Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γουέδερκόκινκ εναντίον Τράκινκ
#10
(01-27-2013, 10:30 AM)thanassis link Wrote: Το θέμα που άνοιξε Γιώργο ο aegeanpaddlers, ήρθε στην καταλληλη στιγμή για εμένα. Το καγιάκ που κατασκέυασα είχε φήμη ώς σκάφος με έντονο weathercocking. Αποφάσισα λοιπόν, την περίοδο εκείνη, να εγκαταστήσω skeg για να σκεπάσω το φαινόμενο. Η κατάληξη τελικά είναι να έχω ένα σκάφος το οποίο είναι ιδιαιτέρως παιχνιδιάρικο με το skeg επάνω, να κωπηλατείται χωρίς ιδιαίτερες διορθωσεις σε ήρεμη/μέτρια θάλασσα με μίσό skeg άλλα σε πλάγιο ή πίσω καιρό(οι θαλασσινές ορολογίες δεν μου είναι προσφιλείς καθότι στεργιανός...) να μην μου είναι αρκετό, σε πολλές περιπτώσεις, σε πλήρη έκταση το skeg. Στο σερφ, όπως το αντιλαμβάνομαι, είναι θέμα γούστου άν θέλεις παιχνίδι ή όχι οπότε κάνεις και τις ανάλογες ρυθμίσεις.
Anyway, που θα έλεγαν κι οι σωτήρες μας Αμερικανοί, κάθε άποψη επί του θέματος προσθέτει κάτι σ΄αυτό που ψάχνω, ιδιαίτερα τώρα που έχω βάλει το σκάφος στα pits  για μετατροπή στο deck. Για το λόγο αυτό προσπαθώ να αντλήσω γνώμες, περισσότερο προσωπικές, κατασταλαγμένες, με άποψη.Γνώμες που από εμπειρία προτιμούν ή απορρίπτουν λ.χ. την ευελιξεία για το τράκινγκ ή το αντίθετο.
Πρόσθεσα δύο παραγράφους για τα πτερύγια και τα πηδάλια μήπως και σου δώσουν καμμιά ιδέα.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Γουέδερκόκινκ εναντίον Τράκινκ - by giorgos ormanoglou - 01-26-2013, 03:54 PM
Απ: Γουέδερκόκινκ εναντίον Τράκινκ - by giorgos ormanoglou - 01-26-2013, 07:11 PM
Απ: Γουέδερκόκινκ εναντίον Τράκινκ - by giorgos ormanoglou - 01-27-2013, 09:14 AM
Απ: Γουέδερκόκινκ εναντίον Τράκινκ - by aegeanpaddlers - 01-27-2013, 12:58 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)