Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή θαλάσσιου καγιάκ
#11
Η αλήθεια είναι οτι έχουν ξεφύγει στις τιμές . Πέρυσι ocume AB 4 mm  33 € το φύλλο ( 2,2μ Χ 1.7 μ ) και χθες ζήτησε 46€

Για 3mm δεν μπήκα καν στον κόπο να ρωτήσω , αλλά θα το ψάξω διαφορετικά . Ελπίζω να βρω εναλλακτική .
Reply
#12
Στο πρωτο ( Chesapeake ) που εφτιαξα προ τριετιας την ψηλοπατησα κι εγω και πηρα απο ξυλουργειο ( κοντα Ναουσα - ειμαι κοντα στην Κατερινη ) οκουμε Μουρικη ( 1.22χ2.50 ) 37 ευρω αν θυμαμαι το φυλο ( το περνεις ολο εννοειται ! ) . Στην δευτερη κατασκευη ( Shrike ) περσυ το εψαξα πιο πολυ και κατελυξα στα Leroy . Το ιδιο φυλο οκουμε Μουρικη 4 mm το ειχαν 25 ευρω και περνεις οτι κοβεις ! Π.χ. απο ενα φυλο βγαινουν 5 λοριδες 21 cm περισευει μια 15 cm - δεν την πληρωσα ... Αρκει να ενημεροθεις πριν κατευεις δια τηλ. να εχει στοκ . Θα μου πεις πολυεθνικες ... Και οι αλλοι ομως μεγαλεμποροι ειναι και τα βαζουν στην τσεπι τους αποκλιστικα , απασχολοντας 3-4 ανασφαλιστους κ.λ.π.
Reply
#13
(03-21-2016, 05:34 PM)letasos link Wrote: Στο πρωτο ( Chesapeake ) που εφτιαξα προ τριετιας την ψηλοπατησα κι εγω και πηρα απο ξυλουργειο ( κοντα Ναουσα - ειμαι κοντα στην Κατερινη ) οκουμε Μουρικη ( 1.22χ2.50 ) 37 ευρω αν θυμαμαι το φυλο ( το περνεις ολο εννοειται ! ) . Στην δευτερη κατασκευη ( Shrike ) περσυ το εψαξα πιο πολυ και κατελυξα στα Leroy . Το ιδιο φυλο οκουμε Μουρικη 4 mm το ειχαν 25 ευρω και περνεις οτι κοβεις ! Π.χ. απο ενα φυλο βγαινουν 5 λοριδες 21 cm περισευει μια 15 cm - δεν την πληρωσα ... Αρκει να ενημεροθεις πριν κατευεις δια τηλ. να εχει στοκ . Θα μου πεις πολυεθνικες ... Και οι αλλοι ομως μεγαλεμποροι ειναι και τα βαζουν στην τσεπι τους αποκλιστικα , απασχολοντας 3-4 ανασφαλιστους κ.λ.π.

leroy  που ? Θεσσαλονίκη ??
To Shrike ειναι το επόμενο μου project.  Smile  Το έφτιαξες με 4mm ?
Reply
#14
(03-21-2016, 02:55 PM)kardamitsos link Wrote: ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ Big Grin Είναι η υπαπαντή της παναγίας Wink
  Οτι έχεις εφαρόσει  και έχει απόδοση ΜΗΝ το αλλάζεις ρε μαμώτο μου ΜΗΝ.

....Διαβασμένο σε βλέπω. Μπας κι ερχόσουν για.... θρησκευτικό τουρισμό!!!!!

Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις

Reply
#15
(03-21-2016, 05:34 PM)letasos link Wrote: Στην δευτερη κατασκευη ( Shrike ) ....

Τι λέει το Shrike? Το εξετάζω διεξοοδικά τελευταία. Το μάκρυνα λίγο (στα σχεδια πάντα). Πόσα κιλά το έβγαλες???
Reply
#16
Το Chesapeake υαλομενο μεσα εξω με καθισμα , πλατη κ.λ.π. μου βγηκε στα 21,3 kgr . Στο Shrike υαλωσα το κοκπιτ και εξωτερικα περασα μονο τις ενωσεις-ραφες με υαλοταινια 10cm με εξτρα ενισχυση στην πλωρη και στην  πρυμνη . Βγηκε στα 13,5 kgr . ( Δεν εχω τοποθετησει skeg ενω προτεινεται ) . Η συγκριση ; Δεν ειμαι εμπειρος καγιακερ για να ανφερω λεπτομεριες στο επιπεδο που εχω διαβασει στο φορουμ ( πολλες απο σενα Θαναση ) . Σαφως το Shrike  ειναι πιο γριγορο και πιο ευελικτο . Για ψαρεμα παω ομως με το Chesapeake , γιατι μενω πολλη ωρα ακινητος . Οσο για το Leroy , ναι της Σαλονικης εννοουσα...
Reply
#17
Κύριοι ενα ενα τα σκάφη παρακαλώ.ΔΕΝ αντέχω τόση πίεση. 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) ;D
  Α!!!!!!  Ξεκίνησαν οι μετρήσεις για την αντιγραφή ενός sit on για ψάρεμα!!!!!! Wink Big Grin Big Grin Big Grin


Λέτε να είναι η άνοιξη ή μήπως κάτι άλλο?
Μήτσος.
Reply
#18
Οκούμε στο Leroy? Ενδιαφέρον!!
Τάσο μήπως πήρε το μάτι σου και άλλες διαστάσεις να είναι διαθέσιμες  ( πχ 12 χιλιοστά...)
Reply
#19
Θαναση , εχουν ολη την γκαμα ξεκινωντας φυσικα απο τα 4mm . Η ονομασια προελευσης ειναι οκουμε Μουρικης απο το εργαστασιο ( στην Πατρα νομιζω) Πελοπονησου . Τωρα νομιζω οτι ειδικα εσυ θα ξερεις (εχει αναφερθει και σε διαφορα αλλα σημεια στο φορουμ ) , οτι τιποτα πια στην Ελλαδα δεν εχει τις επισημες προδιαγραφες " θαλασσης " . Νομιζω εξ'αλλου οτι για τις καταασκευες μας αυτο ειναι και μεγαλη πολυτελια...
Απλως αν δεν εισαι απο Σαλονικη και κατεβενεις ειδικα για το συγκεκριμενο θεμα πρεπει να παρεις την προηγουμενη μερα τηλ. να σιγουρευτης οτι εχει στοκ . Αν εχει ελλειψη μπορει να περιμενεις την επομενη διανομη .
Reply
#20
(03-21-2016, 08:13 PM)letasos link Wrote: Στο Shrike υαλωσα το κοκπιτ και εξωτερικα περασα μονο τις ενωσεις-ραφες με υαλοταινια 10cm με εξτρα ενισχυση στην πλωρη και στην  πρυμνη . Βγηκε στα 13,5 kgr . ( Δεν εχω τοποθετησει skeg ενω προτεινεται ) .

Εντυπωσιακό!!!! Τα 13,5 τα υπολογίζεις με κάθισμα/πλάτη/ταμπούκια κτλ? Σε σχέση με το Chesapeake θεωρείς ότι κρατάς υψηλότερη Μέση Ωριαία?(...έχουμε βέβαια και τη διαφορά βάρους.).
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)