The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πατέντα σε κουπί : απο μονοκόμματο σε σπαστό ?
#1
Δεδομένα : ένα κουπί με αλουμινένιο στέλεχος επιθυμεί να συνεχίσει την καριέρα του σαν σπαστό.
Έχετε καμία πρόταση για πατέντα ; 
Reply
#2
Αν πρόκειται για το κουπί που είχε πάρει νερό,  ο τεμαχισμός δεν είναι λύση.
Σπαστό με πρόχειρη σύνδεση θα γεμίζει νερό όλη την ώρα,  τα εργοστασιακά σπαστά έχουν πρόβλεψη να στεγανοποιούνται εντελώς στην ένωση…
Reply
#3
(02-24-2013, 06:49 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: Αν πρόκειται για το κουπί που είχε πάρει νερό,  ο τεμαχισμός δεν είναι λύση.
Σπαστό με πρόχειρη σύνδεση θα γεμίζει νερό όλη την ώρα,  τα εργοστασιακά σπαστά έχουν πρόβλεψη να στεγανοποιούνται εντελώς στην ένωση…

Όχι δεν είναι το ...αμαρτωλό . Την στεγανοποίηση θα την κάνω με πατέντα. Η ένωση με προβληματίζει .
Στο νετ κυκλοφορούν ferrules (το πρότεινε ο Στέλιος) αλλά θέλω να κάνω greekπατέντα μόνος μου.
Πώς θα περάσει η ώρα ρε παιδιά ; Εδώ βρέχει απο τον Νοέμβριο ασταμάτητα !! 
Reply
#4
Για τη στεγανοποίηση μπορείς να "γεμισεις" το κουπί με αφρό πολυουρεθάνης ή να με πολυεστερινη αφού την κόψεις στο σχήμα και μέγεθος που θελεις. Αν χρησιμοποιήσεις αφρό, πέρασε το εξωτερικό χείλος με μια εποξική κόλλα(μικρή ποσότητα) ή άν έχεις πολυουρεθανική κόλλα. Με την πολυεστερίνη δεν χρειάζεται.
Σχετικά με την ένωση μπορείς να φτιάξεις μούφα σε μηχανουργείο με σκληρό πλαστικό. Χρειάζεται να βρείς όμως κουμπάκι για να ενώνει τα δύο μέρη.
Reply
#5
Αν γνωρίζεις κάποια κόλα που να κολλάει σε αλουμίνιο (δεν έχω τίποτα αλουμινένιο και δεν γνωρίζω για να προτείνω) , μπορώ να σου στείλω carbon κομμάτι με τα σχετικά εξαρτήματα για να γίνει σπαστό. Είναι όμως σχετικά ακριβό (40€) και δεν ξέρω κατά πόσον αξίζει αν το κουπί σου είναι πολύ φθηνό.
Το έχω κάνει σε 12 κουπιά που χρησιμοποιώ στις σχολές και εκδρομές και δεν μπάζουν σχεδόν τίποτα. Μερικές φορές ίσως να μπουν μερικές σταγόνες αλλά όταν το αφήσεις όρθιο για μερικές ώρες δεν μένει τίποτα μέσα. Η ποσότητα που μπαίνει είναι αμελητέα, δεν το καταλαβαίνεις παρά μόνο αν έχει άκρα του τάφου σιωπή και κουνάς πάνω κάτω το κουπί με το αυτί σου κολλημένο στην ένωση.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#6
(02-25-2013, 10:29 AM)stelios link Wrote: Αν γνωρίζεις κάποια κόλα που να κολλάει σε αλουμίνιο (δεν έχω τίποτα αλουμινένιο και δεν γνωρίζω για να προτείνω) , μπορώ να σου στείλω carbon κομμάτι με τα σχετικά εξαρτήματα για να γίνει σπαστό. Είναι όμως σχετικά ακριβό (40€) και δεν ξέρω κατά πόσον αξίζει αν το κουπί σου είναι πολύ φθηνό.
Το έχω κάνει σε 12 κουπιά που χρησιμοποιώ στις σχολές και εκδρομές και δεν μπάζουν σχεδόν τίποτα. Μερικές φορές ίσως να μπουν μερικές σταγόνες αλλά όταν το αφήσεις όρθιο για μερικές ώρες δεν μένει τίποτα μέσα. Η ποσότητα που μπαίνει είναι αμελητέα, δεν το καταλαβαίνεις παρά μόνο αν έχει άκρα του τάφου σιωπή και κουνάς πάνω κάτω το κουπί με το αυτί σου κολλημένο στην ένωση.

Ναι το κουπί είναι φτηνό και παλιό .


(02-25-2013, 06:37 AM)thanassis link Wrote: Για τη στεγανοποίηση μπορείς να "γεμισεις" το κουπί με αφρό πολυουρεθάνης ή να με πολυεστερινη αφού την κόψεις στο σχήμα και μέγεθος που θελεις. Αν χρησιμοποιήσεις αφρό, πέρασε το εξωτερικό χείλος με μια εποξική κόλλα(μικρή ποσότητα) ή άν έχεις πολυουρεθανική κόλλα. Με την πολυεστερίνη δεν χρειάζεται.
Σχετικά με την ένωση μπορείς να φτιάξεις μούφα σε μηχανουργείο με σκληρό πλαστικό. Χρειάζεται να βρείς όμως κουμπάκι για να ενώνει τα δύο μέρη.

Αυτό το κουμπάκι με προβληματίζει .
Reply
#7
Αν δεν έχεις κουμπακι θα καταφύγεις σε βίδα ή σε πείρο με ασφάλεια. Άν θέλεις όμως να ασχοληθείς ... έτσι για την ασχολία, μπορείς να φτιάξεις. Ανεβάζω πιθανή ιδέα.

Ρώτα πρώτα τιμές όμως μην σουβγεί παραπάνω απ΄ότι η παραγγελία ενός καινούργιου κουπιού.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#8
(02-25-2013, 01:55 PM)thanassis link Wrote: Αν δεν έχεις κουμπακι θα καταφύγεις σε βίδα ή σε πείρο με ασφάλεια. Άν θέλεις όμως να ασχοληθείς ... έτσι για την ασχολία, μπορείς να φτιάξεις. Ανεβάζω πιθανή ιδέα.

Ρώτα πρώτα τιμές όμως μην σουβγεί παραπάνω απ΄ότι η παραγγελία ενός καινούργιου κουπιού.

Καλό φαίνεται  θα  βάλω μία βίδα και θα τη σφίξω με δυο παξιμάδια ασφαλείας (πάνω - κάτω απο το έλασμα)

  Wink  Ευχαριστώ για τη φώτο...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)