Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόταση διαρθρωτική αλλαγής της φυσιογνωμίας του φόρουμ.
#12
Γιώργο, σου είχα εκφράσει τις αντιρρήσεις μου για το ανώφελο αυτού του τεχνητού διαχωρισμού που εισηγείσαι, και κατ' ιδίαν.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν έχει κανένα απόλυτως νόημα, ούτε πρόκειται να βοηθήσει το φόρουμ να γίνει περισσότερο "έγκυρο".

Ωστόσο, παρ'το και διαφορετικά: εγώ ως απλός χρήστης, αξιολογητής των προϊόντων που έχω αγοράσει ή δοκιμάσει, με ποιά λογική θα μπω να γράψω τις απόψεις μου, σε ενότητα "επαγγελματιών"; Θα ήταν σαν να δέχομαι να υποβαθμίσω a priori την όποια τοποθέτησή μου με το να την συμπεριλάβω σε μία τέτοια ενότητα. Επιπλέον, ο κάθε αναγνώστης θα αντιμέτωπιζε εξαρχής εφεκτικά οτιδήποτε περιεχόταν σε μια τέτοια 'εμπορική' ενότητα, καθώς θα του ήταν πολύ πιο δύσκολο να εντοπίσει την αμερόληπτη -πάντα στο μέτρο του δυνατού, καθώς υποκειμενικότητα υπάρχει παντού, τουλάχιστον δεν υπάρχει δόλος όμως ή εμπορικό συμφέρον- αξιολόγηση και να την διαχωρίσει από την υποκινούμενη, κατευθυνόμενη ή απλά διαφημιστική.

Στην υπάρχουσα ενότητα των επαγγελματιών, ξέρεις ότι αν μη τι άλλο, ΞΕΚΑΘΑΡΑ, ότι αναρτώνται πράγματα που έχουν ξεκάθαρο πωλησιακό χαρακτήρα. Με απλά λόγια, όποιος γράφει εκεί, γράφει για να πουλήσει και αυτό είναι απόλυτα θεμιτό και σαφέστατο. Τι δουλειά έχει να γράψει εκεί ο απλός χρήστης, και γιατί να τα βάλουμε όλα στο μίξερ; Τι δουλειά έχουν οι αξιολογήσεις των προϊόντων από τον απλό χρήστη, μαζί με τις αναρτήσεις των επαγγελματιών;

Για να τελειώνουμε, θεωρώ ορθή την υπάρχουσα δομή του φόρουμ και ξαναλέω ότι χρέος όλων των μελών που σέβονται τον εαυτό τους είναι να γράφουν την άποψή τους χωρίς φόβο και πάθος (και για brand, εταιρίες κ.ο.κ, για όνομα του Θεού δεν θα ανακαλύψουμε εμείς τον τροχό) και χρέος των διαχειριστών είναι να ασκούν τα καθήκοντά τους κατά τρόπο συνετό και δίκαιο, σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ και χωρίς λογοκρισία.


[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.


Messages In This Thread
Απ: Πρόταση διαρθρωτική αλλαγής της φυσιογνωμίας του φόρουμ. - by Pai Mei - 09-16-2013, 07:50 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)