Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Νέο άλογο στο σταύλο
#11
(03-01-2013, 01:14 PM)aegeanpaddlers link Wrote: Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η σύγκρισή του με το ρέβαλ αφού φαίνεται να μοιράζονται σχεδόν την ίδια γάστρα.
Ίδωμεν...
Πράγματι,  δείχνουν να μοιράζονται την ίδια υπερτονισμένη καρίνα και ανάλογο ρόκερ.
Το reval  όμως προβάλλει ήδη από τις φωτογραφίες πιο κατακόρυφες μπάντες  και συνεπακόλουθα  «δριμύτερη  καμπούρα»  (hard chine).
Το  explorer,  πιο soft και με περισσότερο flare,  παραπέμπει σε στενότερο ίσαλο,  προοδευτικότερο βύθισμα και σαφέστερη τελική ευστάθεια,  που μαζί με τη συγκλονιστικά αέρινη γραμμή υπόσχονται το δίχως άλλο ονειρεμένες συγκινήσεις στον αντάξιο αναβάτη.
Γενικά η εικόνα του μου βγάζει ένα ιδεώδες που με αναγκάζει να αναρωτηθώ,  αν οι απανταχού νεώτερες προσεγγίσεις έχουν καταφέρει αληθινά να το ξεπεράσουν ή παραμένουν απλά απελπισμένες προσπάθειες να το ανταγωνιστούν.
Reply
#12
Καλοτάξιδο το καινούργιο σου σκάφος φίλε Aegean και πάντα καλές θάλασσες!!
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#13
Καλά νερά . Smile Smile
Μήτσος.
Reply
#14
(03-02-2013, 05:49 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: [quote author=aegeanpaddlers link=topic=345.msg2884#msg2884 date=1362143653]
Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η σύγκρισή του με το ρέβαλ αφού φαίνεται να μοιράζονται σχεδόν την ίδια γάστρα.
Ίδωμεν...
Πράγματι,  δείχνουν να μοιράζονται την ίδια υπερτονισμένη καρίνα και ανάλογο ρόκερ.
Το reval  όμως προβάλλει ήδη από τις φωτογραφίες πιο κατακόρυφες μπάντες  και συνεπακόλουθα  «δριμύτερη  καμπούρα»  (hard chine).
Το  explorer,  πιο soft και με περισσότερο flare,  παραπέμπει σε στενότερο ίσαλο,  προοδευτικότερο βύθισμα και σαφέστερη τελική ευστάθεια,  που μαζί με τη συγκλονιστικά αέρινη γραμμή υπόσχονται το δίχως άλλο ονειρεμένες συγκινήσεις στον αντάξιο αναβάτη.
Γενικά η εικόνα του μου βγάζει ένα ιδεώδες που με αναγκάζει να αναρωτηθώ,  αν οι απανταχού νεώτερες προσεγγίσεις έχουν καταφέρει αληθινά να το ξεπεράσουν ή παραμένουν απλά απελπισμένες προσπάθειες να το ανταγωνιστούν.
[/quote]

Θα έρθει η ώρα που θα γίνει σύγκριση λεπτομερής.
Προς το παρόν αυτό που έχω να πω είναι ότι η Tahe marine αντέγραψε, όσο μπόρεσε, τη γάστρα του explorer ξεδιάντροπα.
Μία πρώτη βόλτα χθές μου αποκάλυψε πολλά, δε βλέπω την ώρα να το βγάλουμε στο νερό παρέα με το tiderace σου.
Στείλε μήνυμα
Reply
#15
(03-02-2013, 02:01 PM)vitamin sea link Wrote: Καλοτάξιδο το καινούργιο σου σκάφος φίλε Aegean και πάντα καλές θάλασσες!!
Ευχαριστώ σε vitamin, είθε να συνταξιδέψουμε σύντομα!
Reply
#16
Καλορίζικο το καινούργιο σου σκάφος φίλε Aegean, καλό κουπί καλές θάλασσες και περιμένουμε εντυπώσεις Wink Smile
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#17
Παιδιά με συγκινείτε, ευχαριστώ πραγματικά για το ενδιαφέρον σας.
Το έβγαλα στο νερό χθές και προχθές, έγραψε 4,4 μ.ο. στο τρίμιλο στα 75% με κόντρα καιρό 2 - 3.
Υπολογίζω την υδροδυναμική του τελική στα πέντε παρά χωρίς καιρό, στα 10/10 δίνει έως 5,5.
Με πρίμα καιρό τώρα μου φαίνεται ότι ένας δυνατός και τεχνικός κωπηλάτης πρέπει
να μπορεί να κρατάει 5 στα 8/10, άνετο είναι πολύ.
Το πίσω ντέκ είναι καταπληκτικά χαμηλό και η θέση σούπερ άνετη.
Σου επιτρέπει να ξαπλώσεις πολύ πίσω και βοηθάει πολύ σε στηρίξεις ρόλ και γκρίνλαντ τεχνικές.
Το ρίμ είναι θηρίο, δε σπάει με τίποτα!
Πέτυχα με την πρώτη την άσκηση της εξόδου στο πίσω ντέκ περιστροφής 360 και επανεισόδου και μάλιστα
με κυματισμό. Τόσο σταθερό είναι το σκάφος αλλά βοηθάει και η σχεδίαση του ντέκ.
Το χάντλινγκ του είναι όνειρο, πρέπει να τιο καβαλήσεις για να το καταλάβεις.
Γενικώς είμαι ενθουσιασμένος μαζί του, κάτι σταγόνες μου έβαλε από την ντίζα του σκέγκ αλλά ακόμα δεν
είναι ούτε για σιλικόνη.
Λεπτομέρειες όπως ο μηχανισμός του σκέγκ, τα πλευστά μπάλκχεντ τα χωνευτά φίτινγκς και το κάθισμα είναι απλά όλα τα λεφτά.
Το χρώμα του είναι υπέροχο, το ντέκ ήθελα να θυμίζει άμμο και να είναι μαλακό στο μάτι και  με την επιλογή του σωστού
ράλ νομίζω ότι το πέτυχα.
Πρός το παρόν κάνω κάτι σεμινάρια για μαρίν σεκιούριτι αλλά θα τελειώσω σύντομα και θα το βγάλω σε ταξίδι.
Έχω όλο τον εξοπλισμό ευτυχώς, μου λείπουν κάτι λίγα για επισκευές ον δε φίλντ και είμαι έτοιμος να φύγω για καμμιά βδομάδα.
Εν τω μεταξύ κατασκευάζω ήδη στη ρόκπουλ ένα τάραν σε βακ2, όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν...
Οτιδήποτε θέλετε να μάθετε γύρω απ' αυτά τα δύο εργοστάσια και μπορώ να γνωρίζω, στη διάθεσή σας.
Reply
#18
(03-04-2013, 08:52 PM)aegeanpaddlers link Wrote: Εν τω μεταξύ κατασκευάζω ήδη στη ρόκπουλ ένα τάραν σε βακ2, όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν...
Οτιδήποτε θέλετε να μάθετε γύρω απ' αυτά τα δύο εργοστάσια και μπορώ να γνωρίζω, στη διάθεσή σας.
Πόσα κιλά υπολογίζεις ότι θα ζυγίζει το Τάραν?
Reply
#19
Υπολογίζω καμμιά 20αριά.
Reply
#20
Πολύ όμορφο!
καλορίζικο!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)