Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ
#30
(03-24-2016, 03:20 PM)paxjohn link Wrote: Ερωτηση
.Δεν φαίνεται το κάψιμο του ξύλου , όταν κάνεις την ένωση ??
σε όσα laser cut κομμάτια έχω δει .οι άκρες του ξύλου έχουν αλλάξει χρώμα .

Το κάψιμο είναι στο σόκορο, δε φαίνεται στην επιφάνεια. Το ξύλο δεν καρβουνιάζει, απλά μαυρίζει. Σύμφωνα με τον Παναγιώτη(ο...χειριστής), το υλικό δεν καίγεται αλλά εξαερώνεται. Ανάλογα με το υλικό που κόβει ρυθμίζει τον αέρα. Στο πλέξιγκλας λχ μου ανέφερε ότι χρησιμοποιεί υψηλή "ενέργεια" (όπερ σημαίνει δι εμέ θερμοκρασία), αργή ταχύτητα και μεγάλη πίεση αέρα με άλλο μπέκ, διαφορετικού στροβιλισμού για να γίνονται διάφανες οι επιφάνειες κοπής. Σε μέταλλο αλλάζει μπέκ και προσθέτει οξυγόνου από φιάλη(στο μηχ/μα όχι στο χειριστή ;D). Σύμφωνα με τον ίδιο, έχουν δοκιμάσει πάμπολλες ενώσεις με απλές ξυλόκολλες και δέν είχαν ποτέ πρόβλημα. Βέβαια αναφερόταν σε  διακοσμητικές εφαρμογές οι οποίες όμως γινόταν "πρόσωπο", όχι σκαρφ ή παζλ.
Το παζλ που βγάλαμε έχει 5 εκ. πλάτος, υπερβαίνοντας και τον κανόνα 1/8 του σκάρφ. Έχει ένα πολύ μικρό τζόγο όταν το ενώνεις αλλά μιλάμε για μήκος φύλλων περί τα 6 μέτρα. Με το γέμισμα με την πολυεστερική κόλλα θα ΄μαστε ΟΚ. Παρεμπιπτόντως αυτό το σκαφάκι θα το επενδύσω με πολυεστέρα, όχι εποξικά.
Anyway που λέν κ οι φίλοι μας οι Άγγλοι, εγώ θα τις γυαλοχαρτάρω τις επιφάνεις για να μου φύγει απ΄το μυαλό.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - by thanassis - 03-24-2016, 05:00 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)