Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nova Bay 1 Base
#1
Το Bay 1 Base της Nova, είναι ένα sit on top kayak για παιχνίδι και για βόλτα έως 1-2 μίλια. Η κατασκευή του θυμίζει ocean kayak. Είναι ελαφρύ και φεύγει εύκολα. Μια καθετή με πετονιά στο χέρι κάνεις. Έχει λάστιχα για πράγματα πίσω και μπροστά αλλά μπαίνει ένας στην ηλικία μου (το δοκίμασα). Το κουπί όμως σκληραίνει πολύ. Αν κάτσει πίσω το κανό πλανάρει από μόνο του και είμαι εγώ που κάθομαι στην θέση και το κρατάω. Με το κύμα του πλοίου αν κάθεται κάποιος πίσω το καγιακ ακουμπάει ελάχιστα στο νερό πισω. Αν κάτσει μπροστά το κουπί δυσκολεύει πολυ αλλά στο κύμα δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Όταν επάνω είναι μόνο ο οδηγός τρεχει αρρκετά για τον τύπο του. Στο πολύ μικρό κύμα (απονέρα σκάφους και μικρότερα) δεν τραντάζεται αλλά κανει πολύ θόρυβο λόγω κατασκευής του.
Το χειρότερο πράμα της ζωής, είναι να θες καγιάκ και να μην έχεις!
Reply
#2
Ωραίο σκάφος  Wink !!! Πόσο καιρό το βολτάρεις??
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#3
Του θείου μου είναι αλλά όταν τελείωνε την βόλτα του πηγαινα στην διπλανή παραλία και από εκεί ξεκίνησε η σχέση μου με το καγιάκ.
Το χειρότερο πράμα της ζωής, είναι να θες καγιάκ και να μην έχεις!
Reply
#4
Να διαβάσεις τι αναφέρουν αυτοί που ξέρουν καλά το καγιάκ για τα θέματα ασφαλείας και να μην βολτάρεις ποτέ χωρίς σωσίβιο.. Wink
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)