The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καινούργια τέντα
#1
Είχα πάντα το εξής πρόβλημα,
άντε και φτάσαμε στην παραλία.
Θέλουμε να αράξουμε και με το δίκιο μας, σωστά;
Σωστά. Έλα όμως που δεν έχει σκιά, τι κάνουμε τότε.
Ξέρω ξέρω, θα μπυ πείτε να βάλω σε ένα πανί πορτούζια και να βρώ κάπου να το πιάσω
η ακόμα χειρότερα να ψάχνω ξύλα να πλέκω καλάμια και άλλα τέτοια γραφικά.
Λοιπόν δεν ψήνομαι, το δικό μου καγιάκ θέλει ακρίβεια και σιγουριά στις κινήσεις
και σίγουρα δεν βασίζεται στον αυτοσχεδιασμό και την τύχη.
Να λοιπόν η σίγουρη λύση σκιάς για 4-5 άτομα.
Χωρίς πάτο και δίχτυ, στήνεται γρήγορα, σίγουρα, προστατεύει από ήλιοβ βροχή, αέρα και έντομα
και γενικώς δεν παίρνει χαμπάρι. Εννοείται μπαίνει σε ντράι, εννοείται πανάλαφρη και το
καλύτερο, ξεστήνεται και αποθηκεύεται για πλάκα.
Πιστεύω θα έχει και το έξτρα πλεονέκτημα να κρατάει τα φρικιά μακριά...
Τρία κατοστάρικα θα μου πείτε, ε ναί λοιπόν τρία κατοστάρικα κι' απ' το eBay.
Μήπως κάποιος Κύριος θα είχε να προτείνει κάτι καλύτερο;


Attached Files Thumbnail(s)
       
Reply
#2
Πόσο ζυγίζει? Έχει μόνο τον κεντρικό ορθοστάτη?
Reply
#3
(04-01-2013, 08:05 PM)thanassis link Wrote: Πόσο ζυγίζει? Έχει μόνο τον κεντρικό ορθοστάτη?
2,1 κιλά πακεταρισμένη και ναι έχει μόνο τον κεντρικό ορθοστάτη ο οποίος είναι ρυθμιζόμενος σε ύψος.
Reply
#4
Εγώ έχω αυτή τη τέντα παραλίας 2 ατόμων. Τη χρησιμοποίησα όλο το καλοκαίρι πέρσι. Ναι δεν χωράει 4-5 άτομα, δεν είναι για τρελό αέρα, αλλά είναι πανάλαφρη, μικρού όγκου, πολύ εύκολη-γρήγορη στο στησιμο, δεν χρειάζομαι κάτι μεγαλύτερο αφού ή μόνος μου η με παρέα ενός ατόμου συνήθως πάω εκδρομές και κάνει και...14 ευρώ. Τα 300 ευρώ τα θεωρώ εξωφρενική τιμή για μια τέντα παραλίας, γιατί είναι τόσο ακριβή??
Reply
#5
Ξέρω και 'γώ, πές μου εσύ...
Μάλλον για την πατέντα και τα (εξαιρετικά) υλικά
Και που να δείς την κανονική της τιμή
στην Αμερική. Τρακόσια εβδομήντα δολλάρια παρακαλώ και είναι και από τις φτηνές της εταιρίας.
Εάν ερχόταν ποτέ ελλάδα θα πήγαινε κοντά πεντακοσάρικο.
Ίσως να είναι τζάμπα λεφτά, δεν ξέρω, δεν λέω.
Θα την δοκιμάσω αυτή την σαιζόν και βλέπουμε.
Σίγουρα πάντως έχει το μοναδικό πλεονέκτημα να χωράει στα στάνταρντ χάτς του εξπλόρερ.
Αν αντέχει και σε ανέμους έχουμε δυό βαριά χαρτιά και πάμε για κέντα...
Εδώ που τα λέμε όμως με τη δικιά σου, καμμία σχέση.
Η μία είναι καταφύγιο 4-5 ατόμων παντός καιρού και η άλλη για σκιούλα στο ζευγαράκι στη λιακάδα.
Εντελώς άστοχη η σύγκριση.
Reply
#6
(04-23-2013, 05:10 PM)aegeanpaddlers link Wrote: ... είναι καταφύγιο 4-5 ατόμων ...

Το ακριβό,  είναι να έχεις τα  4 - 5  άτομα...
Reply
#7
Ναι δεν είπα ότι έχει σχέση, άλλωστε ποτέ δεν βρισκόμαστε 4-5 άτομα για καγιάκ, 2 max είμαστε και δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω. Οποιαδήποτε σκηνή παραλίας θα χωρούσε στα hatch, αυτό έλειπε να μη χωράει. Σκηνή ολόκληρη 4 ατόμων χωράει στο δικό μου καγιάκ που έχει τους μισούς αποθηκευτικούς χώρους από το explorer. Απλά η ένσταση μου είναι ότι αν έχεις μια καλή σκηνή που αντέχει σε άνεμο-αέρα δεν χρειάζεσαι τέντα που κάνει 300 ευρώ. Αν δεν έχεις καλή σκηνή, τότε μια τέντα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τη σκηνή. Αλλά έτσι το βλέπω εγώ και ο καθένας στο κάτω κάτω κάνει κουμάντο στα δικά του χρήματα Smile

Οπότε αναμένουμε κριτικές μετά από τη πρώτη περίοδο δοκιμής 8)
Reply
#8
(04-24-2013, 05:28 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: [quote author=aegeanpaddlers link=topic=370.msg3098#msg3098 date=1366737055]

... είναι καταφύγιο 4-5 ατόμων ...

Το ακριβό,  είναι να έχεις τα  4 - 5  άτομα...
[/quote]

Ε δε θα τους ταίζουμε κιόλας...
Reply
#9
Η λέξη κλειδί είναι η ανάγκη.
Ανάγκα και Θεοί πείθονται.
Καλά να βγαίνεις με τον κολλητό σου η τη γυναίκα σου η ακόμα και μόνος σου.
Εκεί κάνει κάποιος περισσότερες υποχωρήσεις.
Εάν όμως παρασύρεις στο άγνωστο, γι' αυτούς τουλάχιστον,
3-4 ανθρώπους οι οποίοι σε μεγάλο βαθμό βασίζονται σε εσένα τότε
τα πράγματα σοβαρεύουν.
Κάτω από μία τέντα το γκρούπ μαζεύεται, μοιράζεται το φαγητό, καταστρώνει
σχέδια, ξεκουράζεται και κουβεντιάζει.
Δεν χρειάζεται πάντα, ίσως σπάνια και αχρείαστη νά 'ναι εδώ που τα λέμε,
όταν όμως χρειαστεί, ένα εύκολο και γρήγορο καταφύγιο παντός καιρού είναι για μένα πολύτιμο.
Δοκίμασα το μεγαλύτερο που είχε η τέρα πρίν απ' αυτό και απλώς πέταξα λίγα λεφτά.
Το φτηνό είναι ακριβό λένε και σε μένα αυτή η παροιμία βρίσκει φαίνεται πάντα εφαρμογή.
Ίσως επειδή τραβάω λίγο τα πράγματα στα άκρα.
Reply
#10
(04-24-2013, 06:42 AM)StarSailor link Wrote: Ναι δεν είπα ότι έχει σχέση, άλλωστε ποτέ δεν βρισκόμαστε 4-5 άτομα για καγιάκ, 2 max είμαστε και δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω. Οποιαδήποτε σκηνή παραλίας θα χωρούσε στα hatch, αυτό έλειπε να μη χωράει. Σκηνή ολόκληρη 4 ατόμων χωράει στο δικό μου καγιάκ που έχει τους μισούς αποθηκευτικούς χώρους από το explorer. Απλά η ένσταση μου είναι ότι αν έχεις μια καλή σκηνή που αντέχει σε άνεμο-αέρα δεν χρειάζεσαι τέντα που κάνει 300 ευρώ. Αν δεν έχεις καλή σκηνή, τότε μια τέντα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τη σκηνή. Αλλά έτσι το βλέπω εγώ και ο καθένας στο κάτω κάτω κάνει κουμάντο στα δικά του χρήματα Smile

Οπότε αναμένουμε κριτικές μετά από τη πρώτη περίοδο δοκιμής 8)
Το εξπλόρερ έχει πράγματι μεγάλους αποθηκευτικούς χώρους αλλά για λόγους ασφαλείας έχει μόνο στρογγυλά καπάκια.
Οπότε μακριά άκαμπτα αντικείμενα δεν χωράνε, δεν χωράει για παράδειγμα η τέντα της Τέρα που είναι το ένα τρίτο της επιφάνειας της δικιάς μου.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)