Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ
#36
(03-25-2016, 11:54 AM)thanassis link Wrote: Παραθέτω φωτό από το σόκορο μετά το lazer. Η μαυρίλα που (σχεδόν) φαίνεται δεν είναι ακριβώς κάψιμο. Το ξύλο παραμένει με ανοικτούς του πόρους. Το σημείο που έχω βελάκι το έχω ξύσει.


Μια χαρά είναι !

Σχετικά με το κόστος . διάβαζα κάπου ( δεν θυμαμαι που )
" γιατι να φτιάξεις ένα καγιακ που θα ζήσει πιθανό περισσότερο , απο τον ιδιοκτήτη ( δηλ με εποξικές υαλουάφασμα μέσα-εξω κλπ ) και να μην φτιάξεις ενα με κόστος 200$ ,και πιθανά θα χρειάζεται ανανέωση ( δηλ πέταμα και νέο σκάφος ) κάθε 10 χρόνια .

Από την μικρή εμπειρία που αποκόμισα από την κατασκευή 2 sea -island sport , οι οδηγίες του σχεδιαστή οδηγούν σε ένα. πρακτικά αθάνατο και πολύ γερό, σκάφος
Στα πρώτα του ταξίδια στη θάλασσα, στράβωσε την σκάρα του αυτοκίνητου , απο το σφίξιμο και αυτό δεν είχε ούτε γρατσουνιά . ( τώρα πλέον δεν το σφιγγω τόσο )

οπότε το shrike (Thanasi θα το κάνω 105% , με βάση τα κιλά μου και το διάγραμμα που έχει εδώ (http://cnckayaks.com/faq/#    Will the Shrike work for my weight?) θα βγει πολύ φτηνό .  Big Grin

- 3 φύλλα κοντα πλακε , 4 κιλά εποξική και 50 μετρα υαλοταινία 5 cm  ., 1-2 κιλα βερνίκι .
Reply


Messages In This Thread
Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - by paxjohn - 03-25-2016, 09:09 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)