Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ
#24
letasos, το υλικό που έχεις δεν είναι όπως το κανονικό minicell foam, έχει μεγάλη διαφορά αν το δεις από κοντά.
Η τιμή χονδρικής που το παίρνω είναι πολύ ακριβότερη από την τιμή που το αγόρασες οπότε και η τιμή μόνο φανερώνει αυτό.
Είχα φάει 1 χρόνο να ψάχνω να βρω από που θα προμηθευτώ σε κάτι παλιές κατασκευές που έκανα και ήταν αδύνατο να βρω στην Ελλάδα. Εκτός Ελλάδας έστελναν είτε ένα μεγάλο κομμάτι (τεράστιο κόστος - 180+ ευρώ) είτε έτοιμο κάθισμα από Αμερική.

Τελικώς μου στέλνουν κάποιες από τις εταιρίες που εισάγω σε μεγάλα κομμάτια και κατόπιν φτιάχνω τα καθίσματα. Ενίοτε αγοράζω και έτοιμα καθίσματα απευθείας από τον κατασκευαστή μιας και το κόστος δεν είναι μεγάλο. 50€ κοστίζει ένα foam κάθισμα και είναι τέλεια φτιαγμένο. Αν θέλεις να σου στείλω φωτογραφίες να δεις, έχω foam seat σε όλα τα πολυεστερικά μου καγιάκ.

Επίσης άσχετο αλλά μιας και το πρόσεξα λέω να στο αναφέρω. Στα καγιάκ που έχεις φτιάξει το backrest είναι πολύ λάθος τοποθετημένο/φτιαγμένο. Πρέπει να έχει απόσταση από το cockpit τόσή ώστε να μπορείς να "τεντωθείς" χωρίς να βρίσκει η μέση σου στο cockpit. Αυτό ισχύει και για το roll ειδάλλως θα πρέπει να κάνεις μόνο c-to-c.

Η λύση είναι να έχεις ένα backrest με ιμάντα πιασμένο από 2 σημεία αριστερά-δεξιά και άλλα 2 πίσω από αυτό. Έτσι και πάνω να κάθεσαι δεν παθαίνει τίποτα και έχεις καλύτερη υποστήριξη άσε δε που δεν σπάει σε ασκήσεις διάσωσης. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν μου δώσεις το καγιάκ σου μερικές ώρες και κάνω ασκήσεις διάσωσης θα σπάσει/ξεκολλήσει έτσι όπως είναι φτιαγμένο.

Στα λέω από εμπειρία ατελείωτων ωρών παραμετροποίησης κόκπιτ. Με τον τρόπο που σου αναφέρω κυκλοφορεί και καλύτερα το αίμα γιατί δεν πιέζει σε ένα σταθερό σημείο.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Messages In This Thread
Απ: Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ - by stelios - 03-23-2016, 06:44 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)