Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόταση διαρθρωτική αλλαγής της φυσιογνωμίας του φόρουμ.
#14
Κι εγώ σας στοιχηματίζω ευχαρίστως και με όσο τσουχτερό αντίτιμο θέλετε,  ότι αν ξαμοληθώ να βγάλω στην ή στα φόρα την αληθινή άποψη που κρατάω μέσα μου για ορισμένες μάρκες ή μοντέλα προϊόντων ή παροχή υπηρεσιών του χώρου,  μπορώ να πετύχω να μην διακινηθεί για 10 χρόνια ούτε το σάλιο τους στην επικράτεια,  κι ας δεχόμουνα όσο αντίλογο θέλατε.

Το κρίμα όμως μιας τέτοιας απονενοημένης κίνησης θα ήταν,  ότι μέσα από τον υποκειμενισμό και την πεπερασμένη Αξία της πειθούς,  θα είχα πιθανότατα ένα απέραντο άδικο  -  αρχίζετε να καταλαβαίνετε που κρύβεται η μπανανόφλουδα ;;

Δεν γίνεται διασταυρώνοντας αθώα και με ελαφριά την καρδιά μεταξύ μας άσφαιρα πυρά να ασκούμε καίρια παρέμβαση στο ζωτικό γίγνεσθαι ανοιγοκλείνοντας  -δυνητικά-  μαγαζιά και σπίτια.  Αυτή τη δύναμη δεν θέλω να την έχω,  ούτε όμως και να παραμένω απαθής,  και όλα αυτά τα αντιφατικά μαζί γίνονται μόνον αν λείψουν οι προκλήσεις στο δημόσιο βήμα.  Η αυτολογοκρισία είναι ένα πράγμα και η υπαγωγή σε κανόνες με νόημα,  ένα διαφορετικό.

Όταν κάποιοι ματώνουν,  το κατ’  αξίαν ή παρ’  αξίαν ας αφεθεί στους δικαστές  και τους θεούς  -  κοινωνικά είναι οφθαλμοφανώς νοσηρή κατάσταση από την οποία σπαζοκεφαλιάζω να προφυλαχτούμε με θεσμοθετημένο τρόπο,  πριν το ένα φέρει το άλλο και καταλήξουμε ένα αδιέξοδο μπάχαλο.

Ο γρίφος που εξαιρετικά εύστοχα αναδεικνύει ο Θανάσης λύνεται κατά τη γνώμη μου μόνον αν μέσα από το φίλτρο των Π. Μ.,  ατομικών ή ομαδικών,  αναλαμβάναμε κάθε φορά καθένας και την ηθική ευθύνη για την ετοιμότητα του προσωποποιημένου αποδέκτη.

Διάλογοι με αναφορές σε φίρμες ή εμπορικές δραστηριότητες λοιπόν μόνο κατ ιδίαν,  μέσα από τη δικτύωση των Π.Μ.  για να μην τσουρουφλιζόμαστε μάταια,  ενώ οι  -απόλυτα θεμιτές-  δημόσιες αναρτήσεις ενημέρωσης και προβολής των επαγγελματικών δραστηριοτήτων κλειδωμένες,  για να σώζονται από τον εκχυδαϊσμό.

Το πεδίο  εντωμεταξύ,  για  τις «γενικόλογες»  ανοιχτές συζητήσεις απελευθερώνεται απέραντο εμπρός μας,  υπήρξε άλλωστε και μέχρι σήμερα το πιο πετυχημένο και δημοφιλές,

Παρακαλώ ακόμα σε όλη αυτή τη συζήτηση που γίνεται να λάβετε όλοι υπόψη σας,  ότι αυτό το φρούτο του εθιστικού δημόσιου,  σταδιακού εν ήδει στριπ - τιζ,  ξεγυμνώματος της σκέψης μέσω της καλπάζουσας ηλεκτρονικής τεχνολογίας είναι ακόμα πολύ πρώιμο και δεν είναι καλά γνωστό αν η στυφή του γεύση είναι ταυτόχρονα και δηλητηριώδης. 



Messages In This Thread
Απ: Πρόταση διαρθρωτική αλλαγής της φυσιογνωμίας του φόρουμ. - by giorgos ormanoglou - 09-16-2013, 09:14 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)