Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kουπιά wing
#1
Έχω ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό να δουλεύω ένα wing (της ουγγρικής kajner, βλ. http://www.kajner.hu/en/kayak-paddles/sprint-wing.html), και, μολονότι αρχικά το θεωρούσα ιδιαίτερα ειδικό και ίσως όχι απόλυτα κατάλληλο για τις ποικίλες κυματαγωγές της θάλασσας, σε σύγκριση με ένα κλασσικό euro paddle, έχω αρχίσει να αναθεωρώ άρδην.

Αν και υπάρχουν πολλά άρθρα στο νετ περί wing, σημειώνω κι εδώ εν συντομία τις πρώτες μου εντυπώσεις.

Κατ' αρχάς απαιτείται διαφορετική τεχνική σε σύγκριση με το EP, προκειμένου να αξιοποιήσεις πλήρως τις δυνατότητες του wing σε πρόωση, με κύρια διαφορά το άνοιγμα της κουπιάς σταδιακά μέχρι την έξοδο. Ουσιαστικά το κουπί σου δείχνει ότι δεν θέλει να ακολουθήσει άλλη τρόχια πλην της προαναφερθείσας, με σχετικά ψηλή γωνία -αν και το kajner 1 σου επιτρέπει και λίγο πιο χαμηλό δούλεμα- κάθετη είσοδο και άνοιγμα στην έξοδο, οπότε απλώς προσαρμόζεσαι πάνω του. Πιθανότατα ορισμένες μυικές ομάδες να χρειαστούν κάποια προσαρμογή αρχικά, αλλά είναι καθαρά θέμα εξάσκησης.

Αν και ακόμα δεν έχω βάλει πάνω gps και παλμογράφο για να αρχίσω να παίρνω μετρήσεις, συγκριτικά με EP, από αυτές τις πρώτες δοκιμές θα έλεγα ότι η διαφορά σε ώση υπέρ του wing μπορεί να φτάνει μέχρι και το 15%, διαφορά κάθε άλλο παρά ευκαταφρόνητη, ειδικά όταν έχεις να διανύσεις μίλια.

Ως προς τις τεχνικές στηρίξεων, ρολλ κ.λπ. με wing τα μέχρι τώρα συμπεράσματα είναι τα εξής:

- Ρολλ βγαίνει αβίαστα, αλλά το κουπί πρέπει να τοποθετηθεί απόλυτα σωστά, δεν επιτρέπει ούτε την παραμικρή απόκλιση ως προς τη γωνία της λεπίδας στο νερό
- Ουράδιο/stern rudder, μπορείς να κάνεις, αλλά έχει την τάση να παλινδρομεί μέσα στο νερό, δεν είναι τόσο ακριβές όσο το EP
- Sculling δεν μπορείς να κάνεις.
- Υψηλές, χαμηλές στηρίξεις, τεχνικά εφικτές.
- Τοξοειδείς κουπιές σάρωσης/sweep, τεχνικά εφικτές.

Αυτά εν ολίγοις, μέχρι τώρα, και θα επανέρχομαι, όσο προκύπτουν νέα δεδομένα από τη χρήση του.




[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)