Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ξύλινα καγιακ
#1
Ψάχνωντας στο διαδύκτιο έπεσα πάνω σε αυτό : http://www.paddling.net/Reviews/showRevi...?prod=421. Μου έκανε εντύπωση το πολύ χαμηλό βάρος του (μόνο 17,69 kg) και η χαμηλή τιμή του (χωρίς βεβαια τα μεταφορικά... από αμερική..)
Γνωρίζει κανείς ποιές είναι οι κορυφαίες εταιρίες κατασκευής ξυλινων καγιακ ( αντιστοιχες για fiberglass των P&H, NDK, rockpool, tahe κτλ)
Γνωστά μοντέλα καγιακ? κατασκευάζει κανείς στην ευρώπη? και τέλος (λέω τώρα εγώ.... 8) ) μήπως έχει κανείς εμπειρία με ξύλινο καγιακ?
Reply
#2
Ο Παντελής που είναι μέλος του φόρουμ είναι ο πιο αρμόδιος νομίζω να απαντήσει μιας και έχει κατασκευάσει δικό του ξύλινο.

Από Αμερική με μεταφορικά + τελωνείο θα σου βγει η διπλάσσια και βάλε τιμή άσε δε που δεν νομίζω να στέλνει κανείς πέραν από σπαστά.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#3
Το ποσό που βλέπεις αφορά το κιτ κατασκευής και όχι κατασκευασμένο σκάφος. Από Αμερική, ακόμα και για το κίτ τα μεταφορικά είναι αρκετά. Εάν μπείς στη διαδικασία κατασκευής και επιλέξεις κιτ δοκίμασε ενδεικτικά εδω: http://www.fyneboatkits.co.uk/ , όχι όμως για το Coho ή άλλο σκάφος της Pygmy. Είναι στην Αγγλία, τα μεταφορικά αποδεκτά και η εξυπηρέτηση άμεση (παρέλαβα μεσα σε 4 ημέρες σχέδια πρίν από ένα μήνα).

Εάν υποθέσουμε τώρα, ότι το φιλοσοφείς και καταλήγεις σε κατασκευή είναι προτιμότερη και οικονομικότερη η επιλογή σχεδίων και όχι κιτ.

Καλύτερες εταιρίες κατασκευής ξύλινων, εκτιμώ, δεν υπάρχουν ή, για να μη φανώ απόλυτος,  δε διακρίνονται με τα σταθμά των υπολοίπων. Π.χ. η μια μπορεί να έχει το καλύτερο σχέδιο, στην εκτέλεση του οποίου να αποτύχεις. Υπάρχουν πάντως, ιδιώτες, άς τους ονομάσουμε καγιακομαραγκούς, οι οποίοι αναλαμβάνουν να σου κατασκευάσουν το σχέδιο που θα διαλέξεις με 2000-4000 δολάρια.
Reply
#4
Eίναι και ο φίλος ο Gardennorm στο  English forum  που έφτιαξε ένα σκάφος μόνος του..
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#5
Υπάρχει και ο artvali.gr και μπορούμε να κατέβουμε στα μέρη του στην Πελοπόνησσο να δοκιμάσουμε κάποια σκάφη.
Reply
#6
Ναιαι.....ε! Μπορούμε να κατέβουμε στα μέρη του λες ε.....! Sad
Reply
#7
(07-17-2013, 09:59 PM)thanassis link Wrote: Ναιαι.....ε! Μπορούμε να κατέβουμε στα μέρη του λες ε.....! Sad
Γιατί τέτοια θλίψη και απογοήτευση φίλε μου; Είπα κάτι που σε πείραξε; ???
Reply
#8
Γιατι, Γιωργο, ορμομενος απο Ξανθη το βεληνεκες μου ειναι εξορισμου μειωμενο.
Reply
#9
(07-19-2013, 04:30 AM)thanassis link Wrote: Γιατι, Γιωργο, ορμομενος απο Ξανθη το βεληνεκες μου ειναι εξορισμου μειωμενο.
Μα χάθηκαν τα τραίνα;
Και 'γώ από Αθήνα εξορμώ αλλά χαλάλι τα 70 ευρώ πήγαιν' έλα εάν αξίζει τον κόπο.
Reply
#10
Τα τραίνα είναι ακόμα στη θέση τους όπως και τ΄αεροπλάνα και οι αυτοκινητόδρομοι που μας ταξίδευαν. Ένα 3ήμερο ταξίδι όμως, χρειάζεται πολύ μεγαλύτερο προγραμματισμό πια, σε σχέση με πρίν. Χρονικό και οικονομικό. Sad
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)