Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ
#45
Λοιπόν Ανδρέα, μια που το ΄φερε η κουβέντα. Από τότε που μας πήρε (οικονομικά) η κάτω βόλτα, ξεκίνησα να αποτιμώ τις ... επενδύσεις που έχω κάνει σε ανάλογα σπόρ με τα οποία ασχολήθηκα κατά καιρούς. Κορυφαία και πιο δαπανηρή η εμπλοκή μου με τη μοτοσυκλέτα. Το συμπέρασμα που καταλήγω (μάλλον όχι αβίαστα, με βάση τις οικονομικές συνθήκες), είναι ότι μπορείς ν΄απολάυσεις (πολύ κοντά) στο μέγιστο, αυτά που κάνεις χωρίς τη χρήση κορυφαίων υλικών/εξοπλισμού.

Σε προηγούμενο μήνυμα αναφέρω την ανταποδοτικότητα του εγχειρήματος. Σταθμίζοντας τις συνθήκες χρήσης του σκάφους, στη δικιά μου περίπτωση, εκτιμώ ότι αυτές οι προδιαγραφές κατασκευής καλύπτουν τις απαιτήσεις που θέτω.

Τώρα, η κατασκευή ενός καγιάκ με εξωτικά υλικά (χωρίς vacum δι εμε, δεν υπάρχει περίπτωση), είναι η μέγιστη επιλογή. Αξίζει όμως να μπείς στο, συγκριτικά, μεγάλο αυτό έξοδο? Βαθμός ανταπόδωσης? Μήπως είναι πιο ρεαλιστική μια κατασκευή με βασικά υλικά που καλύπτει στο ... 88% τις απαιτήσεις?? Και επίσης, το υπόλοιπο ... 12% μήπως τελικά κοστίζει πολύ και σε χρήμα και σε κόπο??


Reply


Messages In This Thread
Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - by thanassis - 03-28-2016, 10:01 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)