεια να ακούσω αυτά που έχεις να βγάλεις στη φορά. Αν όχι τότε θα πρέπει να ανακαλέσεις αυτά που γράφεις γιατί δεν είναι ωραίο να κατηγορείς γενικά τους πάντες. Μίλα συγκεκριμένα αναλαμβάνοντας φυσικά το βάρος της απόδειξης.

Quote:Δεν θυμάμαι όμως ούτε μία περίπτωση μέχρι τώρα,  που οι δημόσιοι διάλογοι να καταστάλαξαν κάποιον στην επιλογή συγκεκριμένου προϊόντος και να γύρισε να μας το ανακοινώσει,  συνοδεύοντας με τις δημόσιες ευχαριστίες του. 

Κάνεις λάθος, υπάρχουν πολλά μέλη που δεν γράφουν αλλά βοηθήθηκαν να αγοράσουν το όσο πιο σωστό σκάφος και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Το ότι δεν γράφουν δεν σημαίνει κάτι.

Quote:Με την ευκαιρία πάντως της σύγκρισης με ξένο φόρουμ έχω να επισημάνω,  ότι είναι ιδιαίτερα αξιέπαινο δείγμα γραφής για τον διαχειριστή του δικού μας ιστοτόπου,  να παρακολουθεί υπομονετικά να εξελίσσεται για τρίτη μέρα μία τόσο καυτή συζήτηση στην αυλή του που απειλέι ακόμα και να πυρπολύσει ίσως στο τέλος το δημιούργημά του,  κρατώντας ο ίδιος στάση σεμνής αποχής -  δεν είναι συνηθισμένο πράγμα !

Το φόρουμ είναι τεχνικά μόνο δημιούργημα μου. Πρακτικά ανήκει στα μέλη και όχι σε μένα. Μέχρι τώρα δεν απάντησα γιατί δεν έβρισκα ενδιαφέρον το θέμα, το αντίθετο μάλιστα, βαρετό και ανούσιο.

Quote:Αν δε βρεθεί  ικανοποιητική λύση σε αυτό το αληθινά ψυχοφθόρο ζήτημα -αυτή που προτείνω ή μακάρι άλλη αποτελεσματικότερη-  εγώ θα σταματήσω εντελώς τις εμφανίσεις και θα αναζητήσω διαδικτυακούς χώρους έκφρασης που ταιριάζουν καλλίτερα  και περιθάλπουν διαρθρωτικά με περισσότερο σεβασμό αυτή τη νοοτροπία μου,  εύστοχη ή άστοχη αδιάφορο

Αν η δομή και οι απλοί κανόνες του φόρουμ δεν σου αρέσουν θυμήσου ότι κανένας δεν σε ανάγκασε να γίνεις μέλος. Δεν βλέπω και κανέναν να συμφωνεί με αυτά που γράφεις.


Εγώ να ξεκαθαρίσω τη θέση μου μιας και περιλαμβάνομαι στους "επαγγελματίες" για να μην δοθεί η λάθος εντύπωση στους φίλους του φόρουμ γιατί από αυτά που γράφεις είναι εύκολο να βγουν λάθος συμπεράσματα. Όσοι με ξέρουν προσωπικά δεν με ανησυχεί γιατί γνωρίζουν τι άνθρωπος είμαι.

Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο είμαι 4 με 6 φορές την εβδομάδα στη θάλασσα από 4 έως 10 ώρες. Αυτό το γράφω για να αναφέρω ότι ότι γράφω στο φόρουμ πχ στις αξιολογήσεις, το δοκιμάζω πριν και δεν το γράφω από τον καναπέ με μια βόλτα το ΣΚ, και αυτή αν γίνει ή με λάδι θάλασσα μόνο. Επίσης έχω ένα πολύ μεγάλο δείγμα (feedback) από τις εντυπώσεις των πελατών μου (τους τουρίστες που κάνουν εκδρομές) που χρησιμοποιούν τον σχετικό εξοπλισμό με πολύ διαφορετικό επίπεδο εμπειρίας. Από τον Απρίλιο έχω κάνει κοντά στα 2000χλμ με πελάτες. Αυτό είναι κάτι που ένας ιδιώτης ποτέ δεν μπορεί να το αποκτήσει (σαν γνώση) γιατί απλά δεν έχει τη δυνατότητα χρονικά να κάνει τόσο κουπί και να δει τόσο διαφορετικούς κωπηλάτες. Τώρα το που γράφουν έχουμε την σχετική κατηγορία. Δεν χρειάζεται να αλλάξουμε ένα κάρο πράγματα, να γίνει πολύπλοκο το φόρουμ για να παίζουμε με τις λέξεις.

Τώρα σχετικά με το εμπορικό κομμάτι. Δεν προσέγγισα τις εταιρίες που θα είχα μεγάλο κέρδος αλλά αυτές που δοκίμασα στην πάροδο του χρόνου και έμεινα ευχαριστημένος με την ποιότητα και αυτό που θέλω να προωθήσω. Το ότι γράφω αξιολογήσεις για τα σκάφη που έχω ε τι να κάνω, αν μου στείλουν Tiderace ή ότι δεν έχω για δοκιμή ευχαρίστως να γράψω τη γνώμη μου. ΔΕΝ φέρνω σκάφη που δεν μου αρέσουν εκτός και αν το θέλει ο πελάτης, ενώ δεν προτείνω ποτέ κάτι επειδή θέλω να το πουλήσω.

Και μην ξεχνάτε κάτι σημαντικό, είμαι ο μόνος που δίνω δοκιμή 10+ σκάφη και ένα κάρο κουπιά ακολουθώντας την εμπορική λογική της Αγγλίας. Τώρα αν προτιμάς την Ελληνική γύρνα πίσω στην Νεάντερταλ εποχή όπου μαντεύαμε τι σκάφος μας κάνει, ποιο κουπί είναι καλό, διαβάζαμε και καταλήγαμε με λάθος επιλογές....Έτσι την πάτησα και εγώ στο παρελθόν.

Η γνώμη που έχεις για τους εμπόρους Γιώργο δεν ξέρω αν περιλαμβάνει και μένα μέσα αλλά αν ναι τότε δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για τον τρόπο δουλειάς μου.

Ο χρόνος και το χρήμα που έχω δώσει επειδή γουστάρω το καγιάκ δεν πρόκειται να αποσβεστεί ούτε σε 10 χρόνια από την ανύπαρκτη Ελληνική κοινότητα οπότε το όφελος μου οικονομικά από το φόρουμ είναι αστείο. Ο κύριος λόγος ύπαρξης είναι να αλλάζουμε απόψεις και να κωπηλατούμε όποτε είναι εφικτό με ανθρώπους που προ φόρουμ δεν γνωρίζαμε.

Την καλημέρα μου.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com


Messages In This Thread
Απ: Πρόταση διαρθρωτική αλλαγής της φυσιογνωμίας του φόρουμ. - by stelios - 09-17-2013, 08:53 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)